دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 فروردين 1402 - 00:10
مطالعات جدید نشان داد؛

ابتلا به سرطان سینه با مصرف داروهای ضد بارداری

ابتلا به سرطان سینه با مصرف داروهای ضد بارداری
تحقیقات جدید نشان می‌دهد مصرف قرص‌های ضد بارداری خطر ابتلا به سرطان سینه را تا یک سوم افزایش می‌دهد.
کد خبر : 838896

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری انا، نتیجه یک مطالعه بزرگ که توسط محققان دانشگاه آکسفورد صورت گرفته نشان می‌دهد مصرف هر نوع قرص هورمونی ضد بارداری خطر ابتلا به سرطان سینه را تا یک سوم افزایش می‌دهد.

به گفته محققان، این خطر هم در مورد قرص‌های فقط حاوی پروژسترون و هم قرص‌هایی که حاوی پروژسترون و استروژن هستند وجود دارد و در واقع، هر شکلی از دارو‌های ضد بارداری هورمونی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

تحقیقات قبلی نشان داده، قرص ضد بارداری ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون است می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را تا حدود ۲۰ درصد افزایش دهد، اما نتایج مطالعه اخیر نشان داد قرص‌های جدیدتر که تنها حاوی پروژسترون هستند و در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای محبوب شده اند، خطری مشابه با جایگزین‌های قدیمی دارند.

این یافته‌ها همچنین برای هر دو نوع قرص ضدبارداری که به هر شکلی چه تزریقی یا ایمپلنتی تجویز می‌شوند، قابل اتکا بود.

بر اساس این مطالعه با گذشت پنج سال از استفاده از این قرص‌ها، محققان دریافتند که خطر ابتلا به سرطان سینه با هر دو نوع قرص ضد بارداری بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

«کرستین پیری»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه آکسفورد گفت: «این یافته‌ها نشان می‌دهد که استفاده کنونی یا اخیر از همه انواع قرص‌های ضدبارداری با افزایش خطر سرطان سینه مرتبط است؛ با توجه به اینکه خطر اصلی ابتلا به سرطان سینه در افراد با افزایش سن افزایش می‌یابد، خطر بیش از حد مطلق سرطان سینه مرتبط با هر دو نوع قرص ضد بارداری در زنانی که در سنین پایین‌تر از آن استفاده می‌کنند، کمتر خواهد بود.
با این حال، این خطرات بیش از حد باید در چارچوب مزایای ثابت شده استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در سال‌های باروری زنان در نظر گرفته شود».

رئیس مرکز تحقیقات سرطان سینه نیز در مورد این مطالعه اظهار داشت: «این تحقیق نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان سینه برای زنان در زمانی که آن‌ها از یک داروی جدید  یعنی فقط پروژسترون استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد؛ در مورد اینکه آیا سابقه خانوادگی بیماری در سطح خطر آن‌ها نقش داشته است یا خیر پژوهشی صورت نگرفته،   بنابراین برای کمک به درک کامل تاثیر استفاده از این نوع پیشگیری از بارداری به کار بیشتری نیاز است».

نویسندگان خاطرنشان کردند که استفاده از دارو‌های ضد بارداری فقط حاوی پروژسترون در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

تیم دانشگاه آکسفورد داده‌های بیش از ۹۰۰۰ زن را که بین ۲۰ تا ۴۹ سالگی به سرطان سینه تهاجمی مبتلا شده بودند و ۱۸۰۰۰ زن  با شرایط کاملاً مشابه که به این بیماری مبتلا نشده بودند را تجزیه و تحلیل کردند.

تجزیه و تحلیل نشان داد افرادی که قرص پروژسترون مصرف می‌کردند یا اخیراً مصرف آن را متوقف کرده بودند نیز ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه داشتند. با این حال به نظر می‌رسد این اثر پس از قطع مصرف زنان، بدون خطر اضافی ۱۰ سال پس از قطع مصرف دارو‌های ضد بارداری، از بین می‌رود.

حدود ۴۴ درصد از زنان مبتلا به سرطان سینه و ۳۹ درصد از گروه کنترل مشابه، نسخه هورمونی ضد بارداری داشتند. حدود نیمی از نسخه‌ها مربوط به دارو‌های پروژسترون بودند.

افزایش نسبی خطر ابتلا به سرطان سینه در افرادی که از قرص‌های خوراکی ترکیبی استفاده می‌کردند ۲۳ درصد بود. در کسانی که قرص‌های پروژسترون مصرف می‌کردند ۲۶ درصد، در کسانی که پروژسترون تزریق شده دریافت کردند ۲۵ درصد، و زنانی که دستگاه داخل رحمی آزاد کننده پروژسترون دریافت کردند ۳۲ درصد بود.

تیم تحقیقاتی این پژوهش می‌گوید، نتایج به دست آمده از این تحقیق که در مجله Plos Medicine منتشر شده به پر کردن شکاف در دانش در مورد خطرات مرتبط با مصرف دارو‌های هورمونی ضد بارداری  کمک می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته