دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 خرداد 1402 - 10:27
از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا؛

«نورالینکِ» ایلان ماسک مجوز آزمایش ایمپلنت مغزی روی انسان را گرفت

«نورالینکِ» ایلان ماسک مجوز آزمایش ایمپلنت مغزی روی انسان را گرفت
شرکت ریزتراشه‌های مغزی متعلق به «ایلان ماسک» کارآفرین آمریکایی می‌گوید که از سازمان غذا و داروی این کشور برای انجام اولین آزمایش‌های خود روی انسان، تائیدیه گرفته است.
کد خبر : 849370

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از بی بی سی، شرکت تراشه های مغزی به نام «نورالینک» می گوید که تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (اف دی اِی) را برای انجام اولین آزمایش های خود بر انسان دریافت کرده است.

این شرکت که میلیاردر آمریکایی «ایلان ماسک» بنیانگذار آن است، می خواهد با وصل کردن مغز به کامپیوتر، به احیای بینایی و تحرک افراد معلول کمک کند.

با این حال، نورالینک برنامه ای فوری برای دعوت از داوطلبان برای انجام این آزمایش ندارد.

هدف های بلندپروازانه ماسک برای شروع این آزمایش ها در گذشته به جایی نرسیده حال آنکه سازمان غذا و داروی آمریکا نیز هنوز درباره این خبر اظهارنظری نکرده است.

نورالینک امیدوار است با ریزتراشه های خود به افراد دچار برخی ناتوانایی های خاص کمک کند که از کامپیوتر و فناوری موبایل استفاده کنند.

این تراشه ها که بر روی میمون ها آزمایش شده اند، برای تعبیر سیگنال های ساطع شده از مغز و انتقال این اطلاعات به دستگاه های دیگر از طریق بلوتوث طراحی شده اند.

ماسک پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که این فناوری به کاهش نگرانی ها درباره جایگزین شدن انسان توسط هوش مصنوعی کمک کند.

اعلامیه نورالینک درباره دریافت تائیدیه برای آزمایش های انسانی بعد از آن منتشر می شود که دانشمندان سوئیسی از کاشت موفق حسگرهایی در مغز و نخاع یک فرد معلول خبر می دهند.

یک مرد هلندی به لطف ایمپلنت هایی که افکار وی را به پاهایش می فرستند، توانسته است راه برود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته