دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 فروردين 1402 - 13:03
رئیس جمهور صربستان:

چه کسی حق کشتن صرب‌ها در سال ۱۹۹۹ را به ناتو داد؟

چه کسی حق کشتن صرب‌ها در سال ۱۹۹۹ را به ناتو داد؟
رئیس جمهوری صربستان در مراسم بزرگداشت قربانیان بیست و چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ناتو به یوگسلاوی (سابق)، از مقامات پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا پاسخگوی اقدام وحشیانه و کشتار مردم بی دفاع جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ باشد.
کد خبر : 838957

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا به نقل از خبرگزاری «نووستی»، الکساندر ووچیچ رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، جمعه،  در مراسم عزاداری به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد تجاوز نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به جمهوری فدرال یوگسلاوی (سابق) از مقامات بروکسل سئوال کرد که چه کسی به این اتحاد حق کشتار مردم بی دفاع صرب را در سال ۱۹۹۹ به آن‌ها داده بود.  

وی در این مراسم خطاب به مقامات ناتو گفت: «۲۴ سال گذشت، شما سرزمین ما را از هم دریدید، ۷۹ کودک و  ۲ هزار و ۵۰۰ شهروند ما را به قتل رساندید، نه تنها غیرنظامیان، بلکه سربازان و نیرو‌های پلیس را نیز کشتید. شما کی هستید که سربازان و پلیس ما که در خاک کشور خود حضور داشتند، را به قتل رساندید؟ حق کشتن مردم کشور ما را از کجا آوردید؟ چه کسی این حق را به شما داده بود؟» 

ووچیچ تاکید کرد: «شما از هیچ فاجعه انسانی جلوگیری نکردید. شما گروه‌های شورشی را در یک کشور آزاد و مستقل مسلح کردید، کشوری که حتی انگشت کوچک پایش به خاک کشور دیگری نرسیده بود.»

رئیس جمهوری صربستان در طول سخنرانی خود همچنین یادآور شد که مردم جمهوری صربستان تجاوز نظامی ناتو در سال ۱۹۹۹ را تنها زمانی فراموش خواهند کرد که دیگر هیچ فرد صربی وجود نداشته باشد.

میلوراد دودیک، رئیس جمهوری بوسنی و هرزگوین صربستان نیز به نوبه خود تاکید کرد که تجاوز نظامی ناتو قابل بخشش نیست، زیرا این سازمان بی روح مردم بی گناه صرب را نابود کرد و حتی برای این کار خود عذرخواهی هم نکرده است. وی افزود: «مردم ما بطور ناگهانی با حمله نظامی ناتو مواجه شدند، مردان، زنان و کودکان ما در پی عواقب این حملات وحشتناک جان باختند؛ و سپس آن‌ها به سراغ ما آمده و به ما می‌گویند که بیایید گذشته را فراموش کنیم و به جلو حرکت کنیم!»

در تاریخ ۲۴ مارس، صربستان سالگرد بمباران ناتو که منجر به کشته شدن بیش از ۲۵۰۰ نفر از جمله نزدیک به ۸۰ کودک شد، را گرامی داشت. در جریان حملات هوایی ناتو به یوگسلاوی سابق، این کشور بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت دید و عواقب استفاده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده توسط پزشکان مورد تایید قرار گرفته و اثرات مخرب آن همچنان دیده می‌شود.

رادومیر کواچویچ، پروفسور و دانشمند سم شناس در ماه جولای سال گذشته اعلام کرد که ۶۰ نسل آینده مردم صرب‌ها اثرات منفی استفاده از این نوع مهمات ممنوعه بر سلامتی خود را تجربه خواهند کرد.

در سال ۱۹۹۹، ایالات متحده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده در هنگام بمباران ناتو در یوگسلاوی استفاده کرد. حمله به این کشور ۷۸ روز به طول انجامید.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیش از این،  با اشاره به قربانیان استفاده از مهمات دارای اورانیوم ضعیف شده در حمله ناتو به یوگسلاوی گفت که ایالات متحده باید به دلیل بمباران یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ از مردم صرب عذرخواهی کند و به بستگان کشته شدگان و مجروحان غرامت بپردازد.  

پیمان آتلانتیک شمالی، به سرکردگی آمریکا، از تاریخ ۲۴ اه مارس تا ۱۰ ماه ژوئن سال ۱۹۹۹ یک عملیات نظامی در یوگسلاوی انجام داد که وضعیت رسمی آن نیز "یک مداخله انسان دوستانه" اعلام شده بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر