دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 شهريور 1402 - 11:48
مشاور انجمن علمی ادبیات:

شعر عاشورایی تصویرگر حادثه کربلا و مروّج فرهنگ ظلم‌ستیزی است

شعر عاشورایی تصویرگر حادثه کربلا و مروّج فرهنگ ظلم‌ستیزی است
محمد حجت‌استاد عنوان کرد: شعر عاشورایی تصویرگر حادثه کربلا و مروّج فرهنگ عاشورایی و ظلم‌ستیزی در قالب و بیان شعر است.
کد خبر : 866790

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین ویژه شب شعر و مرثیه‌خوانی عاشورایی با حضور شعرای دانشجو و اعضای انجمن علمی ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

مشاور انجمن علمی ادبیات در این نشست شعر عاشورایی را تصویرگر حادثه کربلا و مروج فرهنگ عاشورایی و ظلم‌ستیزی در قالب و بیان شعر توصیف و اظهار کرد: زبان شعر برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین حوزه هنری بوده، چراکه اکثر مرثیه‌ها و مداحی‌های اجرا شده در ایام حزن اهل بیت(ع) مبتنی بر شعر و هنر شاعران و پیرغلامان این عرصه است.

محمد حجت‌استاد، ظرفیت دانشجویی را از مهم‌ترین پتانسیل‌های موجود در قشر جوان معرفی کرد و توضیح داد: معرفی توانمندی شاعران جوان و شناسایی و هدایت این ظرفیت‌های بالا از اهداف برگزاری این مراسم در دانشگاه شهید حاج قاسم سلیمانی است.

دبیر انجمن علمی ادبیات فارسی و دانشجوی دکتری ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی هم زبان شعر را زبانی آموزنده و روان برای انتقال مفاهیم معرفی کرد و گفت: شعر یکی از هنر‌هایی است که به‌دلیل آنکه از دل برمی‌آید لاجرم بر دل نشیند و به‌دلیل نظم بین کلمات و نحوه قرارگیری آنها ماندگار می‌شود.

روح‌الله هاشمی‌نژاد، توجه مقام معظم رهبری به شعر و شاعران آیینی را دلگرم‌کننده خواند و متذکر شد: گسترش و تعمیق فرهنگ دینی و عاشورایی و معرفی شاعران متعهد و انقلابی در فضای دانشگاهی و آکادمیک از مهم‌ترین اهداف شب شعر عاشورایی است.

در این شب شعر استادان و شاعران دانشجوی جوان آخرین سروده‌های عاشورایی و آیینی خود را خوانش کردند و از اشعار و شاعران برگزیده یعنی حمیدرضا محمودزاده، سعید زینلی، محمدصادق امیری‌فر، احمد دوستی و خانم‌ها حسنیه تهامی، زهرا حسن‌زاده و هانیه شاهی تجلیل شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر