دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
26 تير 1402 - 12:00

«اردوغان» برای درمان اقتصاد بیمار ترکیه عازم منطقه می‌شود

«اردوغان» برای درمان اقتصاد بیمار ترکیه عازم منطقه می‌شود
رئیس جمهور ترکیه با هدف جذب سرمایه خارجی برای کمک به اقتصاد آسیب دیده این کشور، راهیِ سفر به عربستان، قطر و امارات است.
کد خبر : 858501

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از بلومبرگ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از امروز دوشنبه، سفری را به مقصد سه کشور عرب منطقه آغاز خواهد کرد.

این سفر که تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت، روی جذب سرمایه خارجی برای نجات اقتصاد زخم خورده ترکیه متمرکز است و از شهر «جده» عربستان و دیدار با ملک سلمان و ولیعهد سعودی آغاز می‌شود.

سپس، وی به ترتیب در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه عازم قطر و امارات متحده عربی می‌شود.

هدف از این سفر تقویت روابط اقتصادی عنوان شده و اردوغان امیدوار است چند میلیارد دلار قرار داد با این کشور‌ها امضا کند بخصوص در زمینه خصوصی سازی برخی نهاد‌های دولتی ترکیه و همچنین قرارداد‌های نظامی.

کشور‌های حوزه خلیج فارس اخیرا کمک مالی زیادی به اقتصاد ناخوش ترکیه کرده‌اند و اردوغان در جریان کارزار انتخاباتی که به تمدید دوره ریاست جمهوری وی منجر شد، به این موضوع اشاره کرد و خود را قدردان حمایت آن‌ها دانست. 

چندی پیش، امارات و عمان ۲۰ میلیارد دلار قرارداد تبادل ارزی (سواپ) با ترکیه امضا کردند و حدود چهار ماه قبل هم عربستان پنج میلیارد دلار در بانک مرکزی ترکیه به ودیعه گذاشت.

گرانی، نرخ بالای تورم و تداوم کاهش ارزش لیر به رغم افزایش نرخ بهره بانکی، ازجمله مشکلاتی است که اقتصاد ترکیه با آن دست به گریبان است.

انتهای پیام/

ارسال نظر