دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 فروردين 1402 - 15:43
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

بنیاد فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اصفهان راه‌اندازی شود

بنیاد فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اصفهان راه‌اندازی شود
امیرحسین بانکی‌پورفرد با ارائه پیشنهاد راه‌اندازی بنیاد فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان خطاب به دانشگاهیان عنوان کرد: استفاده از حامیان مالی را جدی بگیرید.
کد خبر : 839954

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از اصفهان، رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان به مناسبت حلول سال جدید با امیرحسین بانکی‌پورفرد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان در حوزه اجتماعی از گذشته جزء دانشگاه‌های بسیار موفق بوده و حتی از بعضی دانشگاه‌های دولتی هم موفق‌تر بوده است.

بانکی‌پورفرد با ارائه پیشنهاد راه‌اندازی بنیاد فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان خطاب به حاضران عنوان کرد: استفاده از حامیان مالی را جدی بگیرید. اکنون بازرگانی و صنایع در اصفهان نیازمند نیروی کار کارآمد و متخصص هستند که می‌توان با انعقاد قرارداد‌ها و تفاهم‌نامه‌ها یک نیاز دوطرفه را پوشش داد و شرایط بازار کار را برای نیرو‌های تحصیلکرده به سمت تخصصی شدن برد.

وی افزود: با توجه به اینکه شهرک‌های علمی تحقیقاتی و دانش‌بنیان نیاز به اخذ مجوز‌های تعریف شده و بروکراسی اداری ندارند، ورود پویش‌های طراحی شده به شهرک‌ها بسیار مطلوب خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیشنهاد می‌شود برای اخذ شهریه از دانشجویان، مشوق‌هایی برای تأهل و فرزندآوری پیش‌بینی شود و ضمن نگه داشتن میانگین شهریه به متأهلین تخفیف‌های بیشتری در شهریه داده شود و حتی تعداد فرزندان در تخفیف مؤثر باشد که این کار موجب ترغیب دانشجویان برای ازدواج و فرزندآوری می‌شود.

بانکی‌پورفرد تبیین کرد: دعوت از خبرگان صنعتی و صاحبان صنایع بزرگ هم در ارتباط با دانشجویان بسیار مؤثر است. همچنین جذب نخبگان جوان برای اعضای هیئت علمی یا استفاده از صاحب‌نظران با تجربه و پیشکسوت بسیار مؤثر است.

وی افزود: در حوزه فرهنگی سال‌هاست از کار‌های مؤثر غافل بوده‌ایم و این امر موجب ایجاد مشکلات اخیر کشور شد که راه‌حل آن تقویت تشکل‌های دانشجویی است؛ بنابراین با تقویت کانون‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی، امکان مؤثر در تقویت بنیه فرهنگی دانشجویان ایجاد خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در حوزه حجاب و عفاف نیز بهترین راه، ارائه اقدامات ایجابی و برنامه‌های جذاب فرهنگی به‌جای اقدامات سلبی است.

بانکی‌پورفرد با تأکید بر ایجاد خوابگاه‌های متأهلان، آن را یکی از مزایای جذب و نگه داشتن دانشجو برای دانشگاه عنوان کرد.

**از اجرای طرح «از فرودگاه تا دانشگاه» تا مشکلی به‌نام صدور روادید دانشجویان بین‌الملل

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان هم در این نشست با ارائه گزارش از عملکرد این دانشگاه تبیین کرد: استان اصفهان در ایجاد درآمد غیرشهریه‌ای بسیار موفق عمل کرده، اما با چالش‌هایی هم همراه بوده که نیاز به توجه بیشتری دارد.

پیام نجفی خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال در رشته کشاورزی یا مهندسی گلخانه‌ای که نیاز مبرم کشور است و درآمد زیادی برای کشور خواهد داشت، دانشجویان علاقه کمتری به انتخاب این رشته‌ها نشان می‌دهند و همین موضوع مشکل برای پرورش دانشجو و نیروی نخبه و کارآزموده دانشگاهی در رشته‌های مهم و مورد احتیاج کشور شده است.

بنیاد فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان تأسیس شود

وی تشریح کرد: برای نخستین‌بار طرح‌های متنوعی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان ارائه شده که یکی از آن‌ها طرح پویش است، در حالی که این طرح سه سال پیش به شورای اشتغال ارائه شده، متأسفانه هنوز زیرساخت‌های موردنیاز در حوزه تأمین اجتماعی برای آن هموار نشده و نیاز به تسهیل‌گری نهاد‌های بالادستی دارد، اما پیش‌بینی می‌شود در صورت رفع موانع، این طرح با موفقیت بالایی مواجه شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: ارائه طرح جدید برای تحول در علوم انسانی نیز بخش دیگری از طرح‌ در این دانشگاه بوده و ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی یکی از بخش‌های موفق این طرح بوده که با استقبال دانشجویان مواجه و استفاده از ظرفیت اکران فیلم و نقد و بررسی آن در کنار تحصیل دانشجویان و دیگر برنامه‌های جنبی موجب ایجاد نشاط در دانشجویان شده است.

نجفی افزود: در حوزه دانش‌بنیان طرح سرای نوآوری ایجاد شده که این طرح بسیار موفق بوده و در زمینه‌های بازرگانی، کشاورزی، آی.تی و ... تاکنون اجرا و موجب انعقاد تفاهم‌نامه با بسیاری از مراکز تجاری، صنعتی و... شده است.

وی مطرح کرد: در بخش بین‌الملل دانشجویان از کشور‌های مختلف جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. طرح جدیدی در حال پیگیری در این بخش به‌نام طرح «از فرودگاه تا دانشگاه» داریم که دانشجویان از لحظه ورود به ایران و اصفهان مورد حمایت دانشگاه آزاد اسلامی قرار می‌گیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: مشکل صدور ویزا و رفت و آمد دانشجویان بین‌الملل از مشکلات مهم این دانشگاه است که نیاز به تسهیل‌گری دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر