دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
19 مهر 1402 - 10:20

بررسی نیازها و مراحل ساخت استخر/ساخت استخر لوکس

بررسی نیازها و مراحل ساخت استخر ساخت استخر لوکس
ساخت استخر یکی از بخش‌های تخصصی ساختمان‌سازی است که نیاز به مهارت، تخصص و تجربه دارد.
کد خبر : 872675

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، ساخت استخر یکی از بخش‌های تخصصی ساختمان‌سازی است که نیاز به مهارت، تخصص و تجربه دارد. فرقی نمی‌کند که قصد ساخت استخر لوکس برای ویلای تفریحی خود را داشته باشید یا بخواهید یک استخر ورزشی تاسیس کنید، در هر صورت لازم است نیازها و امکانات خود را بشناسید و سپس از یک تیم متخصص برای برآورده‌کردن آنها کمک بگیرید. 
اگر نمی‌دانید چه نکاتی را قبل از سفارش ساخت استخر در نظر بگیرید، این مقاله اطلاعاتی را که لازم دارید در اختیار شما قرار داده و سپس مراحل ساخت را بررسی می‌کند.  

نیازها و امکانات جهت ساخت استخر 

قبل از دعوت از تیم ساخت، لازم است به‌خوبی بدانید به چه چیزی نیاز داشته و برای تامین این نیاز به چه امکاناتی دسترسی دارید. برای کسب یک درک صحیح لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید.

هدف از ساخت استخر چیست؟

اولین قدم در ساخت استخر لوکس این است که هدف از ساخت را مشخص کنید. 
آیا در درجه اول به دنبال تفریحات خانوادگی هستید؟ آیا می‌خواهید از استخر برای آموزش شنا استفاده کنید یا استخر شما یک مرکز برای مسابقات شنا است؟  
این اهداف تاثیر اساسی بر فرآیند ساخت استخر لوکس دارد. بر اساس آنها می‌توانید نوع پمپ تصفیه آب (مثل پمپ داب ایتالیا)، طول، عرض و عمق استخر، امکانات اطراف استخر، وجود یا عدم‌وجود سکو و سایر ویژگی‌ها را مشخص کنید. همچنین، می‌توانید شکل استخر (مستطیل، منحنی، زاویه‌دار یا گرد) را تعیین کرده و درباره سرباز یا سربسته بوده آن نیز تصمیم بگیرید. 

قوانین محلی، کشوری و شهری

سازنده می‌تواند استخر شما را به‌ هر شکل و در هرجایی بسازد؛ اما اگر در فرآیند ساخت‌وساز قوانین را رعایت نکنید، احتمالا نمی‌توانید از سازه استفاده کرده و حتی در مواردی مجبور به تخریب آن می‌شوید. برای مثال ساخت یک استخر شیشه‌ای در پشت بام، بسیار وسوسه برانگیز است؛ اما قوانین حاکم اجازه آن را به شما نخواهد داد. 
لازم است جنبه‌های مختلف قوانین را بررسی کرده و مجوزهای ساخت را از قبل تهیه کنید. این مجوزها برای ساختن استخرهای عمومی و مخصوصا زنانه از اهمیت زیادی برخوردار هستند. 

هزینه‌ها ساخت استخر لوکس

ساخت استخر لوکس کم‌هزینه نیست. همچنین، لازم است هزینه‌های جانبی مانند خرید پمپ داب ایتالیا (برای تصفیه آب)، کلر، آب و برق و... را نیز در نظر بگیرید. هرچه ابعاد استخر بزرگ‌تر باشد، هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد. همچنین، استخرهای لوکس (برای مثال شیشه‌ای) هزینه بسیار بیشتری دارند.
لازم است مقدار هزینه‌‌ای را که قادر به تامین آن هستید، مشخص کرده و بر اساس آن از تیم ساخت استخر لوکس
 کمک بگیرید. همچنین، می‌توانید طرح اولیه خود را با تیم مورد نظر به اشتراک بگذارید و با تخمین هزینه ابتدایی، امکانات جانبی را مشخص کنید.

ساخت استخر

مراحل ساختن استخر


فرقی نمی‌کند استخر شما در کجا و در چه ابعادی ساخته شود، در هر حال تیم ساخت‌و‌ساز مراحل زیر را در پیش می‌گیرد.

1. طراحی و برنامه‌ریزی: اولین قدم در ساختن استخر، تعیین طرح و چیدمان است. عواملی مانند اندازه، شکل و عمق استخر و همچنین، هر ویژگی اضافی مانند آبشار یا سرسره، بر اساس نیازها و امکانات در نظر گرفته می‌شود. سپس طرح آن به صورت دستی، دو‌بعدی و یا سه‌بعدی کشیده می‌شود.  این نقشه استخر قدم اول برای ساخت‌و‌ساز است.

2. گودبرداری: پس از نهایی‌شدن طرح، مرحله بعدی گودبرداری است که شامل حفر سوراخ برای استخر و بیرون‌کشیدن خاک و مصالح داخل چاله است. مهم است که حفاری به‌درستی انجام شود تا از هرگونه مشکلی در فونداسیون استخر جلوگیری شود.

3. لوله‌کشی و برق: قبل از ریختن بتن، سیستم لوله‌کشی و برق باید نصب شود. این سیستم شامل لوله‌هایی برای فیلتراسیون آب و همچنین، هرگونه سیم‌کشی الکتریکی برای روشنایی یا تجهیزات استخر است. یکی از این تجهیزات پمپ داب ایتالیا است. پمپ داب ایتالیا برای تصفیه آب استخر استفاده می‌شود که نیاز به لوله‌کشی آب و برق دارد. 

4. آرماتور فولادی: هنگامی که سیستم‌های لوله‌کشی و برق تکمیل شدند، مرحله بعدی نصب آرماتور فولادی است. این کار به تقویت ساختار استخر و جلوگیری از هرگونه ترک‌خوردگی یا آسیب در آینده کمک می‌کند.

5. ریختن بتن: سپس بتن در سازه استخر ریخته می‌شود. این کار معمولاً در چند مرحله انجام می‌شود، از کف و دیوارها شروع می‌شود و سپس بر روی پله‌ها و قسمت‌های دیگر ادامه می‌یابد.

6. کاشی و پوشش: پس از خشک‌شدن بتن، مرحله بعدی نصب کاشی یا هر پوشش دیگر در اطراف لبه‌های استخر است. کاشی‌ها محیط را زیبا کرده وبه افزایش استحکام نیز کمک زیادی می‌کنند. 

7. ساخت اطراف استخر (دکینگ): هنگامی که کاشی و پوشش‌ها کامل شد، مرحله آخر ساخت، پوشش اطراف استخر است. این بخش را می‌توان از مواد مختلفی از جمله بتن، سنگفرش یا چوب ساخت.

8. نصب تجهیزات اضافه: در پایان مراحل ساخت استخر لوکس، لازم است تهجیزات اضافی مانند پمپ داب ایتالیا در محل نصب گردد. این پمپ، آب را تصفیه کرده و بهداشت را تامین می‌کند. علاوه بر نصب پمپ داب ایتالیا، لازم است سایر امکانات جانبی مانند نورپردازی، سکوهای اطراف و سونا و جکوزی نیز ساخته شود. 

پمپ داب ایتالیا

ساخت استخر


هزینه ساختن استخر، ثابت نیست. عواملی که بر این هزینه تاثیر می‌گذارند شامل موارد زیر هستند:
ابعاد استخر
مصالح استفاده‌شده در ساخت
اجرت شرکت ساخت‌و‌ساز
کیفیت ساخت
لازم است این نکته را در نظر بگیرید که یک سازنده خوب، با ارائه کیفیت بالا و محصولات خوب ساخت، هزینه‌های نگهداری استخر را در بلند‌مدت کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند برای مدت طولانی از استخر استفاده کنید. 

انتهای پیام/

ارسال نظر