دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 مهر 1402 - 13:05

مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور مؤسسه دولتی مستقل می‌شود

مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور مؤسسه دولتی مستقل می‌شود
مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران با مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت یک مؤسسه دولتی با شخصیت مستقل تغییر وضعیت می‌یابد.
کد خبر : 872321

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یک‌شنبه، ۱۶ مهر) مجلس شورای اسلامی، بند (پ) ماده ۴۳ لایحه برنامه هفتم توسعه را به تصویب رساندند و بر این اساس مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران به صورت یک مؤسسه دولتی با شخصیت مستقل تغییر وضعیت می‌یابد.

بر اساس بند «پ» ماده ۴۳ لایحه برنامه هفتم، به منظور تقویت نظارت بر تأسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای و پرتوی کشور، مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران به صورت یک مؤسسه دولتی با شخصیت مستقل، تغییر وضعیت می‌یابد. تمامی اختیارات، اعتبارات و اموال این مرکز به مؤسسه منتقل می‌شود. اساسنامه این مؤسسه ظرف یکسال از لازم الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد سازمان انرژی اتمی ایران با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

براساس بند در بند الحاقی (۱) - وزارت نیرو مکلف است طرح‌های برق ابی مورد نیاز کشور را از جمله طرح تلمبه ذخیره‌ای سد رودبار لرستان و سد و نیروگاه لیروک، بختیاری، زالکی در طی برنامه هفتم توسعه به صورت ساخت، بهره برداری و واگذاری (بیُ. ا. تی) و سایر روش‌های تأمین مالی اجرا کند.

براساس بند الحاقی (۲) - وزارت نفت و سازمان مکلفند گواهی صرفه جویی انرژی موضوع ماده (۵) قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق مصوب ۱۴۰۱/۸/۱۵ را بابت سوخت صرفه جویی شده توسط نیروگاه‌های هسته‌ای هرماه به سازمان انرژی اتمی ایران تحویل دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر