دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 فروردين 1402 - 17:21
وزیر بهداشت عنوان کرد؛

رشد ۴۳ درصدی شرکت‌های دانش بنیان سلامت

رشد ۴۳ درصدی شرکت‌های دانش بنیان سلامت
وزیر بهداشت گفت: در سال گذشته شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت رشدی ۴۳ درصدی داشته است.
کد خبر : 838708

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، بهرام عین‌اللهی پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری در حرم امام رضا (ع) و حمایت ایشان از حوزه سلامت، اظهار کرد: بیانات معظم له، وظیفه ما را برای دستیابی به اهداف سنگین‌تر کرده است و باید بیش از پیش در مسیر تولید محصولات دانش‌بنیان و رفع نیاز مردم تلاش کنیم.

وی با اشاره به فعالیت ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور، خاطرنشان کرد: حضور ۲۲ هزار عضو هیئت علمی و ۲۷۰ هزار دانشجو در این دانشگاه‌ها از سرمایه‌های ارزشمند نظام سلامت محسوب می‌شود که می‌توانند با فعالیت در حوزه پژوهش و شرکت‌های دانش بنیان، در مسیر رفع نیاز‌های مردم گام بردارند.

رشد ۴۳ درصدی شرکت‌های دانش بنیان سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که گسترش شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری از مهم‌ترین اقداماتی است که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: تصویب آئین نامه‌های مربوط به عوارض گمرکی و اعطای تسهیلات بانکی موجب شد که در یک سال گذشته شرکت‌های دانش بنیان، رشدی ۴۳ درصدی داشته باشند و این امر در تاریخ حوزه سلامت اتفاق خیلی خوبی است.

وی با تأکید بر این‌که در سال جاری به‌طور قطع بر تولید محصولات سلامت‌محور، دارو‌ها و تجهیزات پزشکی بیش از گذشته کار خواهیم کرد، گفت: در یک سال گذشته بیش از ۱۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور به بهره برداری رسید که عمده تجهیزات و ملزومات مورد نیاز آن نظیر تخت‌های مراقبت ویژه، ونتیلاتور، ماشین‌های بیهوشی، دیالیز و تخت‌های بستری تولید شرکت‌های داخلی بوده است.

عین‌اللهی با بیان این‌که حدود ۱۲ پارک علم و فناوری و حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعال هستند، افزود: بنا بر فرمایشات رهبری در خصوص لزوم توجه به تولید داخلی؛ مفتخریم که ۹۹ درصد دارو مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، اما بحث مهم در این زمینه، وارد شدن مواد اولیه است که در این عرصه باید اقدامات خوبی صورت گیرد.

پژوهش‌ها باید نیاز جامعه را برطرف کند

وی با اشاره به این‌که یک درصد دارویی که از خارج کشور وارد می‌شود، بیشتر دارو‌های با تکنولوژی بالا است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با توجه به دارا بودن اساتید توانمند و برجسته، در این زمینه نیز می‌تواند به توفیقات خوبی دست یابد، تصریح کرد: رویکرد اصلی در حوزه پژوهش نیز محصول‌محور بودن است؛ اینکه یک دانشگاه، مقالات خوبی منتشر کند که سایر کشور‌ها در حوزه تولید محصول از آن استفاده کنند از نظر ما کافی نیست و باید پژوهش‌ها به سمت برآورده کردن نیاز جامعه سوق داده شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: نیازمند ساختار‌های مورد نیاز برای رونق محصولات داخلی هستیم و در این زمینه وزارت بهداشت، حمایت‌های خوبی از دانشگاه‌ها انجام داده است.

وی با بیان این‌که حضور بخش خصوصی و عقد قرارداد‌های معتبر، زمینه استفاده از پتانسیل‌های مردمی را در این زمینه فراهم خواهد کرد، خاطرنشان کرد: ساختار‌ها برای کسب مجوز باید تغییر کند تا نخبه علمی در صف انتظار طولانی برای کسب مجوز‌های لازم معطل نشود.

تأکید وزارت بهداشت بر حمایت از پارک‌های علم و فناوری

عین‌اللهی اضافه کرد: هدف این است که این صدور مجوز‌ها را به دانشگاه تفویض کنیم و برای این کار نیاز است که زمینه لازم برای ساخت دارو در دانشگاه‌ها فراهم شود.

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر، کشورمان گام‌های مهمی را در تولید محصولات آزمایشگاهی، درمانی و دارویی برداشته است، اظهار کرد: این مهم به تنهایی کافی نیست و برای دستیابی به خودکفایی باید تلاش بیشتری داشته باشیم؛ بر این اساس، سال جاری، سال حمایت از دانشمندان و رشد بیشتر حوزه دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری سلامت خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر