دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مدیرعامل شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران:

معاینه فنی خودروها مقابل در منازل ۶ماهه دوم سال اجرا می‌شود

معاینه فنی خودروها مقابل در منازل ۶ماهه دوم سال اجرا می‌شود
مدیرعامل شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: برنامه‌ریزی از سوی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران انجام شده است تا در 6ماهه دوم سال جاری پرتابل‌های معاینه فنی در منازل راه‌اندازی شود.
کد خبر : 870078

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، شادی مالکی؛ مدیرعامل شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در حاشیه برگزاری نخستین همایش ملی معاینه فنی خودرو با رویکرد ارتقای ایمنی و کاهش آلودگی هوا که صبح امروز در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم ورزشی و تندرستی دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز شاهد برگزاری نخستین همایش ملی معاینه فنی در کشور هستیم چرا که صنعت معاینه فنی در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است، به طوری که در گذشته ما در تأمین تجهیزات معاینه فنی در مراکز بودیم ولی امروزه با توجه به رشد این صنعت در کشور ما به سمت کیفی‌سازی خدمات در حوزه معاینه فنی گام برداشته‌ایم.

آغاز نخستین همایش ملی معاینه فنی خودروها امروز در تالار آمفی تئاتر دانشگاه علوم ورزشی 

وی تصریح کرد: نخستین همایش ملی معاینه فنی خودروها امروز در تالار آمفی تئاتر دانشگاه علوم ورزشی و تندرستی دانشگاه تهران به‌عنوان یکی از مراکز علمی معتبر در کشور برگزار می‌شود که این نشان از جایگاه صنعت معاینه فنی در کشور ما است.

مدیرعامل شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه با انجام معاینه فنی می‌توان از بسیاری از تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری جلوگیری کرد، گفت: به عنوان مثال وقتی که شهروندان خودروهای خود را به مراکز معاینه فنی می‌برند در صورتی که نقصی در ترمزهای خودرو باشد این نقض‌ها با انجام معاینه فنی مرتفع می‌شود و این مسائل می‌تواند باعث کاهش تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری شود.

مالکی با بیان اینکه مراکز معاینه فنی مشکلات و چالش‌های متعددی را دارند گفت: در نخستین همایش ملی معاینه فنی خودرو قرار است به این مسائل پرداخته شود.

در شش ماه دوم سال جاری شاهد فعالیت یک الی دو دستگاه پرتابل معاینه فنی در مقابل در منازل خواهیم بود

وی در ادامه در خصوص آغاز به کار پرتابل‌های جدید معاینه فنی در در منازل گفت: یکی از اقدامات مناسب در این دوره از مدیریت شهری این است که علاوه بر توسعه مراکز ثابت معاینه فنی خطوط سیار نیز توسعه و گسترش پیدا کرده‌اند به طوری که در سنوات گذشته هفت خط سیار راه‌اندازی شده بود که امسال 8 خط به خطوط قبلی افزوده و تعداد خطوط سیار به 15 خط رسیده است. همچنین برنامه‌ریزی از سوی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران انجام شده است تا در 6ماهه دوم سال جاری پرتابل‌های معاینه فنی در منازل راه‌اندازی شود.

مدیرعامل شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در این خصوص توضیح داد: این کار برای نخستین بار است و به همین جهت ما با کارخانجات سازنده وارد مذاکره شده‌ایم و ان‌شاءالله تا در شش ماه دوم سال جاری شاهد فعالیت یک الی دو دستگاه پرتابل معاینه فنی در مقابل در منازل خواهیم بود.

تعرفه معاینه فنی خودروهای سبک 92 هزار تومان و خودروهای سنگین 119 هزار تومان محاسبه می‌شود

مالکی در خصوص تعرفه پرتابل‌های معاینه فنی در منازل گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده این پرتابل‌ها به صورت کوتاه‌مدت در برج‌های مسکونی واحدهای متمرکز و ارگان‌های دولتی استقرار پیدا می‌کنند؛ تعرفه آنها نیز مشخص است به طوری که در حال حاضر تعرفه معاینه فنی خودروهای سبک 92 هزار تومان و خودروهای سنگین 119 هزار تومان محاسبه می‌شود و در طرح معاینه فنی درب منازل هزینه‌ای نیز بابت جابه‌جایی پرتابل‌های معاینه فنی از شهروندان و مراجعه‌کنندگان اخذ خواهد شد. 

تاکید عضو شورای اسلامی شهر تهران بر توسعه مراکز معاینه فنی خودرو در پایتخت

سوده نجفی، عضو شورای شهر تهران با حضور در اولین همایش ملی معاینه فنی خودرو خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات شهر تهران در مدیریت ششم شهری بحث آلودگی هواست. موضوعی که دغدغه همه افراد جامعه است. یک سر آن به خودروهای تهران برمی‌گردد زیرا هفتاد درصد آلودگی هوا در پایتخت مربوط به خودروهاست.

وی ادامه داد: ما ۳ میلیون خودروی فرسوده در پایتخت داریم. آمار مرگ‌ومیر از آلودگی در شهر تهران برابر با تصادفات جاده‌ای است. عامل دیگر آلودگی هوا سوخت است. در ماده ۶ قانون هوای پاک به معاینه فنی خودروها اشاره شده است، در مدیریت شهری ما نمی‌خواهیم به معاینه فنی صرف و رفع تکلیف بپردازیم بلکه در شهر تهران آلودگی و ترافیک بیداد می‌کند. لازم است برای حل مشکل از ظرفیت دانشگاه نیز استفاده شود، به علاوه در شرایطی به سر می‌بریم که در آن نقش مردم و سازماندهی مردم نهاد پررنگ شده و باید از سازمان‌های مردمی در حل این مشکل نیز استفاده کنیم.

نجفی با بیان اینکه ما شهرداری تهران را ملزم به انجام تکالیفی از جمله توسعه حمل‌ونقل عمومی کرده‌ایم؛ اظهار کرد:  بیش از ۴۰ درصد بودجه شهرداری تهران را به توسعه این امر اختصاص دادیم و امیدوارم تا پایان سال به شرایط خوبی برسیم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ما باید به توسعه مراکز معاینه فنی بپردازیم. حتی در دوره جدید  نوبت‌دهی اینترنتی را گسترش دادیم که مردم ما برای انجام معاینه فنی معطل نشوند.  متاسفانه در مواردی شاهدیم ماشین‌هایی که پلاک تهران دارند به شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند؛ این گواهی کامل نیست و باید برای آن یک راه حل در نظر گرفته بشود. از ستاد مرکزی معاینه فنی می‌خواهم به این موضوع توجه کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر