دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
07 فروردين 1402 - 09:05
همزمان با آماده باش ارتش رژیم صهیونیستی؛

«نتانیاهو» سران احزاب کابینه ائتلافی را به نشست فوری فراخواند

«نتانیاهو» سران احزاب کابینه ائتلافی را به نشست فوری فراخواند
تل آویو در آتش خشم معترضان به لایحه اصلاحات قضایی می‌سوزد تا آنجا که همزمان با آماده باش ارتش، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، سران احزاب کابینه ائتلافی خود را به نشستی اضطراری فراخوانده است.
کد خبر : 839150

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا به نقل از الجزیره، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، سران احزاب کابینه ائتلافی را برای نشستی اضطراری در صبح دوشنبه فرا خواند.

آن دسته از وزرای کابینه نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به حزب لیکود وابسته هستند، می‌گویند که در صورت تصمیم نتانیاهو برای تعلیق اصلاحات قضایی به این تصمیم پایبند خواهند بود.

بنابر گزارش‌ها، نتانیاهو و «آریه درعی» رهبر حزب شاس موافق تعلیق اجرای تغییرات قضایی هستند حال آنکه «یاریو لیوین» و «ایتمار بن گویر» که به ترتیب وزرای دادگستری و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی هستند، با تعلیق این طرح مخالفت می‌کنند.

از سوی دیگر، ۶ نماینده از حزب لیکود در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) از تعلیق تغییرات قضایی حمایت کردند.

«نیر برکات» وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی نیز گفت: اصلاحات قضایی لازم است و ما آن‌ها را انجام خواهیم داد، اما نه به قیمت برادرکشی.

جلسه اضطراری کابینه رژیم صهیونیستی در حالی برگزار می‌شود که شب گذشته، نتانیاهو طی حکمی، «یوآف گالانت» وزیر جنگ کابینه خود را برکنار کرد.

پیش‌تر «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در پی مخالفت گالانت با طرح اصلاح نظام قضایی، از خواسته بود که وی را برکنار کند.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از دیگر اعضای کابینه نتانیاهو خواسته بود که به وی بپیوندند تا قانون اصلاح نظام قضایی را متوقف کنند.

همزمان، طبق گزارش کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی، ارتش این رژیم به دنبال از دست دادن کنترل در داخل کشور، وضعیت آماده باش اعلام کرده است.

«نتانیاهو» سران احزاب کابینه ائتلافی را به نشست فوری فراخواند

پیش‌تر پلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که در حال حاضر در ۱۵۰ نقطه در فلسطین اشغالی تجمعات و اعتراضات در جریان است.

بر اساس گزارش‌ها، پلیس رژیم صهیونیستی خواستار نیرو‌های کمکی برای مقابله با اعتراضات شده است.

در طرح کابینه نتانیاهو موسوم به «اصلاح قانون قضایی» که ساکنان سرزمین‌های اشغالی از آن به کودتای «قانون اساسی» تعبیر می‌کنند، از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه قوه مجریه و مقننه تقویت خواهد شد.

در این طرح، از اختیارات مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم کاسته خواهد شد و نخست وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

«نتانیاهو» سران احزاب کابینه ائتلافی را به نشست فوری فراخواند

این لایحه پیشتر در جلسه کنست در قرائت اول با ۶۳ رأی موافق و ۴۷ رأی مخالف به تصویب رسید.

این لایحه برای آن که به قانون تصویب شود، باید در قرائت‌های دوم و سوم نیز به رأی گذاشته شود و در کمیسیون‌های تخصصی رأی آورد و در صورت تصویب نهایی به قانون تبدیل خواهد شد.

نتانیاهو که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با همین طرح موسوم به «اصلاح نظامی قضایی» از محاکمه فرار کند.

به دنبال این طرح سرزمین‌های اشغالی طی ۱۲ هفته گذشته شاهد اعتراضات گسترده بود که در هفته اخیر به اوج خود رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر