دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 خرداد 1402 - 12:00
مربی که هنوز دنبال کار در سطح اول است

جادوگر سیاه فوتبال در مسیر بازگشت؛ حضور مورینیو در رئال مادرید چقدر واقعی است؟

جادوگر سیاه فوتبال در مسیر بازگشت؛ حضور مورینیو در رئال مادرید چقدر واقعی است؟
ژوزه مورینیو بعد از دو سال همکاری با آ اس رم احساس می‌کند ماموریتش به اتمام رسیده و باید مانند گذشته که مربی تیم‌های بزرگی نظیر پورتو، چلسی، اینترمیلان، رئال مادرید و منچستریونایتد بود، چالش جدیدی را آغاز کند.
کد خبر : 850542

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، فصل فوتبال که به پایان می‌رسد، بازار شایعات در مورد نقل و انتقالات بازیکن و مربی تازه آغاز می‌شود. در اسپانیا و ایتالیا اکنون خبر‌های در مورد تغییر کادر فنی رئال مادرید شنیده می‌شود. از اوایل زمستان گذشته که مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با قهرمانی آرژانتین به پایان رسید، مرتب شنیده شد کارلو آنچلوتی به همکاری با کهکشانی‌ها خاتمه می‌دهد و به برزیل خواهد رفت تا سرمربی تیم ملی این کشور شود. البته در این مدت بار‌ها سرمربی کارکشته سفیدپوشان مادریدی اظهارداشته به مفاد قراردادش با تیم لالیگایی احترام خواهد گذاشت.

از طرفی فلورینتو پرز، رئیس رئالی‌ها هم در مصاحبه هایش تاکید کرده آینده ایی بدون کارلتو را نمی‌تواند تصورکند. حالا در شرایطی  که فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۲ برای تیم اسپانیایی بدون کسب افتخاری در لالیگا و اروپا به تلخی به پایان رسیده، منابع نزدیک نقل کرده اند در پنجره نقل و انتقالات تابستانی، شاید کادر فنی پرافتخارترین تیم اروپایی نیز تغییر کند. به همین خاطر شایعات زیادی در مورد سرمربی بعدی تیم شنیده می‌شود.

** مورینیو و بازگشت به مادرید
یکی از گزینه‌هایی که مرتب نامش توسط رسانه‌ها مطرح می‌شود، «ژوزه مورینیو»، سرمربی پرتغالی آ اس رم ایتالیاست. چهره ایی که برای مادریدی‌ها شناخته شده است. مربی با تجربه ایی که در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ برای ۳ سال هدایت تیم کهکشانی را برعهده داشت و با آن به ۳ افتخار رسید. از آنجایی که پرز علاقه‌ای به بازگرداندن چهره‌های شناخته شده و امتحان پس داده دارد، اکنون موضوع بازگشت مورینیو به مادرید حسابی داغ داغ است. به خصوص که منابع ایتالیایی هم عنوان می‌کنند «آقای خاص» انگیزه چندانی برای ادامه همکاری با تیم پایتخت نشین ایتالیا ندارد. او ظاهرا خواهان همکاری با تیم بزرگتری است و بازگشت به مادرید می‌تواند ژوزه را به هدف و انگیزه‌ای که دارد، برساند.

جادوگر سیاه فوتبال در مسیر بازگشت؛ حضور مورینیو در رئال مادرید چقدر واقعی است؟

**حضور در فینال لیگ اروپا و آینده‌ای نامعلوم
مورینیو از سال ۲۰۲۱ روی نیمکت رمی‌ها نشسته و تیم قدیمی حاضر در سری آ را کوچ کرده است. در این مدت توانسته ابتدا تیمش را فاتح رقابت‌های لیگ کنفرانس اروپا کند. امسال نیز توانست شاگردانش را تا ایستگاه نهایی رقابت‌های لیگ اروپا مقابل سویا بالا بیاورد. مربی پرتغالی اگر چه اکنون ۶۰ ساله شده، اما هنوز «جاه طلبی هایش» را حفظ کرده و خواهان بازگشت به سطح اول فوتبال قاره است.   قبل از آنکه فینال با سویا آغاز شود، در کنفرانس خبری پیش از بازی وقتی خبرنگاران با توجه به شایعات از او درباره آینده اش و این که به مادرید بازمی گردد، سوال کردند، چراغ سبز برای حضور مجدد نشان داد: «من مادرید را دوست دارم. هیچوقت آن را فراموش نمی‌کنم، چون تجربه بسیار زیبایی بود. حتی عاشق مطبوعات آنجا هم هستم...»

مورینیو عشق و علاقه اش نسبت به رئالی‌ها را با بیان جمله «من رئال مادرید را خیلی دوست دارم» عنوان کرد. به این ترتیب او ۱۰ سال بعد از ترک مادرید، از تمایلات درونی خود برای شروع همکاری احتمالی دیگری در مرکز اسپانیا گفت. ضمن آنکه همکاری مجدد با فلورینتو پرز را مثبت ارزیابی کرد. با این حال رسانه‌ها می‌گویند آقای خاص برای نشستن مجدد روی نیمکت رئال شانس زیادی ندارد.

روزنامه مارکا در این مورد نوشته است:حالا همه می‌دانند مورینیو خواهان همکاری با تیم‌های بزرگتر از رم است. او نمی‌خواهد به مربی تیم‌های درجه ۲ تبدیل شود، اما بعید است امکان حضور مجدد نزد رئالی‌ها را پیداکند. این نشریه افزود:باید در نظرگرفت اکنون تمرکز سفیدپوشان بیشتر به سمت خرید بازیکن در پنجره نقل و انتقالاتی در پیش است. آن‌ها نمی‌خواهند خود را درگیر بحث انتخاب مربی کنند وقتی هنوز یک سال دیگر از قرارداد آنچلوتی با باشگاه باقی مانده است. این نکته را پرز چند مرتبه در مصاحبه هایش بیان کرده و حتی خود مربی ایتالیایی نیز تاکید بر انجام قراردادش کرده است.

جادوگر سیاه فوتبال در مسیر بازگشت؛ حضور مورینیو در رئال مادرید چقدر واقعی است؟

**باور رسانه‌ها

رسانه‌های دیگر اروپا نیز شانسی برای بازگشت مربی پرتغالی به مادرید قائل نیستند. روزنامه فرانکفورتر روندشاو، چاپ آلمان در این مورد نوشت: مورینیو استاد جادوی مربیگری سیاه در فوتبال است. او ممکن است آقای خاص باشد، اما گاهی با خرد خود اشتباه می‌کند. یک بار در مورد کریم بنزما که در رئال مادرید هنوز ریش نداشت و بانداژ سنتی روی مچ دستش بود، گفت کریم بازی می‌کند، چون من بازیکن دیگری ندارم. اگر سگ ندارید که با آن شکارکنید، باید گربه بگیرید. بیان همین جمله عجیب بودکه باعث تحریک بازیکن فرانسوی شد و او را به یکی از بهترین مهاجمان نوک حمله قاره سبز تبدیل کرد. با این حال به نظر می‌رسد مدیریت باشگاه رئال، ظرفیت تحمل جملات تند و تیز مربی مثل آقای خاص را ندارد و تلاش می‌کند تا با همکاری با مربیانی خوش کلامی همانند آنچلوتی به کار ادامه دهد.

**مورینیو استاد بیان حرف‌های تند و تیز

مورینیو همانگونه که از ابتدا تاکنون بوده، مردی است که حرف‌های تندو تیز و البته صریحی می‌زند که گاه باعث رنجش زیادی هم شده است. آخرین باری که او اینگونه رفتار کرد، کنفرانس مطبوعاتی پنجشنبه بود که حرف‌های در مورد تاتنهام هاتسپر تیم سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۱ خود در لیگ برتر انگلیس زد. البته در عین حال گفت: امیدوارم هواداران تاتنهام درک اشتباهی از من نداشته باشند.  

اما وقتی افزود تاتنهام تنها باشگاهی است که نسبت به آن هیچ احساسی ندارد، در واقع خود باعث موضع گیری هواداران اسپرز علیه خویش شد.

او که در دوران فعالیتش به عنوان مربی، سابقه حضور در تیم‌های پورتو، چلسی، اینترمیلان، رئال مادرید و منچستریونایتد را نیز داشته، هیچگاه چنین جمله ایی در مورد تیم سابق خود بیان نکرده بود. اما در مورد تاتنهام حرف زد و باعث جنجال شد.   مورینیو گفت:شاید مردم حالا بگویند تو نمی‌توانی هر باشگاهی را دوست داشته باشی، اما من کسی هستم که همه را دوست دارم.

**پرتغالی‌ها چه می‌گویند؟

در شرایطی که هنوز یک سال دیگر از قراردادش برای ماندن در تیم ایتالیایی باقی مانده، خود او همچنانکه در کنفرانس خبری قبل از بازی نهایی لیگ اروپا بیان کرد، مذاکره‌ای با هیچ باشگاهی نداشته است. اما برتا رودریگس، گزارشگر پرتال مه فوتبال پرتغال عنوان می‌کند:مورینیو را خوب می‌شناسیم. او وقتی در جایی انگیزه کافی برای کارکردن نداشته باشد، نمی‌ماند. این چیزی است که اکنون در رم با آن مواجه شده و خواهان تغییرش است. براساس آنچه این نویسنده و چند همکارش در رسانه‌های دیگر نوشته اند احتمال آنکه آقای خاص در راس تیم بزرگی در اروپا در تابستان قرارگیرد، زیاداست. پس باید منتظر ماند و دید ایستگاه و چالش جدید مربیگری اش کدام تیم خواهد بود.

جادوگر سیاه فوتبال در مسیر بازگشت؛ حضور مورینیو در رئال مادرید چقدر واقعی است؟

انتهای پیام/

ارسال نظر