دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 بهمن 1401 - 12:42
ماجرای عجیب پول‌های سفر از جیب خانواده‌ها

پریدر در نقش ناجی یا تخریب در فدراسیون شطرنج؟

پریدر در نقش ناجی یا تخریب در فدراسیون شطرنج؟
نایب رئیس فدراسیون شطرنج در اقدامی عجیب دست به افشاگری هایی زده که هنوز واکنش خاصی از سوی مقامات ورزش و این فدراسیون صورت نگرفته است.
کد خبر : 830709

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا، افشاگری شادی پریدر، نایب رئیس فدراسیون شطرنج علیه فدراسیون این روز‌ها سوژه داغ رسانه‌ها شده است.

کاری که مدتی است پریدر انجام می‌دهد. او که گهگاه با انتشار اسنادی در استوری اینستاگرام، به نوعی به رئیس فدراسیون انتقاد می‌کند، این بار سندی را رو کرده که نشان می‌دهد روابط بین الملل و مدیر تیم‌های ملی فدراسیون مبلغ زیادی را برای رقابت‌های نوجوانان جهان گرجستان، رده سنی آسیای اندونزی و مدارس آسیای سریلانکا از شطرنج بازان گرفته است.

بعضی‌ها افشاگری‌های او را به خاطر پستی که در فدراسیون دارد، رفتاری عجیب می‌دانند. پیگیری های خبرنگار آنا نشان از این دارد که معمولا فدراسیون شطرنج برای حضور ملی پوشان در رقابت‌های مختلف ۴-۵ میلیون بیشتر از شطرنج بازان می‌گیرد تا اگر مشکلی پیش آمد، سرپرست تیم دستش بسته نباشد، اما بعد از سفر پول را به ملی پوشان برمی گرداند. ظاهرا این بار برای مسابقات قهرمانی مدارس آسیا ۴۰ میلیون تومان از خانواده‌ها گرفته اند، در حالی که هزینه‌ها این قدر نبوده و حتی قیمت بلیت هواپیمای بچه‌های زیر ۱۲ سال هم نیم بهاست.

نکته مهمتر اینکه فدراسیون با برگشت تیم مبلغ اضافی را به خانواده‌ها نداده است. این ادعای پریدر را خانواده معترض یکی از شطرنج بازان تایید کرده و گفته ؛ «زمان اعزام به مسابقات جهانی در باتومی گرجستان خانواده‌ها حساب کردند که اگر دو نفر با هزینه خودشان به یک هتل خوب بروند و برگردند برای دو نفر ۴۰ میلیون تومان می‌شد، ولی فدراسیون از خانواده‌های حدود ۱۳ یا ۱۴ شطرنج باز، ۱۳۰ یا ۱۴۰ میلیون تومان گرفت. این مبلغ را فدراسیون به دو صورت از خانواده‌ها گرفت. در یکی از مسابقات حدود ۹۰ میلیون به حساب ریختیم و ۱۲۰۰ دلار هم در فرودگاه به سرپرست دادیم. البته اعلام شد این مبلغ علی‌الحساب است، ولی بعد از گذشت چند ماه هیچ مبلغی به ما برگردانده نشد. فقط مسابقه آخر مبلغی را برگرداندند که البته متوجه شدیم این مبلغ برای یک نفر است و باید همان حدود دیگر هم به ما برگردانده شود. این پول برای هزینه بلیت هواپیمای گرجستان بود که ظاهرا برای هر نفر ۱۰ میلیون بوده، اما از خانواده‌ها برای دو نفر ۴۵ میلیون گرفتند. البته می‌دانید که هزینه بلیت برای بچه زیر ۱۲ سال تقریبا نیم بهاست، اما فدراسیون در همه اعزام‌ها از بچه‌ها هم پول کامل گرفته است.»

شادی پریدر نایب رئیس منتقد فدراسیون! البته در استوری دنباله دارش، به حضور همشهری‌های رئیس فدراسیون هم حسابی تاخته است. او حتی در استوری نوشته: «مسئولیت همه چیز با رئیس است، متاسفانه در فدراسیون مافیای جدیدی شکل گرفته، آن هم مافیای گیلان. فتح تهران درست بود، ۴ عضور از ۷ عضو فعلی هیات رئیسه اهل رشت هستند. رئیس داوران البته خیلی با شخصیت هست، اما گیلانی است، خاطره عزیزی که پست مهم روابط بین الملل را دارد و در جلسات مهم وزارت به دلیل دوری راهش شرکت نمی‌کند، ایمیل‌های مهم مالی دستش هست و رشتی است. استاد نجیب عزیز سرداور جام پایتخت هم رشتی است.»

جالب است که این روش افشاگری هنوز از سوی مقامات فدراسیون شطرنج واکنشی نداشته و باید دید وزارت ورزش و رئیس فدراسیون شطرنج بابت این شائبه ها چه جوابی دارند و اصلا چرا نایب رئیس فدراسیون اینگونه از مجموعه خودش انتقاد می کند؟

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته