دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
12 بهمن 1401 - 16:24
مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس هرمزگان:

دفاع مقدس عزت، وحدت و شرافت را به جهان گوشزد کرد

دفاع مقدس عزت، وحدت و شرافت را به جهان گوشزد کرد
رضا رکن‌الدینی گفت: قومیت‌های ایرانی در دفاع مقدس، وحدت، عزت، شرافت و انسانیت را به جهان گوشزد کردند.
کد خبر : 829752

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از بندرعباس، رضا رکن‌الدینی مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان هرمزگان در جمع استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس اظهار کرد: یکی از نقاط عطف تاریخ ایران و انقلاب شکوهمند اسلامی، دفاع مقدس است که در آن همه قومیت‌های ایرانی، وحدت، عزت، شرافت و انسانیت را به جهان گوشزد کردند.

وی افزود: پیام دفاع مقدس شرافت عزت و سربلندی ملت ایران به جهانیان بوده و این وظیفه‌ای بر دوش اهل فرهنگ و علم است که ازجان‌گذشتگی‌ها، اقتدار رزمندگان شهدا و جان جانبازان را گرامی داشته و به نسل‌های بعد منتقل کند تا جوانان بدانند که امنیت و اقتداری که کشور ایران دارد نتیجه فعالیت‌ها و رشادت‌های صورت گرفته در هشت سال دفاع مقدس است.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان هرمزگان عنوان کرد: دانشگاهیان از محور‌های اصلی رواج فرهنگ دفاع مقدس در اجتماع هستند که با مشارکت استادان فرهیخته و دانشجویان فعال و ظرفیت‌های موجود در دانشگاه خوب و ماندگاری برای انتقال پیام‌های دفاع مقدس بین نسل‌ها بیش‌ازپیش فراهم گشته است.

رکن‌الدینی اضافه کرد: هر چقدر روایتگری‌ها، روش‌های خلاقانه و به‌روز برای تدریس مبانی دفاع مقدس و دستاورد‌های معنوی و استراتژیک آن توسط استادان به کار رود، شاهد ماندگاری و تأثیرگذاری این آثار بر ذهن، روان و عملکرد جوانان در راه سازندگی خویش و میهنشان خواهیم بود.

**دانشگاهیان باید دوران دفاع‌مقدس را به بهترین روش پوشش دهند

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس نیز گفت: دفاع مقدس مانند نام باشکوهش دارای تقدس است و تک‌تک دانشگاهیان باید خود را موظف بدانند که این حماسه عظیم، باشکوه و این مقطع زمانی درخشان در تاریخ جمهوری اسلامی که با حضور جوانان و نقش‌آفرینی‌های آنان به بار نشست را به بهترین و شایسته‌ترین روش پوشش دهند.

محمد حیدری‌نارمند‌ی تأکید کرد: حفظ آثار و ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باید در قالب رساله و پایان‌نامه‌هایی به‌روز توسط نسل امروزی که تشنه فعالیت در عرصه‌های فرهنگی‌ هستند مورد حمایت قرار گیرند. استادان معارف دفاع مقدس و شخصیت‌های حوزوی به‌عنوان نیرو‌های آشنا با ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی دفاع مقدس سکان‌دار این حرکت بزرگ در دانشگاه و به تبع آن در کل اجتماع باشند تا پیام دفاع مقدس را به نسل جدید مخابره کنند.

وی ادامه داد: استادان بر آثار پیرامونی روایت‌گری دفاع مقدس تأکید کنند و هرچه راوی بر مسائل اقتصادی اجتماعی، روان‌شناختی و سیاسی اشراف بیشتری داشته باشد به تبیین و بررسی دفاع مقدس برای جوانان می‌پردازد و بر عمق تأثیرگذاری پیام می‌افزاید. کلام راوی با توجه به شرایط روز تأثیرگذاری بیشتر و اثربخش‌تری بر جوانان دارد.

**نقش دانشگاه در تبیین اندیشه‌های انقلابی

مسئول ستاد شاهد و امور ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان با اشاره به نقش دانشگاه در تبیین اندیشه‌های انقلابی و معارف اسلامی، دفاع مقدس را تجلی اراده ملت خواند که توانست با سربلندی، همه ایادی استکبار را به ذلت و زبونی بکشاند.

مریم کناری‌زاده، آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس یکی از وظایف خطیر دانشگاه‌ها در شناخت ارزش‌های آن به نسل جوان قلمداد کرد و توضیح داد: نقش استادان گروه معارف به‌عنوان بازویی در دانشگاه‌ها به روشنی قابل درک و محسوس است و نیازمندیم تا در این حوزه از نظرات و استراتژی سازنده استادان برای بهبود امور بهره‌مند شویم.

وی با ارائه گزارشی از عملکرد حوزه خود در این زمینه تبیین کرد: با توجه به تأکیدات معاون فرهنگی دانشگاه، برگزاری جلسات مستمر برای تنویر افکار عمومی نسل جوان با نهاد‌ها و مؤسسات فرهنگی یکی از برنامه‌های اصلی این دفتر است.

به گزارش آنا، این نشست با اعلام نظر حاضران ادامه یافت و ائمه جماعت و استادان گروه معارف، با برشمردن مشکلات و ارائه راهکار‌های عملی، مقرر شد پیشنهاد‌ها علمی و عملی در این حوزه توسط ستاد شاهد و امور ایثارگران جمع‌آوری و در اختیار حاضران قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته