دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 مهر 1402 - 09:13

کوین مک‌کارتی: منافع آمریکا بسیار مهم‌تر از کمک به اوکراین است

کوین مک‌کارتی: منافع آمریکا بسیار مهم‌تر از کمک به اوکراین است
رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از موضع خود مبنی بر عدم اختصاص کمک مالی به اوکراین در لایحه بودجه موقت دفاع کرد حال آنکه این مسئله موجب دلسردی مقام‌های کی‌یف شده است.
کد خبر : 870991

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «کوین مک‌کارتی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به انتقادها از حذف کمک مالی به کی‌یف در بودجه موقت دولت فدرال، گفت که منافع آمریکا بسیار مهمتر از ارائه کمک‌های بیشتر به اوکراین است.

وی که این سخنان را در جریان یک مصاحبه مطرح می‌کرد، گفت: اولویت من آمریکا و مرزهایش است. من لزوم ارسال تسلیحاتی که اوکراین به آن نیاز دارد را تأیید می‌کنم اما پیش از آن، تأکیدم بر امنیت مرزها است.

مک‌کارتی اضافه کرد: کاخ سفید در حال حاضر بیش از سه میلیارد دلار برای کمک به کی‌یف در اختیار دارد.

وی افزود: در صورتی که در تخصیص بودجه مشکلاتی بوجود آید، جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا آماده بررسی راه‌حل های ممکن هستند.

همزمان، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین به دنبال حذف کمک به کی‌یف از لایحه بودجه آمریکا، اعلام کرد که هیچ چیزی مبارزه اوکراین علیه روسیه را تضعیف نخواهد کرد.

از سوی دیگر، «رستم اومروف» وزیر دفاع اوکراین می‌گوید که در تماس تلفنی با «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا، تضمین‌هایی درباره کمک نظامی بیشتر دریافت کرده است.

اومروف در حساب ایکس خود نوشت: وزیر آستین به من اطمینان داد که حمایت آمریکا از اوکراین ادامه خواهد داشت و اینکه همچنان جنگجویان اوکراینی یک پشتیبانی قوی در میدان جنگ خواهند داشت.

یک سخنگوی وزارت خارجه اوکراین مدعی شد که کی‌یف در حال همکاری با شرکای آمریکایی است تا اطمینان حاصل کنند که بودجه نهایی ایالات متحده شامل کمک‌های مالی به اوکراین می‌شود.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا هم روز یکشنبه گفت که جمهوری‌خواهان متعهد شده‌اند از طریق رای‌گیری جداگانه به اوکراین کمک کنند و حمایت آمریکا تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند قطع شود.

روز گذشته، مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر یک طرح بودجه موقت که مانع از تعطیلی دولت فدرال می شود، به توافق رسیدند.

این لایحه که به امضای بایدن رسید، به مدت ۴۷ روز دولت را باز نگه می‌دارد تا کنگره درباره لایحه بودجه نهایی به توافق برسد. اما در لایحه بودجه موقت مبلغی برای کمک به اوکراین اختصاص نیافته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر