دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
12 خرداد 1402 - 14:03
عقب گرد توکیو از منشور صلح؛

آمریکا مواد انفجاری مورد نیاز اوکراین را از ژاپن تأمین می‌کند

آمریکا مواد انفجاری مورد نیاز اوکراین را از ژاپن تأمین می‌کند
آمریکا معمولا با این ادعا که بعضی اقلام کاربری دوگانه دارند مانع از فروش آنها به کشورهای به اصطلاح غیردوست می شود، اما این بار در روندی معکوس قصد دارد با همان بهانه و در راستای تغذیه انبار تسلیحاتی اوکراین، از ژاپن تی ان تی بخرد.
کد خبر : 850635

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «رویترز» در خبری اختصاصی اعلام کرد که دولت آمریکا به دنبال آن است تا مواد انفجاری از جمله تی ان تی مورد نیاز توپ‌های ۱۵۵ میلی متری اوکراین را از ژاپن تهیه کند.

تصمیم دولت بایدن برای انجام دادن چنین کاری در حالی انجام می‌شود که طبق منشور صلح ژاپن، شرکت‌های این کشور حق فروش مواد کشنده به خارج از کشور را ندارند.

اما به رغم این محدودیت، ژاپن یکی از مسیر‌های آمریکا برای خرید و تامین مواد منفجره است.

ظاهرا توکیو که این هفته میزبان «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا بود، به دولت واشنگتن اعلام کرده از آنجا که تی ان تی کاربری دوگانه دارد و صرفا یک محصول نظامی نیست، اجازه صادرات آن را می دهد.

پس از سفر «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین به ژاپن در جریان اجلاس سران گروه هفت که ماه گذشته برگزار شد، «فومیا کیشیدا» نخست وزیر ژاپن با اهدای جیپ و کامیون به اوکراین هم موافقت کرده بود.

همچنین ژاپن در همراهی با بلوک غرب تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده است.

کالاهای دو منظوره یا اقلامی با کاربری دوگانه را می توان اسم رمز آمریکا برای تحریم کشورهایی مثل چین، روسیه و ایران به حساب آورد- کالاهایی که ممکن است در مصارف نظامی استفاده شوند. اما اکنون، وقتی پای پر کردن انبار تسلیحات اوکراین در میان باشد، همان اسم رمز راهی می شود برای دور زدن قانون اساسی ژاپن.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر