دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 خرداد 1402 - 20:59

اوکراین برای نیم قرن ایران را تحریم کرد

اوکراین برای نیم قرن ایران را تحریم کرد
در نشست امروز پارلمان اوکراین، به لایحه پیشنهادی رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر اعمال تحریم‌های ۵۰ ساله علیه ایران، رأی مثبت داده شد.
کد خبر : 850032

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از آناتولی، پارلمان اوکراین در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد که نمایندگان مجلس این کشور لایحه تحریم‌های ۵۰ ساله علیه ایران را تصویب کرده‌اند.

در نشست امروز پارلمان اوکراین، ۱۰ قانون، ۳ لایحه و ۵ طرح به تصویب رسیده که تحریم‌های ۵۰ ساله علیه ایران بخشی از آن است.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین پیش‌نویس لایحه اعمال تحریم‌های ۵۰ ساله علیه ایران را به پارلمان این کشور ارائه کرده بود.

این لایحه شامل «اجرای تدابیر محدودکننده اقتصادی و سایر محدودیت‌ها علیه ایران» است.

به موجب این لایحه، اوکراین به مدت ۵۰ سال ایران را تحریم می کند. در این زمینه، ممنوعیت کامل فعالیت‌های تجاری با ایران، توقف ترانزیت منابع، پرواز‌ها و حمل و نقل ایران بر فراز اوکراین مطرح می‌شود.

همچنین در این لایحه ممنوعیت اعطای فناوری و حقوق مالکیت معنوی به شهروندان ایرانی و سرمایه گذاری در این کشور نیز گنجانده شده است.

کی‌یف و متحدان آن مدعی هستند که ایران با ارائه تسلیحات نظامی از جمله پهپاد‌های جنگی به روسیه از جنگ آن علیه اوکراین حمایت می‌کند.

اما مقامات ایران که خواستار ارائه مستندات برای اثبات این ادعا در چارچوب بررسی‌های تیم‌های فنی و کارشناسی شده بودند، تاکید کرده‌اند که از هیچ یک از طرفین این جنگ حمایت نمی‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تکرار ادعا‌های رئیس جمهور اوکراین را «هم‌نوازی با جنگ تبلیغی و رسانه‌ای محور غربی علیه دولت و ملت ایران» توصیف می‌کند که «با هدف جلب هر چه بیشتر کمک‌های تسلیحاتی و مالی کشور‌های غربی صورت می‌گیرد».

انتهای پیام/

ارسال نظر