دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 مهر 1402 - 07:55

آمریکا: تا احیای برجام راه زیادی است/ایران گام‌های بیشتری بردارد

آمریکا: تا احیای برجام راه زیادی است ایران گام‌های بیشتری بردارد
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تلاش کرد تا مسئولیت بی‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام را به دوش ایران بیندازد و همزمان در رویکردی دوگانه از پایبندی به دیپلماسی سخن بگوید.
کد خبر : 871212

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه دیپلماسی بهترین روش در قبال برنامه هسته‌ای ایران است، با توسل به جلوگیری جمهوری اسلامی ایران از حضور برخی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و بدون اشاره به خروج آمریکا از برجام مدعی شد: ایران تا بازگشت مجدد به برجام راه طولانی در پیش دارد.

وی این ادعا را در پاسخ به سوالی درباره اظهارات «ناصر کنعانی» همتای ایرانی خود مبنی بر اینکه به روند مذاکرات برای بازگشت مسئولانه همه طرف ها به برجام پایبند هستیم، بیان کرد.

میلر در تکمیل این ادعا افزود: ما همچنان اعتقاد داریم که دیپلماسی بهترین روش برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران است و همچنان از تهران می‌خواهیم گام های بیشتری برای کاهش تنش انجام دهد. ما فکر می کنیم با توجه به اخراج بازرسان آژانس اتمی، ایران تا بازگشت مجدد به برجام راه طولانی در پیش دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال ادامه داد: سیاست ما تغییر نکرده است. آمریکا متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است. ما هنوز شاهد گام‌های ایران برای کاهش تنش‌ها نبوده ایم.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا ۲۴ مرداد ماه امسال در جمع خبرنگاران، رویکرد کلی واشینگتن را در قبال ایران «دیپلماسی، فشار و بازدارندگی» اعلام کرد اما منابع دیپلماتیک غربی ادعا می‌کنند که کاخ سفید در تلاش است «تاکتیک کنترل تنش‌ها» را تا پیش از انتخابات ۲۰۲۴ به دلیل منافع و نیاز خود هم در قبال ایران و منطقه اجرا کند. به گفته آنها، کاخ سفید در این راستا برای تامین منافع و نیازهای حزب دموکرات می کوشد اقدام‌‌ها و توافق‌های محدودی داشته باشد تا جایگاه دموکرات‌ها را در رقابت‌های انتخاباتی پیش رو در مقابل جمهوری‌خواهان تحکیم کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر