دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 ارديبهشت 1402 - 08:07
در گفت‌وگوی آنا با عضو هیئت علمی دانشگاه تشریح شد؛

سیر تا پیاز گروه آموزشی «فیزیولوژی دامپزشکی»

سیر تا پیاز گروه آموزشی «فیزیولوژی دامپزشکی»
سمیه بهلولی‌اسگویی گفت: آینده شغلی دانش‌آموختگان رشته فیزیولوژی دامپزشکی برخلاف سایر رشته‌هایی که اشباع شده‌اند، امیدبخش است.
کد خبر : 842408

گروه استان‌های خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ براساس پیشنهاد کمیته منتخب دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و موافقت هیئت ممیزه در یکصد و نودو نهمین نشست این هیئت و تأیید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مرتبه علمی سمیه بهلولی‌اسگویی عضو هیئت علمی گروه فیزیولوژی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه از استادیاری به دانشیاری ارتقا یافت.

عضو هیئت علمی گروه فیزیولوژی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار آنا درباره اینکه رشته فیزیولوژی دامپزشکی اکنون چه جایگاهی در دانشگاه‌های کشور دارد؟ اظهار کرد: کشور از لحاظ دانش علوم پایه پزشکی و دامپزشکی در وضعیت مناسبی قرار دارد و از لحاظ رده‌بندی بین‌المللی فعلاً در حوزه‌های مختلف علوم پایه در رده‌های پنجم تا ۱۶ جهان هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه ماهیت علم فیزیولوژی بر مبنای شناخت درون بدن بوده و با درنظرگرفتن امکان تحقیقات در این زمینه، دانش‌آموختگان دکتری حرفه‌ای دامپزشکی و اکثر رشته‌های مرتبط با علوم زیستی و تجربی قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل و پژوهش در این رشته اقدام کنند. آینده شغلی دانش‌آموختگان این رشته برخلاف سایر رشته‌هایی که اشباع شده‌اند، امیدبخش است. دانش‌آموختگان می‌توانند در مراکز آموزشی و تحقیقاتی و مراکز پرورش حیوانات در زمینه‌های مختلف فیزیولوژی مشغول به کار شوند.

عضو هیئت علمی گروه فیزیولوژی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه اضافه کرد: با درنظرگرفتن اینکه فیزیولوژی علم پایه و مادر برای همه رشته‌های علوم تجربی و زیستی است، شرایط مساعد پژوهشی و تحقیقاتی این رشته باعث می‌شود دانش‌آموختگان رشته‌های دامپزشکی و رشته‌های مرتبط استقبال خوبی از این رشته داشته باشند.

سیر تا پیاز گروه آموزشی «فیزیولوژی دامپزشکی»

بهلولی‌اسگویی با بیان چالش‌های رشته فیزیولوژی دامپزشکی به آنا گفت: ناآگاهی از اهمیت علم فیزیولوژی، نبود امکانات و تجهیزات مناسب برای انجام پژوهش در این رشته که عمدتاً با استفاده از مدل حیوانات و آزمایش‌ها مرتبط با آن مانند کشت سلول صورت می‌گیرد از چالش‌های این رشته بوده که امیدواریم با فراهم کردن محیطی مناسب برای پژوهش و آموزش در این رشته گامی بزرگ در راستای رسیدن به اهداف و نتایج علمی در راستای سلامت جامعه انسانی و حیوانی برداشته شود.

وی مطرح کرد: آموزش فیزیولوژی در حوزه‌های تحقیقاتی و آزمایشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه با وجود آزمایشگاه تحقیقاتی دامپزشکی و لانه حیوانات آزمایشگاهی به‌صورت مناسب و علمی صورت می‌گیرد.

عضو هیئت علمی گروه فیزیولوژی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه ادامه داد: امید است با کمک مسئولان، مدیران و فراهم کردن شرایط مناسب در دانشگاه و اختصاص تجهیزات مناسب و پیشرفته در زمینه مدل‌های حیوانی و کشت سلول جانوری که نیاز مبرم رشته فیزیولوژی است، برای پیشرفت‌های علمی در حوزه سلامت علاوه بر الگو گرایی از دانشگاه‌های پیشرو جهان توجه بیشتری بر استفاده از ظرفیت جوانان جویای علم شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر