دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 مهر 1402 - 09:01

بشار اسد: ایستادگی غرب به دلیل خطر فروپاشی رژیم صهیونیستی است

بشار اسد: ایستادگی غرب به دلیل خطر فروپاشی رژیم صهیونیستی است
رئیس جمهور سوریه در دیدار وزیر خارجه ایران، دلیل ایستادگی غربی‌ها در کنار رژیم صهیونیستی را بحران‌های متراکم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اسرائیل و نگرانی آنها از خطر فروپاشی این رژیم عنوان کرد.
کد خبر : 873018

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران که در مقصد سوم سفرش به منطقه در پی تحولات جاری در فلسطین و نوار غزه به دمشق سفر کرده است، با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگویی طولانی مدت داشت.

امیرعبداللهیان در این دیدار هدف اصلی از سفر به دمشق را مشورت و تبادل نظر درباره تحولات فلسطین عنوان کرد.

وی کشتار بی‌رحمانه مردم، کودکان، زنان و سالخوردگان غزه و محاصره و قطع آب و برق و سوخت این منطقه و بمباران منازل، اماکن عمومی و خدماتی و درمانی غزه را جنایت جنگی توصیف کرد و گفت: برخی مقام‌های بین‌المللی و غربی در تماس و گفت‌وگو با ما، سیاست‌های افراطی نتانیاهو و اقدام‌های تحریک‌آمیز او را عامل شکل‌گیری عملیات طوفان الاقصی می‌دانند، این در حالی است که غربی‌ها همه طرف‌ها به جز رژیم صهیونیستی را به خویشتنداری فرامی‌خوانند. ‌آنها می‌گویند که برخلاف تصور، طوفان‌الاقصی نشان داد که فلسطین همچنان زنده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که حمایت ایران و سوریه از مقاومت ملت فلسطین بر کسی پوسیده نیست، تصریح کرد: اما عملیات اخیر فلسطینی‌ها یک تصمیم، طراحی و اقدام کاملا فلسطینی بود.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی با اشاره به اینکه غرب بة‌دنبال جعل حقایق در غزه برای توجیه جنایات صهیونیست‌ها و مشروعیت بخشیدن به آن است، عنوان کرد: مقاومت این توان را دارد ‌که تا مدت زمانی طولانی به ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی ادامه دهد. 

امیرعبداللهیان گفت: آمریکا نمی‌تواند از دیگران تقاضای خویشتنداری کند و در عین‌حال از رژیم صهیونیستی حمایت تسلیحاتی کرده تا علیه شهروندان فلسطینی به‌کارگیری شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به شرایط بغرنج و دردناک غزه بدلیل جنایت جنگی صهیونیست‌ها علیه غیرنظامیان و ساکنان آن گفت: تلاش همه طرفها باید بر این متمرکز شود که از استمرار جنایات جنگی صهیونیست‌ها در غزه جلوگیری شود. در این راستا جمهوری اسلامی ایران ایده برگزاری نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی را مطرح کرده و برای میزبانی آن نیز اعلام آمادگی کرده است.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار با ابراز نگرانی خود از حجم جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم غزه گفت: صهیونیست‌ها و حامیان آنها می‌خواهند پیروزی به دست آمده مردم فلسطین در تحولات اخیر را به گذشته برگردانند و یا آن را به زمینه ای برای از بین بردن‌ مقاومت بدل کنند و این رویکرد با هدایت و مدیریت آمریکا و کشورهای غربی دنبال می‌شود. 

وی دلیل ایستادگی غربی ها در کنار رژیم صهیونیستی را بحران‌های متراکم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اسرائیل و نگرانی آنها از خطر فروپاشی این رژیم دانسته و با حمایت از ابتکار عمل سیاسی ایران برای برگزاری نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای اسلامی گفت: باید تلاش کنیم تا از استمرار جنایت وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه جلوگیری شود.

در  این دیدار برخی موضوعات مهم مورد علاقه دو کشور نیز مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت. وزیر امور خارجه پیش از این به عراق و لبنان سفر و با مقامات این کشورها درباره تحولات اخیر به گفت‌وگو پرداخته بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از این در اظهاراتی طوفان الاقصی را عملیاتی صد در صد مقاومتی خوانده و ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه نسبت به وقوع فاجعه بزرگ انسانی در غزه هشدار داده بود.

وی در گفت‌وگو با همتایان خود در تعدادی از کشورهای اسلامی خواستار برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی شد و در لبنان هم برگزاری نشست فوق العاده سطح بالا درباره فلسطین را ضروری خواند.

 آمادگی ایران برای ارسال مواد غذایی، دارو و آب آشامیدنی به غزه، از دیگر مواردی بود که امیرعبداللهیان مطرح کرد.

این هشتمین سفر امیرعبداللهیان به دمشق پس از تصدی وزارت امور خارجه است. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه هشتم شهریور ماه سالجاری در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌‌وگو با مقامات عالیتربه سوریه و در هفتمین سفرش به دمشق سفر کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته