دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 مهر 1402 - 11:37
از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴؛

جمهوری خودخوانده قره‌باغ منحل می‌شود

جمهوری خودخوانده قره‌باغ منحل می‌شود
رئیس جمهوری قره‌باغ با امضای حکمی، زمان دقیق انحلال این جمهوری خودخوانده را نخستین روز از سال میلادی ۲۰۲۴ اعلام کرد.
کد خبر : 870324

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، جمهوری خودخوانده قره‌باغ با امضای حکمی از سوی «ساموئل شهرامانیان» که ریاست آن را بر عهده داشت، از روز اول ژانویه ۲۰۲۴، به موجودیت خود پایان داده و منحل می شود.

به این ترتیب، وی فرمان انحلال همه نهادهای دولتی را صادر کرد و از همه ساکنان قره‌باغ، چه در داخل و چه در خارج از این منطقه خواست که از شرایط ادغام در جمهوری آذربایجان مطلع شوند.

«رویترز» به نقل از سخنگوی نخست‌ وزیر ارمنستان گزارش داد که تا امروز بیش از نیمی از ارامنه ساکن قره‌باغ کوهستانی (۶۵ هزار و ۳۶ نفر) این منطقه را ترک کرده‌اند. پیش‌تر «داوید بابایان» مشاور شهرامانیان گفته بود که ۱۲۰ هزار ارمنی‌تبار ساکن قره‌باغ قصد دارند این منطقه را ترک کنند زیرا تمایلی ندارند بخشی از جمهوری آذربایجان باشند.

باکو می‌گوید حقوق ارامنه قره‌باغ کوهستانی را تضمین و این منطقه را با جمهوری آذربایجان ادغام می‌کند. 

ارامنه قره‌باغ کوهستانی قلمرویی که جامعه بین‌الملل به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت می‌شناسند، مجبور شدند در تاریخ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریورماه) یک روز پس از عملیات نظامی برق‌آسای ارتش جمهوری آذربایجان در این منطقه، آتش‌بس اعلام کنند. بعد از آن دو دور مذاکرات بین دو طرف برای برقراری صلح برگزار شده است. 

دو طرف در مورد موضوع‌هایی چون غیرنظامی‌سازی، احیای زندگی مسالمت‌آمیز و تضمین حقوق و امنیت جمعیت ارمنی قره‌باغ گفت‌وگو می‌کنند. وزارت خارجه روسیه ضمن تأکید بر کمک نیروهای حافظ صلح به ارامنه قره‌باغ، می‌گوید که مسکو انتظار دارد نتایج مذاکره به از سرگیری کار برای اجرای توافق‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۲ کمک کند.

«الهام علی‌اف» رئیس‌ جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌وگوی اخیر به وزیر امور خارجه آمریکا اطمینان داد باکو قصدی برای انجام عملیات دیگری در قره‌باغ ندارد. به گفته باکو، در نتیجه «اقدام‌های ضدتروریستی» انجام شده توسط نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان در تاریخ ۱۹ تا ۲۰ سپتامبر (۲۸ و ۲۹ شهریور)، حاکمیت جمهوری آذربایجان به طور کامل احیا شد. 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان چهارشنبه اعلام کرد ۱۹۲ نظامی این کشور در جریان عملیات اخیر در منطقه قره‌باغ کوهستانی کشته شدند. 

وزیر خارجه ارمنستان هم در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت قره‌باغ، از کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن از شهروندان ارمنی در پی عملیات جمهوری آذربایجان در قره‌باغ خبر داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر