دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 مهر 1402 - 12:03
در نشست خبری مشترک؛

امیرعبداللهیان: هر احتمالی متصور است/ بوحبیب: درباره تداوم تنش‌ها هشدار می‌دهیم

امیرعبداللهیان: هر احتمالی متصور است  بوحبیب: درباره تداوم تنش‌ها هشدار می‌دهیم
وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک با همتای لبنانی هشدار داد: اگر جنایات جنگی سازمان یافته رژیم جعلی اسرائیل فورا متوقف نشود هر احتمالی متصور است.
کد خبر : 872955

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در مقصد دوم سفرش به منطقه در بیروت حضور دارد، در نشست خبری مشترک با «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان حضور یافت.

عبدالله بوحبیب ضمن خیرمقدم به حسین امیرعبداللهیان گفت: این سفر بسیار مهمی است برای انجام رایزنی‌ها در پرتو شرایط سختی که منطقه در آن به سر می‌برد. موضوع صحبت‌های ما درباره جنگ در غزه بود.

وزیر خارجه لبنان گفت: نادیده گرفتن حل موضوع فلسطین باعث شد این انفاقات رخ دهد. در کنار ملت فلسطین می‌ایستیم و جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد لبنانی در این نشست خبری مشترک در بیروت اعلام کرد: محاصره غزه باید پایان یابد. لبنان هیچگاه تمایل به جنگ نداشته و نسبت به تداوم تنش‌ها هشدار می‌دهیم.

امیرعبداللهیان نیز در این نشست خبری بیان کرد: امروز گفت‌وگوهای مهمی با همتای لبنانی داشتیم. پیش از این فرصتی فراهم شد برای دیدارهای جداگانه با نجیب میقاتی و دبیرکل حزب الله لبنان. آنچه امروز در غزه شاهدیم جنایت جنگی علیه زنان، کودکان و غیرنظامیان در فلسطین است. با همتایم وزیر خارجه لبنان اتفاق نظر داشتیم که ضرورت دارد برای توقف فوری جنایات جنگی نتانیاهو و رژیم جعلی اسرائیل علیه مردم بیگناه و غیرنظامیان غزه نشست فوری سازمان همکاری اسلامی یا نشستی فوری در سطح سران کشورهای اسلامی برگزار شود. 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از سه روز پیش آمادگی خود را برای برگزاری نشست فوق العاده وزرای خارجه در تهران اعلام کرده است. ایران در این رابطه با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی هماهنگی‌های اولیه را انجام داده است. چنین درخواستی از سوی مقام‌های ذیربط عراق نیز در دست اقدام است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: باید فورا جنایات جنگی علیه مردم غزه و فلسطین و محاصره انسانی آن پایان یابد و انتقال آب و برق و ارسال غذا و دارو به سوی غزه باید به شرایط طبیعی خود برگردد و این جنایات انسانی علیه مردم غزه متوقف شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: طرف آمریکایی با ارسال پیام‌های مختلف به جهان خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها و نگران از گسترش جنگ است. اما مضحک و خنده دار آن است که در عین توصیه خویشتنداری به دیگران دست جنایتکاران رژیم جعلی اسرائیل و نتانیاهو را برای کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان در غزه کاملا باز گذاشته است.

وی تأکید کرد: آمریکایی‌ها نمی‌توانند با یک دست سلاح و بمب برای رژیم اسرائیل ارسال کنند تا زنان و کودکان فلسطینی را به قتل برسانند و با دست دیگر همه طرف‌های دیگر را به خویشتنداری فرا بخوانند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر جنایات جنگی سازمان یافته رژیم جعلی اسرائیل فورا متوقف نشود هر احتمالی متصور است. در هفته جاری از مقامات جمهوری عربی مصر، دبیرکل سازمان ملل و رئیس صلیب سرخ جهانی قویا خواسته‌ایم امکان ارسال غذا، دارو آب آشامیدنی از ایران به غزه و کرانه باختری را فورا فراهم کنند.

وی گفت: همه دولت‌های اسلامی را دعوت می‌کنیم با صدای بلند اعلام کنند رژیم صهیونیستی جنایات خود را متوقف و به محاصره نظامی زنان، کودکان و غیرنظامیان در غزه خاتمه دهد.

امیرعبداللهیان افزود: از موضع قوی مقامات کشور دوست و برادر لبنان، نجیب میقاتی، عبدالله بوحبیب و سایر مقامات عالیرتبه لبنان در حمایت از مردم فلسطین و مقاومت صمیمانه تشکر می‌کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر