دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

هدف‌گذاری ایران برای تجارت ۴۰ میلیارد دلاری با عراق

هدف‌گذاری ایران برای تجارت ۴۰ میلیارد دلاری با عراق
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران هدف میان‌مدت تجارت با عراق را ۲۰ میلیارد دلار و هدف بلندمدت را ۴۰ میلیارد دلار عنوان کرد.
کد خبر : 869884

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، مهدی ضیغمی در کمیته مشترک تجاری ایران و عراق با اشاره به روابط پایدار تجاری دو کشور و افزایش تبادلات تجاری، اظهار کرد: با در نظر گرفتن بحث توازن تجاری، قابلیت افزایش مراودات تجاری ایران و عراق تا ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار نیز وجود دارد.

وی با اشاره به جایگاه ایران در تولید تجهیزات پزشکی، اقلام دانش‌بنیان، های‌تک و غیره، تصریح کرد: این آمادگی را داریم که در راستای انتقال تکنولوژی و کمک به عراق برای افزایش صادرات به سایر کشور‌های عربی، امکانات خود را در اختیار این کشور قرار دهیم.

ضیغمی افزود: از سوی وزارت صمت حمایت همه‌جانبه خود را از صنعتی شدن عراق تا ۲۰۳۵ اعلام می‌کنیم و آمادگی داریم امکانات خود را در اختیار این کشور قرار دهیم. امیدواریم با حل مشکلات از جمله در حوزه لجستیک به اهدافی که رؤسای جمهور تعیین کردند برسیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور، برنامه‌ها و راهکار‌های همکاری دوجانبه برای تحقق هدف میان‌مدت تجارت ۲۰ میلیارد دلار و بلندمدت ۴۰ میلیارد دلار، راهکار‌های برقراری توازن تجاری دو کشور و کمک ایران به توسعه زیرساخت‌های صنعتی عراق و افرایش صادرات این کشور به ایران واز جمله محور‌های این کمیته را چنین عنوان کرد: بررسی ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های غیرتعرفه‌های مثل محدودیت‌های فصلی و همچنین بحث‌های استانداری، بحث لجستیک و تبادلات مالی، بررسی راهکار‌های جلوگیری از بروز اختلافات و تسهیل برطرف کردن اختلاف‌های تجار دو کشور.

ضیغمی بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی در عراق و حل مشکلات شرکت‌های فعال در این حوزه و همچنین موضوعات مرزی و بازارچه‌های مشترک را از دیگر اهداف تشکیل این جلسه مطرح کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر