دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 بهمن 1401 - 20:03
وزیر بهداشت:

گام‌های بلندی در مسیر ارتقای همه‌جانبه سلامت در چهار دهه اخیر برداشته‌ایم

گام‌های بلندی در مسیر ارتقای همه‌جانبه سلامت در چهار دهه اخیر برداشته‌ایم
بهرام عین‌اللهی ضمن تشریح برخی دستاوردهای حوزه سلامت گفت: در چهار دهه اخیر، گام‌های بلندی در مسیر ارتقای همه‌جانبه سلامت برداشته‌ایم.
کد خبر : 829546

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در هفتمین همایش مرجعیت علمی با محوریت ادغام و با عنوان «ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام سلامت؛ دستاورد پرافتخار و تجلی مرجعیت علمی نظام جمهوری اسلامی ایران» اظهار کرد: با ادغام، رشد آموزش و پژوهش در سراسر کشور به خصوص در مناطق محروم گسترش یافت و گام‌های بلندی در مسیر عدالت آموزشی برداشته شد.

وی تصریح کرد: امروزه، در بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در حوزه بهداشت و درمان در سراسر جهان به وقوع می‌پیوندد، نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران توانسته عملکرد شایسته‌ای داشته و شاخص‌های مناسبی به دست آورد.

عین‌اللهی ضمن تشریح برخی دستاوردهای حوزه سلامت افزود: در چهار دهه اخیر، گام‌های بلندی در مسیر ارتقای همه‌جانبه سلامت برداشته‌ایم.

وضعیت سلامت با قبل از انقلاب تفاوت‌های بسیاری دارد

وزیر بهداشت ادامه داد: به عنوان نمونه در حوزه علم و فناوری رتبه‌های بالایی در دنیا کسب کرده‌ایم و با ورق زدن دفتر تاریخ خواهیم دید که وضعیت سلامت امروز با وضعیت سلامت قبل از انقلاب اسلامی، تفاوت‌های بسیار زیادی دارد.

وی افزود: از ویژگی‌هایی که باعث پیشرفت حوزه سلامت شد، تقویت و نهادینه شدن روحیه خودباوری در مدیران، دست‌اندرکاران نظام سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.

عین‌اللهی ادغام آموزش علوم پزشکی و پژوهش را با حوزه بهداشت و درمان، نقطه عطف ارتقای نظام سلامت عنوان کرد و گفت: امروزه در تمام شاخص‌های بهداشتی از جمله افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ‌ومیر نوزادان و کودکان، کاهش مرگ‌ومیر مادران باردار، بهبود کنترل بیماری‌های واگیر، توسعه مراقبت‌های بهداشتی در قالب شبکه بهداشت و افزایش دسترسی به خدمات سلامت در اقصی نقاط کشور به خصوص در مناطق محروم و توسعه کمّی و کیفی آموزش علوم پزشکی در کشور، رتبه‌های خوبی به دست آورده‌ایم.

وزیر بهداشت افزود: در گذشته عواملی وجود داشت که زمینه‌ساز ادغام آموزش علوم پزشکی شد و مهم‌ترین آن عوامل، این بود که نظام آموزشی ما به تنهایی پاسخگوی نیازهای مردم نبود، یعنی آموزش علوم پزشکی مبتنی بر نیاز جامعه شکل نگرفته بود و ادغام، زمینه انطباق آموزش و نیازهای حوزه سلامت را فراهم و آن را به سمت جامع‌نگری هدایت کرد.

وی ادامه داد: از جمله ضعف‌ها و مشکلات در دانشگاه‌های علوم پزشکی کمبود هیئت علمی بود که در سال ۱۳۶۴ با ادغام آموزش پزشکی، رفته رفته برطرف شد و از آن پس شاهد گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و افزایش تعداد دانشجویان گروه پزشکی بودیم.

وزیر بهداشت گفت: از دیگر مزیت‌های ادغام استفاده از همه امکانات نظام سلامت در حوزه آموزش بود و حوزه آموزش نیز از امکانات بالینی بهره‌مند شد و در نهایت ادغام آموزش پزشکی، باعث افزایش کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی شد.

وی با بیان اینکه ادغام ما را از پزشکان خارجی بی‌نیاز کرد، افزود: در جلسه فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، جمهوری اسلامی ایران در مبحث ادغام به عنوان یک الگو برای کشورهای جهان معرفی و مطرح شد.

کووید ۱۹ به خوبی در ایران کنترل شد

عین‌اللهی افزود: کووید ۱۹ در تمام دنیا اتفاق افتاد، اما در ایران به دلیل زیرساخت‌هایی که در حوزه سلامت ایجاد شده بود، به خوبی کنترل شد.

وی با بیان اینکه در سال جاری در حوزه دانش‌بنیان‌ها ۴۳ درصد رشد داشته‌ایم، افزود: اکنون در کنترل انواع و اقسام همه‌گیری‌ها توانایی‌های چشمگیری کسب کرده‌ایم؛ به‌طوری که اکنون درمان تمام بیماری‌ها در کشور امکان‌پذیر است و حتی از کشورهای همسایه برای درمان به ایران سفر می‌کنند.

وی تأسیس دانشگاه علوم پزشکی سبطین در عراق را نمونه‌ای از توانمندی حوزه آموزش علوم پزشکی عنوان کرد و افزود: در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در قاهره، ایران در تمامی شاخص‌های بهداشتی با فاصله، از کشورهای دیگر جلو بود.

تحقق عدالت آموزشی

وزیر بهداشت با بیان اینکه ادغام آموزش باعث ارتقای کیفیت درمان نیز شد، گفت: با ادغام، رشد آموزش و پژوهش در سراسر کشور به خصوص در مناطق محروم گسترش یافت و گام‌های بلندی در مسیر عدالت آموزشی برداشته شد.

عین‌اللهی ادامه داد: از دستاوردهای ادغام می‌توان به تأمین کافی نیروی انسانی، ارتقای سطح پژوهش و فناوری علوم پزشکی، ارتقای کیفیت آموزش، بهبود نسبت دانشجو به استاد، رفع نیازهای کمّی و کیفی بهداشتی و درمانی بر حسب منطقه، گسترش آموزش در تمام نقاط کشور، ارتقای شاخص‌های بهداشتی و درمانی و افزایش تعداد و تنوع رشته‌های آموزشی اشاره کرد.

وی ارتقای سطح پژوهشی در گروه پزشکی را از دیگر نتایج مثبت ادغام بیان کرد و گفت: امروزه ۱۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور فعالیت داشته و ۳۰ درصد تولیدات پژوهشی به حوزه وزارت بهداشت تعلق دارد.

وزیر بهداشت همچنین اظهار کرد: از نظر گسترش رشته محل‌ها، در رشته‌های فوق تخصصی، ۲۲۸، در دکترای تخصصی ۶۲۸ و در PHD نیز ۵۹۴ رشته محل داریم.

عین‌اللهی پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر، اجرای طرح‌های غربالگری، گسترش پایگاه‌های اورژانس در کشور، تأمین پزشک متخصص، گسترش مراکز درمانی، توسعه تخت‌های بیمارستانی، تقویت آموزش مداوم، گسترش مراکز جامع سلامت و به کارگیری روش‌های نوین درمانی را از دستاوردهای نظام سلامت در طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی عنوان کرد.

وی ضمن تأکید بر پویاسازی و به روزرسانی برنامه‌های آموزشی مبتنی بر نیازهای جامعه، گفت: ادغام باید در حوزه توسعه طرح‌های سلامت نیز اتفاق بیفتد، یعنی زیرساخت‌هایی که در کشور ایجاد می‌شود، صرفاً درمانی نباشد بلکه جامع بوده و سیستم شبکه را نیز مدنظر قرار دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته