دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
یک استاد دانشگاه در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

ضرورت استفاده از نیروی متخصص در سازمان ملی سنجش

ضرورت استفاده از نیروی متخصص در سازمان ملی سنجش
استادتمام گروه علوم تربیتی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به ایجاد سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور بر ضرورت استفاده از نیروی متخصص در این سازمان تأکید کرد.
کد خبر : 872309

جواد حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا با اشاره به‌ضرورت ایجاد سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور که اخیراً از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، اظهار کرد: حدود 10 سال پیش تحقیقی در این زمینه صورت گرفت و ضرورت‌های ایجاد این سازمان ملی بررسی شد، همان زمان باید این سازمان ایجاد می‌شد.

وی درباره کشورهایی که سازمان یا نهاد این‌چنینی دارند، بیان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته این نهاد به‌صورت شورایی اداره می‌شود و شورای اعتبارسنجی، اعتباریابی و تضمین کیفیت آموزش عالی ایجاد شده است. در کشورهای کمتر توسعه‌یافته به‌صورت سازمان یا موسسه ملی این موضوع اجرایی می‌شود.

استادتمام گروه علوم تربیتی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: برای ارتقای کیفیت نهادهای آموزشی اعم از آموزش‌وپرورش عمومی و آموزش عالی، باید ساختاری باشد که کیفیت آموزشی را رصد کند بنابراین از این منظر پیشنهاد داده بودیم که چنین سازمانی تأسیس شود اگر آن زمان که پیشنهاد داده بودیم اجرایی می‌شد شاید امروز می‌توانستیم آن را به‌صورت شورای تغییر دهیم.

حاتمی درباره اداره فرانهادی این سازمان بیان کرد: از یک نظر فرصت است و از نظر دیگر تهدید است، فرصت است چون کسی که مجری است دیگر قاضی خودش نیست، اما تهدید است از این نظر که هر چهار سال یک‌بار با تغییر دولت‌ها تغییر می‌کند و این امر بر کیفیت این سازمان اثرگذار خواهد بود. 

این استاد دانشگاه درباره همکاری بین بخشی از طریق ایجاد سازمان ملی سنجش اضافه کرد: این کار تخصصی است چراکه از ریاست سازمان تا زیرمجموعه‌ها باید با این نهاد همفکری کنند، همگی باید متخصص و دغدغه مشترک داشته باشند، زبان یکدیگر را بفهمند و بتوانند به زبان تخصصی سنجش و پذیرش سخن بگویند و دغدغه کیفیت آموزشی داشته باشند، از طرفی الزاماً با آمدن و رفتن دولت‌ها تغییر پیدا نکند.

وی تأکید کرد: امر آموزش موضوعی دم‌دستی نیست که هر کسی درباره آن حرف بزند و آن را مدیریت کند، تجربه ثابت کرده بیشترین ضربه را از حوزه آموزش دیده‌ایم و سیاسی‌ترین حوزه، آموزش است.

حاتمی درباره برگزاری آزمون‌های متمرکز از طریق این سازمان گفت: برگزاری آزمون‌های متمرکز زمانی می‌تواند تأثیر مثبت داشته باشد که نیروی انسانی متخصص و مدیران متخصص در این سازمان حضور داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر