دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 فروردين 1402 - 23:06
مشاور ارشد و دستیار سیاسی وزیر دفاع آمریکا:

ترجیح بایدن بر راه حل دیپلماتیک در قبال ایران است

ترجیح بایدن بر راه حل دیپلماتیک در قبال ایران است
کالین کال مشاور ارشد و دستیار سیاسی وزیر دفاع آمریکا (پنتاگون) با بیان اینکه برجام به سختی و با تنفس مصنوعی و کمک زنده است، بار دیگر با بیان هراس واشنگتن از پیشرفت برنامه هسته ای ایران اعلام کرد: ترجیح بایدن بر راه حل دیپلماتیک در قبال این مشکل است.
کد خبر : 842398

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، کالین کال، دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی روز دوشنبه به وقت محلی در گفتگویی مجازی به میزبانی فارین پالیسی ادعا کرد: زمانی که برجام اجرا می‌شد، زمان گریز هسته‌ای ایران حدود یک سال بود. اکنون می‌توان این گریز هسته‌ای را در چند هفته تخمین کرد.

این مقام ارشد پنتاگون تصریح کرد: بنابراین ما درموقعیت خوبی قرار نداریم. جو بایدن رییس جمهور آمریکا به صراحت گفته است که ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داشت.

دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی تاکید کرد: ترجیح بایدن بر راه حل دیپلماتیک برای این مشکل است. وی در عین حال مدعی شد:، اما ما جایگزین‌های دیگری نیز در اختیار داریم.

اظهارات این مقام پنتاگون در حالی است که مقامات وزارت امور خارجه آمریکا نیز بار‌ها با تکرار ادعا‌ها و بدون اشاره به نقض برجام از سوی واشنگتن و نیز زیاده خواهی هایش در مذاکرات اعلام کرده اند  برجام در دستور کار نیست، اما دیپلماسی همچنان بهترین راه در قبال ایران است.

آن‌ها در عین حال  در تداوم هراس واشنگتن از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران با ابراز نگرانی خود از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، مدعی هستند جو بایدن رئیس جمهور آمریکا کاملا متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است.

بنابراین گزارش، ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت. اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشار‌های ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشور‌های اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما با توجه به اینکه کشور‌های اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد، اما همچنان سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و به بهانه حقوق بشری در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران  و نیز قدرت پهپادی ایران و ادعای بکارگیری این پهپاد‌ها از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین تحریم‌هایی را وضع کرده است.

دولت بایدن  که همواره شعار رویکرد دیپلماسی را سر داده است، همگام با متحدان غربی خود از هیچ اقدامی فروگذار نکرده، اما مدعی است در پی تغییر رژیم در ایران نیست. آمریکا این روز‌ها همچنین در پی تعمیق روابط تهران - مسکو، ایران را به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم می‌کند که مقامات جمهوری اسلامی ایران بشدت این ادعا را رد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران، سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه الجزیره قطر از طرحی در مجلس شورای اسلامی برای تعیین سقف مذاکرات هسته‌ای خبر داده  و خطاب به اروپایی‌ها گفته است: در‌های مذاکره برای همیشه باز نخواهد ماند.

انتهای پیام/

ارسال نظر