دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 خرداد 1402 - 21:30
امیرعبداللهیان در دیدار با وزیر خارجه آفریقای جنوبی:

شانگهای و بریکس می‌توانند در نظم جدید جهانی نقش مهمی ایفا کنند

شانگهای و بریکس می‌توانند در نظم جدید جهانی نقش مهمی ایفا کنند
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نظم جهانی در حال تغییر، گفت: شانگ‌های و بریکس می‌توانند در نظم جدید جهانی نقش مهمی ایفا کنند.
کد خبر : 850599

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست دوستان گروه بریکس به کیپ تاون آفریقای جنوبی سفر کرده است، با «نالدی پاندور» وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی بطور دوجانبه دیدار و گفتگو کرد.

وی ضمن تشکر از «پاندور» بخاطر دعوت بعمل آمده جهت حضور و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک با گروه بریکس، ابراز امیدواری کرد که سازوکار عضویت ایران و دیگر کشور‌های علاقمند به عضویت در بریکس هرچه زودتر توسط اعضای اصلی مشخص شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نظم جهانی در حال تغییر، گفت: شانگ‌های و بریکس می‌توانند در نظم جدید جهانی نقش مهمی ایفا کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به برنامه ریزی انجام شده جهت برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در پرتوریا، این نشست را در توسعه مناسبات فیمابین حائز اهمیت خواند.

وی همچنین بر اهمیت اجرایی شدن اسناد قبلی امضا شده میان دو کشور تاکید کرد و افزود: لازم است کمیته‌های فرعی کمیسیون مشترک دو کشور هر چه سریع‌تر فعال شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی برخی ظرفیت‌های بالای شرکت‌های ایرانی در زمینه‌های فنی و مهندسی را برشمرد و بر آمادگی ایران جهت بهره گیری از این ظرفیت‌ها بمنظور تقویت همکاری‌های دوجانبه اقتصادی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان به تجربیات موفق ایران در کمک به کشور‌های همسایه جهت مبارزه با تروریسم اشاره و اظهار کرد: در این زمینه امکان مشورت‌های تخصصی میان طرف‌های ذیربط ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد.

وی همچنین از حمایت‌های آفریقای جنوبی از ملت فلسطین قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی از حضور امیرعبداللهیان در نشست دوستان بریکس در کیپ تاون قدردانی کرد.

وی گفت: وزرای خارجه کشور‌های عضو بریکس در این نشست در خصوص سازوکار عضویت کشور‌های جدید تبادل نظر کرده و نتیجه آن را به اجلاس آتی سران بریکس ارائه خواهند کرد.

نالدی پاندور همچنین از پیوستن کشور‌های جدید به بانک همکاری بریکس استقبال کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی همچنین نسبت به تقویت همکاری‌های اقتصادی دو کشور استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که زمینه سفر رئیس جمهور کشورمان به پرتوریا و دیدار رؤسای جمهور دو کشور در آینده نزدیک فراهم شود.

وی همچنین با اشاره به برخی تحولات در جنوب حوزه آفریقا، تروریسم را یکی از خطرات مهم پیش رو در این منطقه برشمرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر