دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
کارگردان تئاتر خیابانی شهروند در گفت وگو با آنا:

کمبود امکانات تئاتر خیابانی شیوه اجرا و خلاقیت آن را بالا برده است

کمبود امکانات تئاتر خیابانی شیوه اجرا و خلاقیت آن را بالا برده است
یکی از کارگردانان شرکت کننده دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند گفت: تئاتر خیابانی به واسطه ارتباط تنگاتنگی که با تماشاچی دارد، از صمیمت و نزدیکی بسیار جالبی برخوردار؛ اما به لحاظ امکانات بسیار محدودتر از تئاتر صحنه‌ای است.
کد خبر : 872952

مرجان خورسند کارگردانی که با نمایش «هیولای بوگندو» در بخش‌های «رقابتی» و «کودک» دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «شهروند» لاهیجان حضور دارد با قدردانی از دست اندرکاران این رویداد ملی به خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا گفت: این دومین دوره‌ای هست که افتخار حضور در جشنواره شهروند لاهیجان را دارم؛ البته در دوره پیش به عنوان عروسک گردان حضور داشتم. ضمن قدردانی از زحمات دبیر و بچه‌های با صفای دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان امیدوارم این دوره هم، چون دوره‌های پیشین در نهایت صفا و صمیمیت به صورت حرفه‌ای برگزار شود.

وی افزود: تنها درخواست بنده از این جشنواره متمرکز بر بخش داوری جشنواره است که امیدوارم به منصفانه‌ترین شکل انجام شود و ما بتوانیم شاهد اختتامیه شیرین و رضایت بخشی از این رویداد ملی باشیم.

وی درباره اهمیت اجرای تئاتر خیابانی گفت: تئاتر خیابانی با وجود امتیازاتی که نسبت به دیگر شیوه‌های اجرا دارد سختی‌های خاص خودش را هم دارد. تئاتر خیابانی به واسطه ارتباط تنگاتنگ با تماشاچی‌ها از صمیمیت و نزدیکی بسیار جالبی برخوردار است، ولی در رابطه با استفاده از خیلی امکانات که در سالن تئاتر صحنه‌ای در اختیار صحنه هست بسیار محدودیت دارد و همین موضوع بار آفرینش و نو آوری را به سمت و سوی شیوه اجرا و کارگردانی و بازیگری می‌کشاند که همین شرایط وجه تمایز بزرگ تئاتر خیابانی است. شرایطی که در بسیار موارد موجب کم مهری‌های فراوانی هم نسبت به تئاتر صحنه‌ای می‌شود.

دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند» نوزدهم تا بیست و دوم مهرماه سال ۱۴۰۲ توسط اداره کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، شهرداری لاهیجان، انجمن هنر‌های نمایشی ایران و مجموعه‌های دیگر در شهر لاهیجان برگزار می‌شود.

بوستان بعثت، محوطه بیرونی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان، محوطه گردشگری «استخر»، بوستان رفتگر، بوستان هنر، بوستان گل‌ها از جمله اماکنی هستند که در طول برگزاری این جشنواره میزبان گروه‌های شرکت کننده در بخش رقابتی و بخش کودک خواهند بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر