دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 17:29
به وقت نوروز؛

چطور سبزه سیاهدانه سبز کنیم؟

چطور سبزه سیاهدانه سبز کنیم؟
بطور معمول سبزه سیاهدانه را برای عید نمی‌کارند، اما باید بدانید که این سبزه از جمله سبزه‌های مناسب برای کاشت است.
کد خبر : 836987

به گزارش خبرگزاری آنا، سبزه سیاه دانه وقتی که سبز می‌شود و بنوعی به بار می‌نشیند، برگ‌های سرخسی شکل و برگچه‌های کوچک جلوه بسیار زیبایی را پدید می‌آرود که در صورت انتقال آن به گلدان حتی شاید شاهد گل‌های زیبا و رنگارنگ آن نیز باشید که با رنگ‌های سفید، آبی و صورتی خود سراسر گیاه را پر می‌کند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که سبزه سیاهدانه برای رشد به آب و هوای گرم و مرطوب نیاز دارد و برای رشد آن نباید دمای خانه بیشتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

چطور سبزه سیاهدانه سبز کنیم؟

اما چطور یک سبزه سیاهدانه را سبز کنیم؟

مرحله اول برای تهیه سبزه سیاهدانه این است که باید بذر‌های ریز سیاهدانه را در مقداری خاک غنی از ماسه و سنگریزه و سرشار از نیتروژن و فسفر بکارید تا گیاه بتواند به خوبی رشد کند.

البته برای این کار باید مقداری از خاک مناسب را داخل ظرف مورد نظر بریزید و پس از آن بذر‌های سیاهدانه را در عمق ۲۵ سانتی‌متری خاک فرو کنید.

در مرحله بعد باید مقداری خاک روی بذر‌ها بریزید و با استفاده از اسپری بذر‌ها را آبیاری کنید.

بطور معمول بذر سیاهدانه بعد از ۵ تا ۱۵ روز سبز خواهد شد و توجه داشته باشید که در این مدت باید حتماً سبزه شما مقدار نور و آب مناسبی دریافت کند. تاکید می‌شود که این گیاه برای رشد به نور زیاد احتیاج دارد.

پس از آنکه بذر سیاهدانه به بیشتر از ۸ سانتی‌متر رسید، می‌توانید گیاه را از داخل گلدان خارج کنید و آن را به باغچه منتقل کنید و در هفته دو بار به آن آب دهید.

توجه داشته باشید که، آبیاری بیش از حد این گیاه را می‌پوساند.

فوت و فن‌های کاشت سبزه سیاهدانه

بذر سیاهدانه نیازی ندارد که در آب خیسانده شود.

بهتر است بذر‌های سیاهدانه را در خاک‌های غنی از نیتروژن مانند خاک ماسه‌ای بکارید.

توجه داشته باشید که پس از کاشت سبزه سیاهدانه در خاک، سبزه را در محلی پر نور و زیر نور آفتاب زیاد قرار دهید.

بعد از کاشت سبزه عید با بذر سیاه دانه بهتر است سبزه را بعد از عید در باغچه بکارید.

این گیاه پس از کاشته شدن در باغچه، بعد از ۱ سال شروع به گل دادن می‌کند و حتی می‌توانید بهار سال دیگر گل‌های زیبای سیاهدانه را در سفره هفت سین خود قرار دهید.

برای کاشت سیاهدانه باید از بذر‌های تازه و سالم استفاده کنید تا بهتر و سریع‌تر جوانه بزنند.

میزان آبدهی و نحوه مراقبت از انواع سبزه‌ها با هم متفاوت است؛ و برای تأمین رطوبت به منظور رشد بذر‌ها می‌توانید تا زمان جوانه زدن بذر‌ها یک پلاستیک را از چند ناحیه سوراخ کنید و روی گلدان قرار دهید تا رطوبت بیشتری ایجاد شود و جوانه‌های سیاهدانه زودتر ظاهر شوند.

این نکته را در نظر داشته باشید که طرز کاشت سیاه دانه برای عید بسیار ساده است، تنها باید آن را در خاک مناسب بکارید و در معرض نور خورشید قرار دهید تا سبزه شما به خوبی رشد کند و پرپشت شود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها: سفره هفت سین
ارسال نظر