دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 مهر 1402 - 12:32
در سایه تحولات قره‌باغ؛

فرانسه در استان «سیونیک» ارمنستان کنسولگری دایر می‌کند

فرانسه در استان «سیونیک» ارمنستان کنسولگری دایر می‌کند
دولت پاریس قصد دارد در پس زمینه بحران قره‌باغ، با دایر کردن کنسولگری در استان مرزی ارمنستان و ایران، جای پای خود را در قفقاز جنوبی محکم کند.
کد خبر : 870158

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «کاترین کولونا» وزیر خارجه فرانسه در جریان جلسه استماعی که در پارلمان این کشور برگزار شد، اعلام کرد که فرانسه به زودی در استان «سیونیک» ارمنستان، یک کنسولگری دایر خواهد کرد و علاوه بر پنج میلیون یورویی که پیشتر ارائه شده است، ۷ میلیون یورو دیگر برای کمک به ارامنه قره باغ اختصاص می‌دهد.

در حالیکه فرانسه جمعیت بزرگی از مهاجران ارمنی‌تبار را در خود جای داده است، کولونا خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: خوب می‌دانید که هیچ کشوری به اندازه ما به ارمنستان نزدیک نیست و همه نشست‌های شورای امنیت که با مسائل ارمنستان مرتبط بوده است، بدون استثناء با پیشنهاد پاریس برگزار شده است.

وی دایر کردن کنسولگری فرانسه در استان سیونیک ارمنستان را –که با ایران هم مرز است- نشانه‌ای از ایستادگی فرانسه در کنار ایروان تعبیر کرد و مدعی شد: این واقعیت که روسیه، ارمنستان را رها کرد و با جمهوری آذربایجان همدست شد، بر اهمیت اتخاذ تدابیر دیپلماتیک از سوی جامعه بین الملل می‌افزاید.

این در حالی است که روسیه در مواجه با اتهام‌های مشابه از سوی «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان، تحولات اخیر قره‌باغ را ناشی از ضعف سیاست داخلی و خارجی ایروان دانست و از او خواست که مسئولیت‌پذیر باشد.

آمریکا هم موضعی مشابه پاریس اتخاذ کرده تا آنجا که «آناتولی آنتونوف» سفر روسیه در واشینگتن با انتشار پیامی در کانال تلگرامی سفارت روسیه، با اشاره به ادعای نمایندگان دولت آمریکا مبنی بر اینکه روسیه شریک امنیتی قابل اعتمادی برای ارمنستان نیست، هشدار داد: از واشینگتن می‌خواهیم که از سخنان و اقدام‌های بسیار خطرناکی که منجر به افزایش احساسات ضدروسی غیرواقعی در ارمنستان می‌شود، خودداری کند.

سفیر روسیه تأکید کرد: آن‌ها با این اقدام‌ها تأیید می‌کنند که هدف آمریکا و متحدانش، عادی شدن اوضاع و پیشرفت مسالمت‌آمیز در قفقاز جنوبی نیست، بلکه وارد کردن آسیبی راهبردی به روسیه و بی ثبات‌کردن عامدانه اوراسیا با هدف بیرون راندن ما از این منطقه است.

آنتونوف در نهایت گفت: آمریکایی‌ها با ادعا‌های آشکار و غیرسازنده، سیاستمداران ارمنستانی را که به دنبال راهی برای سلب مسئولیت شکست‌های خود در سیاست داخلی و خارجی هستند، تحریک می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر