دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون وزیر علوم در گفت‌وگو با آنا: 

بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها در لایحه دولت جا پای مستحکمی پیدا کرد

بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها در لایحه دولت جا پای مستحکمی پیدا کرد
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها در لایحه دولت جا پای مستحکمی پیدا کرده است و می‌توان سال آینده میزان آن را با چانه‌زنی افزایش داد.
کد خبر : 871500

عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره فعالیت انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: کار علمی اساساً یک کار جمعی است و علم به صورت انفرادی و منزوی شکل نمی‌گیرد؛ بلکه در شبکه علم ایجاد می‌شود. 

وی افزود: همه فلاسفه و جامعه شناسان علم به شکل گیری علم در شبکه عالمان تاکید دارند. 

کلانتری با بیان اینکه بررسی تاریخی نشان می‌دهد که علم در انزوا شکل نگرفته است، تاکید کرد: فعالیت علمی باید حتما در دانشگاه‌ها به صورت گروهی دیده شوند، به خصوص ما که در انجام کار‌های گروهی ضعف داریم. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: انجمن‌های علمی بهترین محفل برای فعالیت گروه‌های علمی است؛ چراکه همراه با امید و نشاط و تنوع و خلاقیت و نوآوری بیشتری نسبت به فعالیت‌های فردی هستند. 

کلانتری گفت: امکان دیگری جز انجمن‌های علمی برای شکل دهی شبکه علمی در کشور نداریم و همین شبکه در بسیاری از مواقع بنیاد شبکه‌های علمی در مقاطع بعدی را ساخته است. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان کرد: هرچقدر انجمن‌های علمی را در دوران دانشجویی تقویت کنیم به همان میزان می‌توانیم امیدوار به فعالیت‌های جدی‌تر باشیم. 

کلانتری اضافه کرد: هویت یابی در جمع صورت می‌گیرد؛ بنابراین یک امر انفرادی نیست و اگر جمعی را تدارک ببینیم تا فردی با آن هویت پیدا کند طبیعتا می‌تواند انرژی و پتانسیل را در مسیر اهداف عالیه دانشگاه قرار دهد. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: اگر زمینه سازی نکنیم دانشجو با مجموعه‌های دیگر هویت یابی می‌کند و ممکن است در مسیر اهداف دانشگاه نباشد؛ بنابراین اولین و آخرین کار در دانشگاه‌ها حمایت و تقویت مجموعه‌های قانون‌مند و نظام‌مند انجمن‌های علمی و فرهنگی و هنری و سیاسی و نشریات و هیئت‌ها و خیریه هاست. 

کلانتری با اشاره به آخرین وضعیت بودجه فرهنگی دانشگاه‌های وزارت علوم اظهار کرد: طی چند سال اخیر تغییرات شگرفی در بودجه دانشگاه‌ها ایجاد شده و با وجود تمام مشکلات دانشگاه‌ها رشد خوبی پیدا کرده است؛ هر چند با وضع مطلوب فاصله داریم. 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: نباید اتفاقات مثبت فعالیت‌های فرهنگی را نادیده گرفت. برای مثال دانشگاه‌ها حمایت‌های بی نظیر و ویژه‌ای از راهیان نور و اربعین در تاریخ بشریت داشته اند، اما ایده آل وزارت علوم در سطح بالاتری است و تسهیلات موجود جوابگوی آن‌ها نیست. 

کلانتری با بیان اینکه در حال حاضر بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها ۵ درصد است، تاکید کرد: بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها در لایحه دولت جا پای مستحکمی پیدا کرده است و می‌توان سال آینده میزان آن را با چانه زنی افزایش داد، تاکنون ردیف فرهنگی مستقلی نداشته ایم و حالا که به آن دست یافته ایم بسیار خرسندیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر