دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 شهريور 1402 - 10:05
رئیس دانشگاه آزاد رودان عنوان کرد؛

جذب نخبگان در دانشگاه آزاد با اجرای طرح دستیار آموزشی

جذب نخبگان در دانشگاه آزاد با اجرای طرح دستیار آموزشی
حسن داوری گفت: اجرای طرح دستیار آموزشی ویژه دانشجویان دکتری می‌تواند پشتوانه خوبی برای جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی باشد.
کد خبر : 867909

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسن داوری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان در نشست با استادان و کارکنان این واحد دانشگاهی اجرای طرح دستیار آموزشی ویژه دانشجویان دکتری را گامی مهم در ارتقای مهارت دانشجویان و تقویت توانمندی دانشجویان در امر تدریس خواند و اظهار کرد: این طرح علاوه بر بهره‌مندی از امتیازاتی که در نظر گرفته شده، می‌تواند پشتوانه خوبی برای جذب نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

وی عنوان کرد: استادان و کارکنان، سرمایه‌های ارزشمند انسانی هستند که همه توان خویش را در راستای تحقق آرمان‌ها و اهداف علمی کشور به‌کار گرفته و نقش بسزایی در ساختن جامعه‌ای پویا و بالنده داشته و دارند. آنان در زمره نخبگان جامعه هستند که عمر خود را صرف تحقیق، پژوهش و توسعه توانمندی علمی کشور کرده و تربیت دانشجویان توانمند محصول همت و تلاش آنهاست؛ بنابراین توجه به معیشت، رفاه، مسکن و بیمه کارکنان و استادان اصل مهم و انکارناشدنی است. امیدواریم این مسائل در سطح کلان مورد توجه  متولیان قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان  بر ضرورت حرکت واحدهای دانشگاهی به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای تأکید کرد و ادامه داد: افزایش بی‌رویه مراکز آموزشی و کاهش جمعیت جوان ازجمله دلایلی است که برخی دانشگاه‌ها در جذب دانشجو رشد چشمگیری نداشتند. طبیعتاً باید با ارائه برنامه‌های مختلف ازجمله ارتقای کیفیت آموزش، توسعه هسته‌های فناور، واحدهای پژوهشی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های خوبی که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در استان دارند زمینه جذب دانشجو فراهم شود. از طرف دیگر اتکا صرف به درآمدهای شهریه‌ای نمی‌تواند ما را به اهداف علمی و پژوهشی برساند؛ بنابراین حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای ضروری است.

داوری افزایش رضایت‌مندی دانشجویان از تحصیل در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را مورد اشاره قرار داد و مطرح کرد: تکریم دانشجویان، تسریع در انجام امور دانشجویی، مشارکت دادن آنها در برنامه‌های علمی، فرهنگی و استفاده از توانمندی‌ آنان در اجرای امور ضروری است. به عبارت واضح‌تر حوزه‌های اداری، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه باید تکریم دانشجویان را اصل بدانند.

وی ترویج فرهنگ عفاف و حجاب فریضه‌ای مهم برشمرد و بیان کرد: دستورالعمل آراستگی وشئون فرهنگی ورفتاری دردانشگاه آزاداسلامی از سال ۱۳۹۷ تاکنون ساری و جاری است که در آن اصول، قواعد و ضوابط اجرایی، اقدامات معرفتی و شناختی و مصادیق مورد توجه قرار گرفته و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های دیگر هم در این حوزه داریم که مبنای فعالیت‌ها قرار می‌گیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان ادامه داد: با توجه به اینکه کانون عفاف و حجاب در دانشگاه فعال است، اجرای برنامه‌های تبلیغی مناسب، دعوت از کارشناسان دینی و مذهبی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی و اقدامات مختلف در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را در دستور کار داریم. نکته مهم این است که محور فعالیت‌ها و اقدامات دانشجویان هستند و معاونت فرهنگی، شوراهای تخصصی و کانون عفاف فعالانه در این حوزه همراهی لازم را دارند.

داوری سایر برنامه‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان را تشریح و گفت: این واحد دانشگاهی نشریه‌ای با عنوان«رودکان» را به‌صورت مستمر منتشر می‌کند که این نشریه کاملاً دانشجویی و فصلنامه است. در کنار آن بسیج دانشجویی و کانون‌های قرآن و عترت، هنر و ادب هم به‌صورت مناسبتی زیر نظر معاونت فرهنگی نشریات خود را در قالب بروشور یا تراکت منتشر می‌کنند.

وی تبیین کرد: ترویج فرهنگ نماز، برگزاری اردوهای جهادی دانشجویی، اردوهای فرهنگی و مهارتی، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و تبادل تجارب با دانشگاه‌های فعال شهرستان از دیگر برنامه‌های فرهنگی است.برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی بسیار نتایج ارزشمندی را به دنبال دارد ایجاد فضای تبادل‌نظر، نقد، گفت‌وگو، توسعه فرهنگ مفاهمه از نتایج بارز این اقدام بوده و دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان به جد آن را دنبال می‌کند.

به گزارش آنا، در این نشست کارکنان و استادان نظر خود را درباره مسائل مختلف مطرح کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر