دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

طول شبکه مترو تهران به‌زودی از مرز ۳۰۰ کیلومتر می‌گذرد

طول شبکه مترو تهران به‌زودی از مرز ۳۰۰ کیلومتر می‌گذرد
با افتتاح ۴ ایستگاه جدید در خطوط ۶ و ۷ به همراه حدود ۹ کیلومتر مسیر تونلی در شبکه مترو پایتخت، تعداد ایستگاه‌های در حال بهره‌برداری به ۱۵۴ ایستگاه و طول خطوط به ۲۸۳ کیلومتر رسید.
کد خبر : 873062

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا،  با افتتاح ۴ ایستگاه جدید در خطوط ۶ و ۷ به همراه حدود ۹ کیلومتر مسیر تونلی در شبکه مترو پایتخت، تعداد ایستگاه‌های در حال بهره‌برداری به ۱۵۴ ایستگاه و طول خطوط به ۲۸۳ کیلومتر رسید که با افتتاح قریب الوقوع خط مترو پرند، طول شبکه مترو پایتخت از مرز ۳۰۰ کیلومتر فراتر خواهد رفت.

عملیات حفاری خط ۱۰ به عنوان اولین خط از خطوط جدید مترو تهران به همراه عملیات اجرایی احداث ۶ ایستگاه در این خط، از روز سه شنبه ۱۸ مهرماه ۱۴۰۲ رسماً آغاز شد.

ایستگاه‌های خطوط ۶ و ۷ ان شاء ا... امسال تکمیل می‌شود. تا پایان سال یک ایستگاه در خط ۷ (ورزشگاه تختی) ۵ ایستگاه دیگر در خط ۶ (آیت ا... کاشانی، شهدای کن، بهارشیراز، میدان خراسان، نجات الهی) به بهره‌برداری می‌رسد.

برای تکمیل ۴ ایستگاه خطوط ۶ و ۷ به همراه تجهیز ۹ کیلومتر مسیر تونل حدود ۶ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

عملیات اجرایی ۴ ایستگاه میدان کتاب، شهرزیبا، شهران و کوهسار (شهید آرمان علی‌وردی) همگی از سال ۱۳۹۴ آغاز و با پیشرفت ساختمانی و تجهیزاتی میانگین حدود ۶۰ درصد به مدیریت شهری کنونی رسید.

تمام ایستگاه‌ها برای توان‌خواهان مناسب‌سازی شده است؛ در واقع با رمپ ویژه معلولان، آسانسور، علائم بساوایی، برای افراد کم توان جسمی و حرکتی، کم بینایان و نابینایان مناسب‌سازی شده است.

منطقه ۵ شهر تهران تا پیش از این ۸ ایستگاه مترو داشت که با افتتاحیه‌های اخیر، تقریباً ۵۰ درصد به تعداد ایستگاه‌های آن اضافه شد. (۳ ایستگاه خط ۶)
۸- ایستگاه میدان کتاب هم در منطقه ۲ واقع شده که تا کنون ۱۲ ایستگاه مترو داشته است. این بیست و یکمین ایستگاهی است که در خط ۷ به بهره‌برداری رسید.

با افتتاح ۴ ایستگاه جدید در خطوط ۶ و ۷ پیش‌بینی می‌شود حداقل ۷۰ هزار سفر روزانه به مجموع سفر‌های شبکه مترو تهران اضافه شود.

معماری خاص ایستگاه میدان کتاب، سال گذشته بازنگری و به روز شد. در این ایستگاه از مصالح مدرن استفاده شده که در طول دوره بهره‌برداری، هزینه نگهداری و تعمیرات را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه هزینه کلی ساخت ایستگاه با معماری جدید و مصالح نوین هم کاهش یافته است. نورپردازی ویژه‌ای در ایستگاه میدان کتاب طراحی شده است.

ایستگاه‌های توسعه جنوبی خط ۶ نیز از سال آینده شروع به افتتاح می‌شوند. در حال حاضر ۲۷ کیلومتر مسیر تونلی و ۱۷ ایستگاه در این خط فعال است که با افتتاحیه‌های امروز ۳۳ کیلومتر مسیر و ۲۰ ایستگاه در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

خط ۱۰ به طول ۴۵ کیلومتر و ۳۳ ایستگاه ۶ منطقه شهر تهران (یک تا ۵ و ۲۲) را پوشش می‌دهد.

درحال حاضر یک دستگاه حفار مکانیزه TBM از کارگاه میدان دریاچه شهدای خلیج فارس شروع به عملیات حفاری کرده است و در ادامه ۲ دستگاه حفار دیگر به عملیات حفاری فاز نخست این خط می‌پیوندد.

هزینه‌های اجرای خط ۱۰ و کلاً خطوط جدید از دل خود پروژه‌ها استحصال می‌شود؛ با روش‌های تهاتر، مولدسازی، TOD (توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی)، مجتمع‌های ایستگاهی و ...

انتهای پیام/

ارسال نظر