دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
کسب درآمد‌های نجومی در بازی با روان داوطلبان؛

رتبه‌برتر‌هایی که در حلقوم سیاه مؤسسات کنکور گیر می‌افتند

رتبه‌برتر‌هایی که در حلقوم سیاه مؤسسات کنکور گیر می‌افتند
هرساله پس از اعلام نتایج کنکور، تب داغ فعالیت برخی از مؤسسات کنکوری افزایش می‌یابد و با دریافت پول‌های هنگفت آینده تاریکی را برای جوانان ایجاد می‌کنند.و
کد خبر : 862283

خبرگزاری علم و فناوری آنا_ نادیا عابد؛ چند سال پیش داوطلب کنکوری را می‌شناختم که برای قبولی در رشته مهندسی حدود ۷۵۰ میلیون تومان هزینه کرده بود، اما زمان اعلام نتایج با رتبه ۳۰ هزار روبه‌رو شد، وقتی وضعیت را جویا شدم، گفت: «مشاور پس از دیدن درصد آزمون‌های آزمایشی ام، با تکرار‌های مکرر و تاکید‌های مداوم باعث شد تا خانواده ام مرا در یکی از مؤسسات کنکوری نام‌نویسی کنند و با عنوان کمک، اما به قصد فریب تا جایی که می‌توانند پول بچاپند.»

مدارکی با ظاهر معتبر، اما باطنی غیرقانونی!

با توجه به اینکه مدرک یکی از نیازهای اساسی و اصلی هر انسانی محسوب می شود، برخی‌ از مؤسسات کنکوری با تبلیغات مکرر در عنوان‌های گوناگون از قبیل «وقت کافی نداری درس بخونی؟» «وقتت برات ارزش داره» «به دنبال مدرک هستی؟» «نرو دانشگاه، اما مدرکت رو بگیر» به فروش مدرک اقدام می‌کنند، مدارکی با ظاهر معتبر، اما باطنی جعلی و غیر قانونی! که آگهی این خدمات در صفحات مجازی و مکان‌های فیزیکی برای جلب اعتماد به چشم می خورد، چنین گروهی که از آن‌ها به عنوان متخلف یاد می‌شود مدعی هستند، می‌توانند هر مدرکی که مشتری متقاضی آن است را تهیه کنند، فقط کافی است رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را اعلام کنند. این مدارک جعلی فقط مختص دانشگاه نیست و در دوره‌های متوسطه و پیش دانشگاهی هم قابل فروش است. 

رتبه‌برترها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

جیب بری مؤسسات کنکوری با وعده قبولی 

این مراکز به اصطلاح دلسوز، اما فریبکار با عنوان مؤسسات کنکور آینده خیلی از افراد را به بازیچه گرفته اند و با انتشار کتاب‌های تست، آزمون‌های آزمایشی و کلاس کنکور سد راه موفقیت دانش آموزان شده اند و معتقدند که اگر داوطلبان در کلاس‌های کنکور شرکت نکنند هیچ آینده درخشانی در انتظارشان نیست.

بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش در سال ۹۷ گردش مالی غیررسمی مؤسسات کنکور رابه مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است

مافیا اصطلاحی که طی سال‌های اخیر به مؤسسات کنکوری اختصاص یافته و با ایجاد رقابت در میان مؤسسات سود‌های کلانی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند و هرچه فضای رقابت شدیدتر شود، میزان کسب سودهم به همان مراتب افزایش می‌یابد، مافیا در معنای امروز یعنی دستان پشت پرده که فرد یا گروهی به عنوان بازیگر اصلی بر تصمیم گیری نهاد‌های مهم مملکت تاثیر می‌گذارند. 

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

گاج؛ کلاهبرداران حرفه‌ای در راستای تجاری سازی 

مصداق بارز این مؤسسات کنکوری که شاید مسیر بیشتر ما حداقل برای یکبار هم به آنجا افتاده «گاج» است، این موسسه با ایجاد ترس و دلهره در میان داوطلبان آینده‌ای تاریک و بیکاری را برای دانش آموزان به تصویر می‌کشد و با کسب درآمد‌های میلیاردی مسیر زندگی میلیون‌ها انسان را در مسیر نابودی می‌کشاند. 

مؤسسات گاج؛ اگرچه به صورت کاملاً قانونی فعالیت می‌کنند، اما از سوی جامعه متهم به کلاهبردی‌های چندصد میلیارد تومانی هستند که کنکور را از مسیر علمی خارج کرده و آن را به صنعت تجاری سازی تبدیل کرده اند. 

مافیای کنکور با حقه بازی به گونه‌ای وانمود می‌کنند که سوالات کنکور دیگر از کتب درسی طرح نمی‌شوند و کتاب‌های تست بهترین گزینه قبولی در کنکور هستند و اگر داوطلبی آن‌ها را خریداری نکند باید قید دانشگاه را بزند و خانه نشین شود. 

رتبه‌برترها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

این مؤسسات دغل‌باز هرساله رویای شیرین پزشکی را در ذهن داوطلبان تجربی پررنگ‌تر می‌کنند و با تشویق دانش آموزان به ماندن در پشت کنکور فقط به فکر پرکردن جیب خود هستند و با وجود اینکه آمار رسمی از گردش مالیاتی مؤسسات کنکور منتشر نشده، اما درآمد آن‌ها به قدری نجومی است که شاید بتوان هم ردیف بودجه وزارتخانه‌های کشور به حساب آید، بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش در سال ۹۷ گردش مالی غیررسمی این مؤسسات را به مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. 

کمتر کسی آگاهی ندارد که سرنوشت دانش آموزان و والدین چگونه قربانی حربه ریاکاری مؤسسات کنکوری می‌شود، همان افرادی که با وعده و وعید‌های دروغ جیب خانواده‌ها را تلکه می‌کنند و ما هم نتیجه را چیزی جز سرخوردگی داوطلبان پس از کنکور نمی‌بینیم. 

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

مؤسساتی نظیر گاج با راه حل‌های غیرعلمی و نامناسب بدون در نظر گرفتن علاقه داوطلب آن‌ها را به رشته پزشکی هدایت می‌کنند و خروجی این روند هم چیزی جز بیکاری جوانان نیست، در یک کلام مافیای کنکور تمام داوطلبان را به چاه می‌اندازند. این مؤسسات برای ادامه حیات خود علاوه بر تنفس مصنوعی به کنکور، ترس و استرس را هم در میان داوطلبان وارد می‌کنند و با تبلیغات رتبه‌های برتر و تک رقمی کنکور از آن‌ها بت مشاوره می‌سازند، برخی از افراد هم تحت تاثیر این مافیا قرار می‌گیرند و به هر قیمتی که شده باشد به دام می‌افتند.

بت‌سازی رتبه برترهای کنکوری برای تلکه کردن جیب خانواده‌ها

حتی، برخی از این مافیا با تبلیغ رتبه‌های برتر کنکور از آن‌ها بت می‌سازند تا ذهن داوطلبان هم مشغول به این ظاهرسازی‌ها شود و برای اینکه بتوانند رتبه تک رقمی در آزمون کسب کنند با نام نویسی در این مؤسسات و از دست دادن سرمایه خود آینده‌شان را به خطر بیندازند. 

هرساله پس از اعلام نتایج کنکور تب فعالیت این مؤسسات داغ‌تر می‌شود و آن‌ها با مطرح کردن شعار نادرست «راه موفقیت تنها از در دانشگاه می‌گذرد» موقعیت مالی خویش را تضمین می‌کنند و با تماس‌های پی در پی درصدد افزایش جذب افراد برای شرکت در کلاس‌های کنکور خود هستند. بت‌سازی رتبه‌های برتر از سوی مؤسسات کنکور نتیجه‌ای جز به دام انداختن داوطلب نیست، تله‌ای که مشاوران این مؤسسات به عنوان مافیا بر سر راه افراد ظاهر می‌شوند و با دریافت هزینه‌های هنگفت تا سر مرگ والدین را تلکه می‌کنند. 

 رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

این مؤسسات با برگزاری کلاس‌های خصوصی گاهی یک میلون تومان از افراد تلکه می‌کنند و گاهی هم ۵۰ میلیون تومان!

خرداد سال جاری علاوه بر پایه دوازدهم در پایه‌های دهم و یازدهم امتحانات نهایی برگزار می‌شود، حتماً در امتحانات نهایی کاهش نمره خواهیم داشت

شمشاد، دانشجوی دانشگاه همدان می‌گوید که برای قبولی در رشته پزشکی به این مؤسسات مراجعه کردم و آن‌ها با مشاوره‌های نادرست خود افراد را جذب کلا‌س‌های کنکور می‌کردند و ساعتی ۵۰ میلیون تومان جهت تست زنی کلاس فیزیک و قبولی صد درصد از دانش‌آموز طلب می‎‌کردند.

رتبه‌برترها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

وضعیت واقعی معدل دانش آموزان

رضا مرادی صحرایی، وزیر آموزش و پرورش می‌گوید:‌ «وضعیت واقعی معدل دانش‌آموزان کشور در دوره ابتدایی، ارزشیابی توصیفی است و معدل نداریم، در دوره متوسطه اول معدل پایه هفتم ۱۶.۹۴، پایه هشتم ۱۶.۸۵ و پایه نهم ۱۶.۸۹ است. در پایه دهم  معدل دانش‌آموزان رشته تجربی ۱۵.۶۲، رشته ریاضی ۱۶.۹، علوم انسانی ۱۳.۸۴ و علوم و معارف اسلامی ۱۵.۸۴ است. در پایه یازدهم معدل دانش‌آموزان رشته ریاضی ۱۵، تجربی ۱۵.۶۱، علوم انسانی ۱۳.۸۸ و معارف اسلامی ۱۵.۱۶ است، این موارد که معدل کل است، نمرات واقعی دانش‌آموزان کشور است.»

وضعیت واقعی معدل دانش آموزان

کاهش نمرات امتحانات نهایی در خرداد ۱۴۰۳ هم تکرار می‌شود

صحرایی ادامه می‌‌دهد: «خرداد سال جاری علاوه بر پایه دوازدهم در پایه‌های دهم و یازدهم امتحانات نهایی برگزار می‌شود، حتماً در امتحانات نهایی کاهش نمره خواهیم داشت؛ نمی‌خواهیم با مردم دو رو باشیم در حالی که می‌توانستم  به جای معدل کتبی معدل کل را منتشر کنیم اما معدل کتبی برای راهیابی به دانشگاه تأثیر دارد. نهضت ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش به راه افتاده است، مدرسه دالان اشتغال و زندگی است نه صرفاً دالان دانش و تا پایان برنامه هفتم توسعه باید ۵۰ درصد دانش‌آموزان به هنرستان بروند. بنابراین نیاز است ۱۵۰۰ هنرستان جدید بسازیم، اما مهمتر از آن هنرستان‌های جوار و قلب صنایع است، در برخی استان‌ها هنرستان دریایی، بهداشت و درمان و کشاورزی داریم همچنین باید  بتوانیم رشته‌های هنرستانی را در زمان بندی مناسب تغییر دهیم تا به نیاز روز کشور پاسخ دهیم.»

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند/ کسب درآمد‌های نجومی از طریق بازی با روان داوطلبان

منافع مافیای کنکور در درآمدزایی است

برای جلوگیری از کاسبی مافیای کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح اصلاح نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها را ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ با محور ۳ موضوع افزایش سهم سابقه تحصیلی، برگزاری دو بار کنکور در سال و حذف دروس عمومی از آزمون به تصویب رساند و این مصوبه نخستین بار در نوبت اول کنکور دی ۱۴۰۲ اجرایی شد.

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

نحوه اعمال سوابق تحصیلی برای کنکور سال‌های آتی

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ در پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ - ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ - ۱۴۰۶ و پس از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

مصوبه کنکور قطع به یقین اجرا می‌شود

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور در جهت تعالی نظام تعلیم و تربیت کشور و مورد حمایت اکثریت دانش آموزان و والدین بوده و در تدوین و تصویب آن، نمایندگان و رئیس مجلس حضور داشتند و به یقین اجرا می‌شود و داوطلبان با آرامش برنامه ریزی کنند و به اخبار غیررسمی اعتنایی نکنند.

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

افزایش عمق یادگیری در دانش آموزان با تصویب تاثیر معدل بر کنکور

سعیدرضا عاملی دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید: «واقعیت این است که دانش آموز ۱۲ سال تحصیل می‌کند و این ۱۲ سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تاثیر ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون این امکان فراهم می‌شود تا عمق یادگیری دانش آموز سنجش شود.»

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

کنکور را دو مرحله‌ای تلقی نکنید

وزیر آموزش و پرورش: با اجرای مصوبه کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی، میزان راهیابی داوطلبان مناطق محروم به دانشگاه‌های کشور به طرز چشمگیری تغییر کرده است

منصور کبگانیان دبیر سابق ستاد نقشه جامع علمی کشور هم اظهار می‌کند: «داوطلبان کنکور در سال دو بار این شانس را دارند که در کنکور سراسری شرکت کنند. کنکور دو مرحله‌ای نشده و این موضوع از نظر روانی برای برخی از داوطلبان جو روانی منفی ایجاد کرده است.»

رتبه‌برتر‌ها در حلقوم سیاه موسسات کنکور گیر افتادند

مافیای کنکور؛ سد اجرایی سازی مصوبه کنکوری 

رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش می‌گوید که با اجرای این مصوبه، میزان راهیابی داوطلبان مناطق محروم به دانشگاه‌های کشور به طرز چشمگیری تغییر کرده است، در استان کرمان تعداد رتبه‌های برتر ۶ برابر شده است، در گذشته ۳ هزار نفر برتر کنکور در بین ۱۱ استان تقسیم شده بود، اما امروز در بین ۲۰ استان و۷ استان که سهم کمتری از رتبه‌های زیر سه هزار داشتند، جایگاهشان رشد کرد به عنوان مثال سهم استان سیستان و بلوچستان از ۰.۱۶ درصد به ۰.۴۸ درصد رسید، مافیای کنکور به دنبال ابطال این مصوبه بودند، اما شورای نگهبان مصوبه کنکوری را احیا کرد.

//

گاج، مسیری سبز برای بازی با آینده داوطلبان

کنکور امروزه به یک مسئله حاشیه‌ای تبدیل شده و دانش آموز ۱۲ سال عمر خود را در دوران تحصیل با فکر کردن به قبولی در دانشگاه معتبر کشور می‌گذراند و تصور خوشبختی جامعه ما این است که پشتِ در کنکور آینده درخشان ایستاده است و برای رسیدن به آن باید خوب درس بخوانیم و مهارت تست زنی را فرابگیریم. 

 دانش آموزان و والدین هم برای قبولی در رشته‌های تاپی مانند پزشکی حاضر به خرج کردن پول فراوان هستند، دریغ از اینکه این مؤسسات کاری جز ایجاد خطر و بازی با آینده جوانان این مرز و بوم ندارند و با افزایش بی رویه قیمت کتاب‌های تست و کلاس‌های کنکور اجرای مصوبه عالی انقلاب فرهنکی بهترین گزینه در راستای بهبود اوضاع است. 

گاج، مسیری سبز برای بازی با آینده داوطلبان

به نظر می‌رسد که اگر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون حذف دروس عمومی، تاثیر معدل در کنکور و برگزاری دو بار آزمون در سال همچنان به قوت خود باقی بماند و در سال‌های آینده هم اجرایی شود، می‌توان گفت که شاهد کمرنگ شدن مافیای کنکور و حذف تدریجی آن‌ها خواهیم بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته