دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

آمادگی ۲۰ درصدی تهران در برابر زلزله‌ با قدرت ۷ ریشتری

آمادگی ۲۰ درصدی تهران در برابر زلزله‌ با قدرت ۷ ریشتری
رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفت: تهران برای وقوع زلزله‌ با قدرت ۷ در مقیاس ریشتر کمتر از ۲۰ درصد آمادگی دارد.
کد خبر : 872609

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت الاسلام محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در «نشست تخصصی هشدار سریع زلزله شهر تهران، چالش‌ها و راهکارها» که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با حضور اساتید برجسته این حوزه برگزار شد، گفت: باید برای زلزله تهران بودجه ملی پیش‌بینی شود و شهردار تهران هم متولی این کار باشد و هر سال میزان کارهای انجام شده را گزارش دهد.

آقامیری گفت: ما کارگروهی در کمیته عمران با عنوان کارگروه تاب‌آوری تشکیل دادیم با حضور 40 استاد به 4 سوال ما پاسخ گفتند که آیا این زلزله در تهران اتفاق خواهد افتاده است و قریب به اتفاق نظرشان این بود که زلزله بالای 7 در مقیاس ریشتر در تهران رخ خواهد داد و تهران کمتر از 20 درصد آمادگی دارد.

وی تصریح کرد: در کشور حدود 500 هزار زلزله رخ می‌دهد که 100 هزار آن احساس می‌شود. همین دو دهه گذشته هم زلزله‌های زیادی رخ داد که حادثه داشته است. پیش‌بینی ما از کشته‌های تهران بالای 200 هزار نفر صحبت می‌کنند و این متاثر از وضعیت شهر است. برای این وضعیت چه باید کرد؟ چه دستورالعمل و بودجه‌ای گذاشتیم؟ غیر از اقدامات سازمان مدیریت بحران شهر تهران و متاسفانه در بخش‌های دیگر و بودجه‌ریزی اهمیت داده نمی‌شود.

آقامیری افزود: تهران 540 پل دارد که اکثرا 60 درصد بتنی است و 254 پل نا ایمن هستند و برخی باید جمع شوند به لحاظ سازه‌ای مشکل دارند.

عضو شورای شهر تهران گفت:  حدود 28 پل را مقاوم سازی کرده‌ایم و در صورت وقوع زلزله بخشی از پل‌ها تخریب می‌شوند و مشکل ایجاد می‌کنند. بحث دیگر بافت‌های فرسود، راه‌های اضطراری برای نجات و آواربرداری است که باید برای آن فکر اساسی شود.

وی گفت: اقدام مهم ارزیابی ساختمان‌های مهم شهر تهران شروع شده که وضعیت آن سنجیده شود ولی کافی نیست چون بودجه کافی نیست، برای تهران باید بودجه ملی دید. چون موضوع آن حاکمیتی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر