دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 فروردين 1402 - 17:00
دانستنی‌های گردشگری؛

معرفی میدان ساعت یزد

معرفی میدان ساعت یزد
میدان ساعت یزد نخستین ساعت شهری ایران زمین را در دل خود جای داده است.
کد خبر : 838078

به گزارش خبرگزاری آنا،یزد، شهری قدیمی و مملو از آثار و اماکن باستانی و زیباست که هر گردشگری را مست تماشا می‌کند. شهری کویری در مرکز ایران که نام آن را بسیار شنیده اید و شاید حتی سفری به آن داشته اید.

در این میدانی وجود دارد با نام میدان ساعت یزد که به نام میدان وقت الساعت نیز شهرت دارد و ما قصد داریم شما را بیشتر با این بنا آشنا کنیم.

معرفی میدان ساعت یزد

میدان ساعت یزد؛ معروف به میدان وقت الساعت

میدان ساعت یزد نخستین و قدیمی‌ترین ساعت شهری ایران را در خود جای داده است. در واقع برج ساعت یزد ساختمانی خشتی و به شکل مکعب مستطیل است که ساعتی در بالای آن قرار گرفته که طبق اسناد تاریخی موجود و براساس آنچه که در بخش‌هایی از کتاب «جامع مفیدی» آمده است این ساعت به‌عنوان اولین ساعت شهری ساخته دست فردی به نام «ابوبکر ساعت‌ساز یزدی» است که در سال ۷۵۲ هجری قمری در مدرسه رکنیه قدیم شهر یزد، ساخته شده است.

طبق گفته‌ها و شنیده ها، ساخت برج ساعت به زمان قاجار باز می‌گردد و طاق، قوس‌ها، تزیینات آجری و کاشی‌کاری‌های منقوش به خطوط آیات و… که متعلق به این دوران از تاریخ است به آن جلوه‌ای خاص بخشیده است.

براین اساس میدان ساعت یزد در سال ۷۲۵ هجری قمری در مدرسه رکنیه، کنار یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری یزد، یعنی مسجد جامع یزد نصب شده است و حتی در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد.

میدان ساعت یزد هنوز از جمله اماکن دیدنی یزد محسوب می‌شود که طرفداران خاص خود را دارد و بعنوان یکی از نماد‌های مهم این شهر شناخته می‌شود.

البته خالی از لطف نیست که بدانید میدان ساعت یزد از میدان بیگ‌بن، همتای انگلیسیِ خود بسیار قدیمی‌تر و البته دیدنی‌تر است و صرفا مشکل اینجاست که ما نتوانستیم آن را آنطور که باید و شاید به سایرین معرفی کنیم.

معرفی میدان ساعت یزد

معماری میدان ساعت یزد

همانطور که پیش از این گفتیم، ساعتی که در میدان یزد قرار گرفته است متعلق به دوران قجر است و با توجه به این موضوع طرحی شبیه به زمان قاجار دارد و در نتیجه در آن از قوس، کاشی کاری، بخش‌های آجری و طاق استفاده شده است.

در واقع یک طاق در پایین ساعت قرار گرفته است که سبب می‌شود ارتفاع برج ساعت بیشتر دیده شود و همچنین تعدادی طاق کوچک در اطراف این ساعت نیز قرار دارد، کاشی‌هایی به رنگ آبی نیز در کناره برج قرار دارد که سبب می‌شود رنگ آسمان بیشتر دیده شود و به چشم بیاید.

حافظه تاریخی میدان ساعت یزد

همانطور که گفتیم برج میدان ساعت در سال ۷۵۲ هجری قمری ساخته شده است، چیزی نزدیک به هزار‌سال پیش و به دلیل وجود ساختمان قدیمی برج آن را از جمله قدیمی‌ترین ساعت‌های شهری در جهان می‌دانند، اما به جز این موضوع ساعت و بازسازی آن در دوران قاجار تکمیل شده و از آن زمان تا به حال نیز پا بر‌جا مانده است.

امروزه، اما چهار ساعت سفید رنگ در چهار طرف این برج نصب شده که از زمان قاجار با میدان وقت الساعت مانده است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر