دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 مهر 1402 - 07:37
شب گذشته در دانشگاه تهران؛

کتاب «مهتاب زاریا» رونمایی شد/ همسر زکزاکی از چه نوشت؟

کتاب «مهتاب زاریا» رونمایی شد  همسر زکزاکی از چه نوشت؟
در مراسم اهدای دکترای افتخاری شیخ ابراهیم زکزاکی، کتاب «مهتاب زاریا» نوشته زینت ابراهیم همسر شیخ زکزاکی که توسط سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده است، رونمایی شد.
کد خبر : 873176

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم اهدای دکترای افتخاری شیخ ابراهیم زکزاکی شب گذشته ۲۲ مهرماه دردانشگاه تهران برگزار شد و در این مراسم کتاب «مهتاب زاریا» نوشته زینت ابراهیم همسر شیخ زکزاکی رونمایی شد.

این کتاب روایت‌هایی درباره نهضت اسلامی نیجریه و گزارش‌هایی از همسر شیخ ابراهیم زکزاکی از آغاز نهضت در اوایل دهه ۱۹۸۰ و رویداد‌های بنیانی تا قتل عام زاریا در سال ۲۰۱۵ و پیامد‌های آن است.

در حالی که بخشی از این اثر نوشته شده بود، نویسنده آن، خانم زینت ابراهیم، پس از قتل عام زاریا در دسامبر ۲۰۱۵ بدون هیچ اتهامی توسط مقامات نیجریه بازداشت شد.

به گفته خود نویسنده، بخشی از متن در زمان بازداشت نوشته شده است.

او در پیشگفتار به این مسئله اشاره می‌کند که قبل از تصمیم به نگارش کتاب حقایق نهضت و آنچه از آن می‌دانست را برای فرزندش احمد بازگو کرده تا او راوی این حقایق باشد. بعد از شهادت احمد و دو تن از برادرانش، بار دیگر بخشی از آنچه به احمد گفته بود را برای برادران و خواهران بازمانده‌اش بازگو کرد، اما تنها ۱۷ ماه پس از آن سه تن دیگر از فرزندانش به طرز فجیعی کشته شدند. به همین دلیل تصمیم به نگارش این کتاب گرفت تا مردم بدانند شیخ زکزاکی کیست؟ به چه چیزی دعوت می‌کند؟ برای چه چیزی مبارزه می‌کنند؟ و هدف از نهضت اسلامی چیست؟

گفتنی است کتاب «مهتاب زاریا» ترجمه ابراهیم محسنی آهویی  در ۱۲ فصل و ۱۳۴ صفحه به تازگی توسط سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته