دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 مهر 1402 - 10:37

بایدن خطاب به پاشینیان: در کنار ارمنستان می‌‌مانیم

بایدن خطاب به پاشینیان: در کنار ارمنستان می‌‌مانیم
رئیس جمهور آمریکا در شرایطی که رابطه ایروان- مسکو تحت‌الشعاع تحولات قره‌باغ است، در نامه‌ای خطاب به نخست وزیر ارمنستان، از وی حمایت کرد.
کد خبر : 869872

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اینترفکس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای خطاب به «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، بر تداوم تقویت همکاری‌ها با ایروان در باب مسائل امنیتی و تنوع‌بخشی به انرژی تأکید کرد و رزمایش مشترکی که دو کشور اخیراً برگزار کرده اند را شاهدی بر این ادعا دانست.

منظور وی رزمایشی است که طی ماه جاری میلادی (۱۱ تا ۲۰ سپتامبر) با عنوان «شریک عقاب ۲۰۲۳» و با حضور ۸۵ نظامی آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستانی برگزار شد.

در این نامه، بایدن مدعی شد که آمریکا قاطعانه از خواست ارمنستان مبنی بر حصول صلح پایداری که ضامن حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و دموکراسی ارمنستان باشد، حمایت می‌کند.

بایدن در نامه خود نوشت: به شما اطمینان می‌دهم که آمریکا همچنان در کنار ارمنستان و شما برای تقویت دموکراسی در داخل و ایجاد ثبات در منطقه خواهد ایستاد.

همچنین، رئیس‌جمهور آمریکا با ارمنستان بابت کشته شدن شماری از ارامنه قره‌باغ در تحولات اخیر قفقاز جنوبی همدردی کرد و گفت: آمریکا در پی خشونت اخیر به همکاری با دولت ایروان برای تأمین نیاز‌های بشردوستانه متعهد است.

سفر مقام‌ ارشد آمریکایی به ارمنستان

روز گذشته نیز، در شرایطی که تنش‌ها بین ایروان و مسکو بر سر مسائلی از قبیل وضعیت قره باغ کوهستانی خبرساز شده» سامانتا پاور» رئیس «آژانس توسعه بین‌المللی» آمریکا به ارمنستان سفر کرد.

سفارت آمریکا در ارمنستان اعلام کرد که سفر پاور برای تاکید دوباره آمریکا بر «حمایت از حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و دموکراسی ارمنستان و رسیدگی به نیاز‌های بشردوستانه ناشی از خشونت اخیر در قره باغ» انجام داده است.

«یوری کیم» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا نیز پاور را در این سفر همراهی می‌کرد.

تنش میان ایروان-مسکو

نخست وزیر ارمنستان اخیراً مواضع غیردوستانه‌ای نسبت به مسکو اتخاذ کرده که واکنش وزارت خارجه روسیه را در پی داشت.

 وزارت خارجه روسیه در این باره گفت: در این موضع‌گیری تلاش برای سلب مسئولیت از شکست در سیاست داخلی و خارجی به چشم می‌خورد و مسکو مقصر شناخته شده است.

این وزارتخانه می‌افزاید: اظهارات پاشینیان حاکی از آن است که فرآیند‌های تلقین‌شده غرب که برای ارمنستان و روابط این کشور با روسیه مخرب است، ماهیتی سیستمی دارند.

روسیه هشدار داد: ایروان مرتکب اشتباه بزرگی شد و عمداً در تلاش برای از بین بردن روابط چندوجهی و چند صد ساله دو کشور است.

وزارت خارجه روسیه در نهایت افزود: پاشینیان اعتراف کرد که در تمام این مدت، ایروان آگاهانه در تدارک دور شدن از مسکو بوده است.

مسکو همچنین دست داشتن در اعتراض‌های ضددولتی علیه پاشینیان را رد کرد.

در سخنرانی روز یکشنبه، نخست وزیر ارمنستان که از سوی اپوزیسیون داخلی به سهل‌انگاری در دفاع از ارامنه قره‌باغ متهم است، با اشاره به کوچ آنها، انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفت و دولت مسکو را بابت ناکامی در تضمین امنیت ساکنان قره‌باغ مقصر دانست.

اگر ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان قره‌باغ از گذرگاه لاچین عبور کنند، ارمنستان- کشوری کوچک در قفقاز جنوبی- با بحران انسانی و سیاسی مواجه خواهد شد.

به ادعای پاشینیان، مسئولیت چنین تحولی به طور کامل برعهده جمهوری آذربایجان که سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفته و همچنین نیرو‌های حافظ صلح روسی است که در منطقه قره‌باغ حضور دارند.

پاشینیان همچنین گفت که همکاری راهبردی ارمنستان و روسیه برای تضمین امنیت خارجی ارمنستان کافی نیست.

پاشینیان نسبت به آنچه تحرکات برخی نیرو‌های ناشناس برای کودتا علیه خود دانست، هشدار داد و رسانه‌های روسیه را متهم کرد که در حال انجام جنگ اطلاعاتی علیه دولت او هستند.

وی ادامه داد: برخی از شرکای ما به طور فزاینده تلاش می‌کنند تا آسیب‌پذیری‌های امنیتی ما را آشکار کنند و نه تنها امنیت و ثبات خارجی، بلکه امنیت و ثبات داخلی ما را نیز به خطر می‌اندازند، در حالی که همه هنجار‌ها در روابط دیپلماتیک و بین دولتی و تعهداتشان را نقض می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر