دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با آنا؛

آدرس اشتباه به بورس ندهید

آدرس اشتباه به بورس ندهید
تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد: هرچقدر محصولات متنوع در بورس کالا حضور داشته باشند، رانت و امتیازات طلایی کمرنگ‌تر خواهد شد. افرادی که با این امر مخالفت می‌کنند یا آگاهی از کلیت فضای اقتصادی ندارند یا آگاهانه به این امر مبادرت می‌ورزند. پس نباید با تحلیل‌های نادرست به بورس آدرس اشتباه بدهند.
کد خبر : 872055

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه درمورد اظهارنظر‌های اخیر درخصوص خروج سیمان و فولاد از بورس کالا در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا اظهارکرد: یک واقعیت آزمون شده در طول تاریخ این است که هرچقدر بازار‌ها به آزادی و کارایی نزدیک‌تر باشند، رانت و فساد کمرنگ‌تر است؛ بنابراین در طول تاریخ امر واقع و واضحی است که به هر میزان بازار‌ها به آزادی و کارایی نزدیک‌تر باشند، شفافیت و عدالت تحقق بیشتری پیدا می کند درنتیجه اساسا فلسفه بورس کالا در زمینه اقتصاد ایران به همین دلیل است.

او ادامه داد: واضح است که هرچقدر محصولات متنوع و بیشتری در زنجیره ارزش در بورس کالا حضور داشته باشند، رانت و امتیازات طلایی برای عده محدودی کمرنگ‌تر خواهد شد. همچنین اینکه محصولات را قیمت‌گذاری عرضه و معاملاتش را به بورس کالا بسپاریم، امری بدیهی و موافق اصول اقتصاد است و افرادی که با این امر مخالفت می‌کنند قطعا یا آگاهی و دانشی از کلیت فضای اقتصادی ندارند یا آگاهانه به این امر مبادرت می‌ورزند تا بستر رانت و فسادی برای خود ایجاد کنند.پس با تحلیل های نادرست نباید به بورس آدرس اشتباه داد.

بورس

نقاط شفاف‌تردر قیمت‌های عادلانه‌تر

امیرباقری افزود: طبیعی است که هرچقدر بازار‌ها در نقاط شفاف‌تر، در قیمت‌های عادلانه‌تر و در سطح کارایی بالاتر حضور داشته باشند درنهایت حاشیه رفاه مصرف کننده افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین تفکر ضد علمی، ضد اقتصادی، رانت جو و اشتباهی که در حال حاضر بر اتمسفر اقتصاد ایران سایه افکنده جز ضرر و زیان در میان مدت، بلند مدت و کوتاه مدت ثمری برای اقتصاد ایران نخواهد داشت البته باید به این نکته هم دقت کنیم که به هر حال عقلایی وجود دارند تا برابر این تصمیمات اشتباه بایستند و طبیعتا تحلیلگران، فعالان بازار‌ها و ... و درنهایت خود بازار‌ها اصول اقتصاد آزاد و بازار را به ما دیکته خواهند کرد؛ خواه بپذیریم خواه نپذیریم.

حضورمحصولات در بورس کالا قیمت تمام شده را در زنجیره ارزش کاهش می‌دهد

این تحلیلگر بازار سرمایه توضیح داد: مطمئنا حضور این محصولات در بورس کالا قیمت تمام شده را در زنجیره ارزش کاهش می‌دهد و درنهایت به نفع مصرف کننده در بازار ملک و املاک خواهد بود. متأسفانه برخی افراد با ناآگاهی، با دانش بدیل و با عدم اطلاع از واقعیات اقتصادی نظراتی می‌دهند یا نظراتی را طوطی وار و دیکته شده تکرار می‌کنند بدون اینکه بدانند آبشخور فکری این نظرات کجا است مثلا چند وقت اخیر دیدیم نظری در شبکات اجتماعی دست به دست می‌شد مبنی بر اینکه قیمت بالای سیمان و فولاد، قیمت تمام شده مسکن را افزایش می‌دهد درحالی که قیمت ساخت و قیمت نهاده‌های تولید در برابر قیمت زمین در بازار ملک و املاک رقم چندانی به حساب نمی‌آید.

 دولت قصد مدیریت بازار ملک و املاک را دارد

بورس

امیرباقری ادامه داد: اگر واقعا دولت قصد مدیریت بازار ملک و املاک را دارد، (همانطور که مدعی این امر در شعار‌های انتخابی‌اش بود) عرضه زمین را افزایش دهد، به هر حال نهاد‌های دولتی زمین‌های کمی در اختیار ندارند و به نظر می‌رسد پرداختن به فولاد، سیمان و نهاده‌های تولید درحقیقت آدرس اشتباه دادن به بازار است ضمن اینکه اگر واقعا دلسوز قیمت سیمان، قیمت فولاد و نهاده‌های تولید هستند، قطعا باید قیمت‌گذاری این‌ها را به بورس کالا بسپرند چراکه بورس کالا اتمسفری برای تحقق شفافیت، کارایی و عدالت خواهد بود.

به گفته وی؛ نتیجه خروج خودرو از بورس کالا را دیدیم که چه اعوجاجی در خود بازار سرمایه و در بازار خودرو ایجاد کرد. متأسفانه یک‌سری واقعیات را تست و آزمون می‌کنیم و بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسیم که این تست خطا بوده است، ولی هم زمان از دست دادیم و هم باعث هدر رفت منابع شدیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر