دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 فروردين 1402 - 07:45
در حاشیه نشست شورای پژوهش؛

وزیر راه ارسال هواپیما‌های مسافری روسیه به ایران برای تعمیر را تأیید کرد

وزیر راه ارسال هواپیما‌های مسافری روسیه به ایران برای تعمیر را تأیید کرد
وزیر راه و شهرسازی گفت: روسیه و بسیاری دیگر کشور‌ها هواپیما‌های خود را برای تعمیر به ایران می‌فرستند که اتفاق خوبی است و باید ادامه‌دار باشد.
کد خبر : 841979

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ۲۶ فروردین در نخستین نشست شورای پژوهش و فناوری در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در جمع‌بندی نشست، اهداف و تصمیماتی که در این باره گرفته شد گفت: بعد از پیگیری‌های فراوان در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی، آیین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان در وزارت راه و شهرسازی در روز‌های پایانی سال گذشته به تصویب هیات وزیران رسید. همچنین با تعهدی که مبنی بر تشکیل شورای عالی پژوهش در روز‌های نخست ورود خود به وزارتخانه دادم، امروز نخستین نشست شورای عالی پژوهش برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری ظرفیت‌های فراوان وزارتخانه و شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه در بخش مسکن و تمامی شقوق حمل و نقل توضیح داد: تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه در حوزه‌های مسکن و حمل و نقل و هواشناسی دارای ظرفیت‌های پژوهشی و فناورانه فراوانی هستند که این‌ها همه اقلام راهبردی را برای بازار‌های خود تامین می‌کنند و هم این‌ها خدمات راهبردی را ارایه می‌دهند.  پیش‌تر هر کسی با ظرفیت و توان خود اکتساب فناوری و خرید اقلام را انجام می‌داد. در این دوره در تلاش هستیم تا این فعالیت‌ها با انسجام و نظم پیش بروند.

اقلام مورد نیاز پژوهشی شرکت‌ها و سازمان‌ها طی ۲ ماه به شورای عالی پژوهش ارایه شود

عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: شورای عالی پژوهش تشکیل شد تا در درجه نخست تمامی مجموعه‌ها اقلام موردنیاز خود را ظرف ۲ ماه آینده احصا کنند و به شورا ارایه کنند. این شورا نقشه تامین اقلام راهبری را ارایه بدهد تا با اتصالی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر بخش‌ها و دانشگاه‌ها دارند و همچنین با ارتباط سیستمی که با وزارت صمت دارند این نیاز‌ها ارجاع شود تا معین شود تا کدامیک سریعتر در داخل کشور قابل تامین هستند. آن‌هایی که در داخل کشور نیست باید وارد و سفارش ساخت در خارج از کشور داشته باشند که این حرکتی رو به جلوست.

بذرپاش با اعلام اینکه برخی از سازمان‌ها  و شرکت‌های تابعه وزارتخانه خدمات پایه هستند، گفت: با توجه به شعار این دولت برای وزارتخانه که مبتنی بر فناورانه مردم پایه است با این رویکرد در تلاش هستیم تا اعتماد مردم را به خدماتی از این دست که از سوی وزارتخانه ارایه می‌شود تقویت کنیم که بیشتر این‌ها نیاز به جهش‌های فناورانه دارد؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا بسیاری از سیستم‌های IT را به کمک این بخش‌ها بیاوریم.

تعمیر قطعات هواپیما در داخل کشور دستاورد خوبی است

وی گفت:  در حوزه کمک ناوبری اتفاقات خوبی افتاده است.  پیش‌تر ما توان تعمیر یک قطعه را نداشتیم، اما هم اینک بسیاری از قطعات هواپیما در داخل کشور تعمیر می‌شود. همچنین بسیاری از کشور‌ها هواپیما‌های خود را برای تعمیر به کشور ما می‌فرستند که اتفاقات خوبی است و باید سرعت بیشتری پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: روسیه و برخی کشور‌های دیگر برای تعمیر هواپیما به کشور ما مراجعه کردند. هم اکنون بازار تعمیرات هواپیما در داخل کشور ایجاد شده است.

بذرپاش بر به روز کردن ظرفیت‌های هواشناسی تاکید کرد و گفت: نزولات جوی در غرب کشور در طی روز‌های گذشته توسط سازمان هواشناسی پیش‌بینی شد و هشدار‌های لازم برای آن صادر شد. با این پیش‌بینی‌ها سازمان‌های خدمات رسان و مدیریت بحران وارد شدند و خسارات را بایه حداقل رساندند.  

وی افزود: در حوزه ساختمان رویکرد ما صنعتی سازی است تا هم قیمت تمام شده ساختمان کاهش یابد و هم سرعت ساخت بالا برود. در داخل کشور چندین مجموعه از جمله مجموعه‌ای متصل به وزارت دفاع اینکار را انجام می‌دهند. ولی هنوز این فناوری در ابعاد گسترده در داخل استفاده نشده است که دلیل عمده آن قیمت تمام شده بالای آن است؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا قیمت تمام شده کاهش یابد تا به فتح بازار نیز برسیم.

بذرپاش تصریح کرد: اکتساب فناوری خوب است، ولی باید فناوری در بازار مورد استفاده قرار بگیرد که ماموریت اصلی شورای عالی پژوهش وزارت راه همین موارد است. این شورا نیاز‌های ذیل وزارت راه و شهرسازی را احصا می‌کند و نیاز‌ها را  در داخل و خارج از کشور تامین خواهد کرد.  

وی گفت: شورای عالی پژوهش در ذیل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان هاب پژوهشی تشکیل شده است و تمامی فعالیت‌های پژوهشی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه با مرکزیت مرکز تحقیقات انجام خواهد شد. دبیرخانه شورای عالی پژوهش  در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تشکیل شده است و روز به روز مرجعیت این مرکز گسترش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص ارایه مشوق‌های شرکت‌های دانش بنیان و تشویق آن‌ها برای فعالیت در این عرصه گفت: از ۸ هزار شرکت دانش‌بنیان فقط ۸۰ شرکت دراین بخش فعال هستند و مشارکت کرده‌اند؛ بنابراین با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است باید تلاش کنیم تا وزارتخانه در حوزه  دانش‌بنیان‌ها پیشتاز شود تا با این رویکرد شرکت‌های بی شماری تشکیل شود.  

صندوق پژوهش و نوآوری  مسکن و حمل ونقل ذیل صندوق ملی مسکن و صندوق ملی حمل ونقل تشکیل می‌شود

بذرپاش بر شناسایی نیاز‌های پژوهشی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه تاکید کرد و افزود:  دو صندوقی که با تلاش وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده که شامل صندوق ملی مسکن و صندوق ملی حمل و نقل است و آیین نامه که مصوبه آن از هیات وزیران اخذ شده که صندوق پژوهش و نوآوری در حوزه مسکن و صندوق پژوهش و نوآوری در حوزه حمل و نقل راه‌اندازی شود این دو صندوق ذیل صندوق ملی مسکن و صندوق ملی حمل ونقل راه اندازی خواهد شد. بدین ترتیب کمک‌های مالی به توسعه شرکت‌های دانش بنیان تخصیص می‌یابد.  

وی یادآور شد: در گذشته وزارت راه و شهرسازی به فعالیت دانش بنیان‌ها اهتمام نداشت که تعداد آن تا این اندازه کم بوده است.  

وزیر راه و شهرسازی یکی از دستاورد‌های دولت سیزدهم را در سال‌های آتی افزایش قابل توجه شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد.  

واگذاری زمین به  ۱۳۶ هزار متقاضی در قالب انفرادی و  گروهی

بذرپاش در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص واگذاری زمین به اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: واگذاری زمین با دقت بر اساس تقاضای واقعی در حال انجام است. هم اینک برای بیش از ۱۳۶ هزار متقاضی زمین در قالب انفرادی و گروهی زمین برای ساخت مسکن واگذار شده است. زمین در ابتدا باید الحاق به محدوده و باید آماده سازی شود.  

وی در خصوص عدم همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن گفت: با تاکید رییس جمهور هیچ بهانه‌ای برای عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها برای تولید مسکن پذیرفتنی نیست.  

انتهای پیام/

ارسال نظر