دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 مهر 1402 - 09:15
سردار دولتخواه در گفت‌وگو با آنا تشریح کرد؛

برنامه‌های ویژه «فاوا» برای استفاده از هوش مصنوعی

برنامه‌های ویژه «فاوا» برای استفاده از هوش مصنوعی
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات فراجا گفت: برای استفاده از هوش مصنوعی برنامه خاصی داریم، برنامه‌ای که بیشتر در حوزه پژوهشی است و به موازات پژوهش، دستاوردهایمان را در محصولات به صورت عملیاتی استفاده می‌کنیم.
کد خبر : 872792

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حوزه هوش مصنوعی از آن دست حوزه‌هایی است که در یک سال گذشته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و با توجه به اینکه نسبت به قبل آسان‌تر در اختیار عموم مردم قرار دارد، نام آن بیشتر از سال‌های قبل به گوش می‌رسد. گروهی هوش مصنوعی را فرصتی برا پیشرفت در مباحث تکنولوژیک می‌دانند و آن را آینده زندگی بشر در نظر می‌گیرند و گروهی دیگر آن را یک خطر بزرگ برای مسائل مختلف امنیتی، اطلاعاتی و فرهنگی می‌دانند.

در این میان اکثر سازمان‌ها و افرادی که با حوزه فناوری اطلاعات سروکار دارند، نگاهی کاملاً حرفه‌ای و مثبت به این تکنولوژی جدید دارد، چون آن‌ها می‌دانند که با استفاده از ظرفیت‌های موجود در الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند بسیاری از نقطه ضعف‌های موجود در کار‌های مختلف را پوشش دهند و کار‌ها و خدمات خود را با سرعت و کیفیت بیشتری نسبت به گذشته به سرانجام برسانند.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات فراجا (فاوا) یکی از سازمان‌های فعال و درگیر در این حوزه است، بخشی که فقط در ۶ ماهه نخست امسال، بیش از ۲۰۰ میلیون خدمت را به صورت آنلاین به مردم و سازمان‌های مختلف ارائه کرد و یکی از پرکارترین سازمان‌های فعال در زمینه کار‌های برخط به حساب می‌آید.

سردار احمد دولتخواه معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات فراجا در گفت‌وگویی اختصاصی با آنا از قابلیت‌های هوش مصنوعی و طرح‌های فاوا برای استفاده از این تکنولوژی گفت.

دولتخواه درخصوص زاویه دید فاوا به فناوری هوش مصنوعی گفت: نگاه ما نگاه تکنیکی و فنی است، هوش مصنوعی امروز نیامده که بخواهیم آن را یک علم جدید بدانیم. شما اسناد و مقالات علمی را نگاه کنید به نتایج جالبی می‌رسید. به تازگی سندی را دیدم که در سال ۱۹۴۳ هوش مصنوعی استارت خورده است. هوش مصنوعی چندین دوره را طی کرده تا به امروز رسیده، بعضی اوقات دوران زمستانی و رکود هوش مصنوعی بوده که حتی کشور‌هایی که امروز در حوزه هوش مصنوعی حرفی برای گفتن دارند، در آن دوران به خاطر آن حاصل نشدن دستاورد‌هایی که نیاز داشتند، گفتند اصلا به این پروژه پول ندهید، چون از آن چیزی در نمی‌آید! ولی بعد‌ها این تکنولوژی راه خود را پیدا کرد و رشد کرد.

وی با اشاره به طرح‌های آینده معاونت فناوری اطلاعات فراجا با کمک هوش مصنوعی گفت: در خیلی از سامانه‌های پردازشی که داریم، از هوش مصنوعی استفاده کردیم. الگوریتم‌های هوش مصنوعی در این سامانه‌ها پیاده شده و این جزو الزامات کار ماست.  به صورت هدفمند برنامه خاصی داریم، برنامه‌ای که بیشتر در حوزه پژوهشی است که به موازات پژوهش، دستاوردهایمان را در محصولات به صورت عملیاتی استفاده می‌کنیم. شما وقتی با انبوه داده‌ها مواجه می‌شوید باید از هوشی فراتر از هوش انسان استفاده کنید.

معاون فاوا نیروی انتظامی اضافه کرد: سازمانی هستیم که داده‌های انبوهی در آن شکل می‌گیرد. وقتی داده‌های انبوه شکل گرفت، دیگر بهره‌برداری از این داده‌ها، از قابلیت ذهن انسان خارج است و در آنجا نیاز به ماشین است. این ماشین است که می‌تواند پردازش‌های پیچیده را انجام دهد. ذهن انسان می‌تواند معادلات خطی یا چند مجهولی کوچک را حل کند، وقتی بعضی از معادلات چند ده مجهولی شدند، دیگر ذهن انسان نمی‌تواند کاری کند و شما باید حتما از ماشین برای حل آن‌ها استفاده کنید. ماشین‌ها مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که می‌توانند جایی که ما داده‌های بزرگ (Big Data) داریم، مورد استفاده قرار بگیرند و چیزی که می‌خواهیم را به دست بیاورند.

دولتخواه با اشاره به داده‌های موجود در سازمان فناوری اطلاعات گفت: ماهیت ماموریت ما ثبت داده است، روزانه همه تماس‌های فوریتی که صورت گرفته، یا درخواست‌هایی که مردم دارند ثبت می‌شود. به عنوان مثال تصادفاتی که رخ می‌دهد، یا سرقت‌ها، این موارد داده محسوب می‌شوند. حالا برای اینکه بتوانیم آن ماموریت‌ها را خوب انجام دهیم باید از این داده‌های بزرگ استفاده کنیم و تحلیل درستی داشته باشیم. خود ان داده‌ها هم الزاماتی دارند و باید قابلیت استناد هم داشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر