دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
19 مهر 1402 - 10:32
بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛

قیمت‌گذاری دستوری به استثنای کالاهای اساسی، انحصاری و عمومی ممنوع شد

قیمت‌گذاری دستوری به استثنای کالاهای اساسی، انحصاری و عمومی ممنوع شد
قیمت‌گذاری دولتی به استثنای کالاهای اساسی یارانه‌ای و کالاها و خدمات انحصاری و عمومی با مصوبه مجلس شورای اسلامی ممنوع است.
کد خبر : 872671

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۱۹ مهر) مجلس شورای اسلامی، جز (۳) بند (ج)  ماده ۴۸ لایحه برنامه هفتم توسعه را به تصویب رساندند و بر این اساس قیمت‌گذاری دولتی به استثنای کالا‌های اساسی یارانه‌ای و کالا‌ها و خدمات انحصاری و عمومی ممنوع است.   

جز (۳) به منظور توسعه اشتغال و رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی:

-۳-۱ قیمت گذاری دولتی به استثنای کالا‌های اساسی یارانه‌ای و کالا‌ها و خدمات انحصاری و عمومی ممنوع است. تبصره -۱ کالا‌های اساسی یارانه ای، کالا‌هایی است که از یارانه مستقیم ارز ترجیحی یا یارانه مستقیم ریالی مانند پرداخت مستقیم بخشی از قیمت کالا توسط دولت برخوردار شده اند.

تبصره -۲ کالا‌ها و خدمات انحصاری، صرفاً کالا‌ها و خدماتی است که بازار آن‌ها توسط شورای رقابت به عنوان مصادیق بازار‌های انحصاری تشخیص داده شده است.

تبصره -۳ کالا‌ها و خدمات عمومی، کالا‌ها و خدماتی است که دولت تنها عرضه کننده آن‌ها بوده و تولید و عرضه آن در تملک و اختیار دولت بوده و منافع حاصل از فروش آن نیز مستقیماً در اختیار دولت قرار می‌گیرد.  

انتهای پیام/

ارسال نظر