دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 مهر 1402 - 22:44

افزایش کاربرد علم داده، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در فرآیند تولید

افزایش کاربرد علم داده، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در فرآیند تولید
اعضای کارگروه پیش‌همایش مهار تورم و رشد تولید استان یزد، جایگاه فناوری اطلاعات، پایگاه داده و هوش مصنوعی در تحقق شعار سال را بررسی و به تشریح فناوری‌های جدید و کاربرد آن در افزایش تولید و مهار تورم پرداختند.
کد خبر : 873002

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، چهارمین نشست تخصصی مهار تورم و رشد تولید با حضور دانشگاهیان و کنشگران اقتصادی و اجتماعی استان یزد در سالن اجتماعات دکتر سلطانی دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار شد.

محمدمهران لسان صدق، فضل الله ادیب نیا، سید محمدرضا نبوی و علیرضا کاظمی در پنل تخصصی «اطلاعات، پایگاه داده و هوش مصنوعی در تحقق شعار سال» با تشریح وضعیت فناوری‌های نوین عصر اطلاعات، کاربرد‌ها و مزایای استفاده از آن در مهار تورم و رشد تولید را تشریح کردند.

محمدمهران لسان صدق هیئت علمی دانشگاه و مدیر مرکز رشد و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یزد، فناوری اطلاعات سازمان‌ها و ادارات در ایران را منبعی عظیمی از اطلاعات دانست و اعلام کرد: با رشد تکنولوژی و فرهنگ سازمانی، مدیران فهمیدند اطلاعات ذخیره شده یک سرمایه است که بایستی از آن به نحو مطلوب استفاده کرد. 

لسان صدق علم داده را یک حوزه شغلی و آکادمیک بین رشته و ترکیب ریاضیات، آمار، احتمالات، محاسبات علمی، برنامه نویسی و تحلیل هوش مصنوعی برشمرد و تأکید کرد: استفاده از داده‌ها سبب تصمیم گیری بهتر در سازمان‌ها خواهد شد و تحلیل داده‌ها، صرفا آماری نیست و در پیش بینی‌ها و تصمیم گیری‌های آینده نقش بسزایی دارد.

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی یزد گفت: استتفاده از علم داده مختص دولت نیست؛ بلکه بخش خصوصی هزینه‌های خود را با کاربرد عملی این علم می‌تواند کنترل کند. تحلیل مشتری‌ها و خودکارسازی فرآیند به وسیله علم داده به ما کمک می‌کند بهره وری را افزایش و هزینه‌های تولید را کاهش دهیم.

فضل الله ادیب نیا عضو هیئت علمی دانشگاه نیز هوش مصنوعی را نقطه عطفی در عصر حاضر دانست و گفت: در کشور ما به این علم توجه شده، ولی با در نظر گرفتن شاخص‌های بین المللی فاصله زیادی با کشور‌های منطقه داریم و تلاش مضاعفی برای رسیدن به جایگاه مطلوب در جهان باید صورت گیرد.

ادیب نیا یکی از معضلات جامعه ما را عدم دسترسی پایان نامه‌ها و پژوهش‌های تحقیقی به داده‌ها بنا بر محرمانه بودن دانست و گفت: در کشور ما هزینه‌های زیادی بابت نگهداری از داده‌ها انجام می‌گیرد، ولی به جز مرکز آمار ایران در بعضی از موارد امکان استفاده از آن توسط پژوهشگران و محققان و اندیشمندان وجود ندارد.

سید محمدرضا نبوی از مدیران شرکت‌های دانش بنیان مستقر در دانشگاه و عضو هیئت مدیره سه شرکت دانش‌بنیان هم اینترنت اشیاء (Internet of things) یا IOT را بستری دانست که تجهیزات از طریق پروتکل‌های اینترنت با همدیگر یا مدیر شبکه می‌توانند ارتباط برقرار کنند.

نبوی کاربرد این علم را گسترده دانست و بیان کرد: در زمینه نگهداری، تعمیرات و انبارداری، استفاده از آن سبب افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید خواهد شد.

علیرضا کاظمی عضو هیئت مدیره خانه هوش مصنوعی ایرانیان، خدمات هوش مصنوعی را متنوع و فراوان دانست و اظهار کرد: شناسایی جذابیت‌های غیر مولد مانند زمین، مسکن، طلا و دلار با پرداخت مالیات برای سوق دادن جامعه به سمت تولید یکی از کاربرد‌های این علم است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته