دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در جشنواره فجر مطرح شد؛

برگزاری جشنواره‌های تئاتر در شهر‌های عرب‌زبان ایران

برگزاری جشنواره‌های تئاتر در شهر‌های عرب‌زبان ایران
کاظم نظری مدیرکل هنر‌های نمایشی با همراهی کوروش زارعی دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اعضای دو گروه نمایشی عراقی در جشنواره تئاتر فجر دیدار کردند.
کد خبر : 828290

به گزارش گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، کاظم نظری مدیر کل هنر‌های نمایشی، کوروش زارعی دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، غلامرضا نعمتی معاون اجرایی اداره کل هنر‌های نمایشی و مژگان وکیلی مدیر بخش بین‌الملل اداره‌کل هنر‌های نمایشی روز سه‌شنبه چهارم بهمن با اعضای دو گروه نمایشی عراقی حاضر در جشنواره، در محل تالار گفت‌وگوی اداره کل هنر‌های نمایشی دیدار کرد.

در ابتدای این نشست، کورش زارعی ضمن اشاره به حرکت پیش‌رونده جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، از سوی ایران به‌سوی کشور‌های عربی و نیز سایر کشور‌های منطقه مانند ترکیه و آذربایجان، به حضورش در جشنواره بین‌المللی تئاتر بغداد اشاره‌ای داشت. او گفت که در پی حضورش در این جشنواره، نظرش درباره وضعیت نمایش در کشور عراق تغییر یافته است و ازاین‌جهت باید به مردم عراق تبریک گفت.

در ادامه کاظم نظری، ضمن سپاسگزاری از اعضای دو گروه عراقی شرکت‌کننده در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و نیز اجرای بسیار خوب‌شان، سخنان کورش زارعی را مورد تأیید قرار داد و افزود که تا پیش‌ازاین، تصویر درستی از نمایش در عراق نداشته است، ولی با تماشای این دو نمایش از کشور عراق، نظرش درباره نمایش در عراق تغییر یافته است.

مدیر کل هنر‌های نمایشی افزود: در ایران شهر‌های عرب‌زبان در منطقه خوزستان وجود دارند که می‌توان در آن منطقه به برگزاری جشنواره‌های تئاتر به زبان عربی اقدام کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پس از چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کوروش زارعی این موضوع را پیگیری خواهد کرد و در این جشنواره‌ها علاوه بر نمایش‌های صحنه‌ای، انواع گونه‌های دیگر نمایشی مانند عروسکی، آیینی-سنتی، دینی، کودک و نوجوان، ... ارائه خواهند شد.

کاظم نظری بر امکان تولید مشترک نمایش با همکاری گروه‌های نمایشی ایرانی و عراقی در این جشنواره‌ها تأکید و برای انجام پروژه‌های دانشگاهی و پژوهشی در حوزه هنر‌های نمایشی بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی ایران و عراق، اعلام آمادگی کرد.

وی همچنین پرتال ایران تئاتر را به‌عنوان منبع دسترسی به مهم‌ترین اخبار رویدادها، همایش‌ها، فراخوان‌ها، و مطالب هنر نمایش در ایران، به دو زبان فارسی و انگلیسی برای علاقه‌مندان به پیگیری هنر‌های نمایشی در ایران معرفی کرد و ابراز امیدواری کرد که مطالب این درگاه به‌زودی به زبان عربی نیز منتشر شود.

در ادامه این نشست، کوروش زارعی، با اشاره به دریافت حکم جدیدش به‌عنوان دبیر بیستمین جشنواره تئاتر رضوی اعلام کرد که این جشنواره در خردادماه سال آینده در شهر تبریز برگزار خواهد شد.

او افزود: برای این منظور، ده نمایشنامه به ده نویسنده حرفه‌ای سفارش داده شده است که این نمایشنامه‌ها به زبان عربی نیز ترجمه خواهند شد. او از همه علاقه‌مندان به اهل‌بیت و دوستداران امام رضا (ع) در کشور عراق دعوت کرد تا برای شرکت در این جشنواره اقدام کنند.

پس از سخنان نظری و زارعی، دکتر علی سودانی مدیر تئاتر کشور عراق، ضمن سپاسگزاری از برگزارکنندگان چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اعلام کرد که وضعیت تئاتر در کشور عراق به شرایط بسیار خوبی رسیده است.

سودانی که در نبود جواد الاسدی کارگردان نمایش «امل»، مدیریت اجرای این نمایش را در جشنواره تئاتر فجر بر عهده داشت، افزود که پس از حضورش در این جشنواره، تهران را شهری زیبا و شهر عاشقان می‌داند.

محمد مؤید، کارگردان نمایش «طلقة الرحمة» نیز ضمن سپاسگزاری از برگزارکنندگان چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، از همه اعضای گروهش که برای اجرای این نمایش با او همکاری کرده‌اند، تشکر و قدردانی کرد.

در پایان این نشست، زارعی در پاسخ به پرسش دکتر سودانی درباره علت توقف جشنواره تئاتر عربی در سوسنگرد توضیح داد که این جشنواره تا پیش‌ازاین برآورنده انتظارات فرهنگی ایران نبوده است، ولی با برنامه‌ریزی جدید، دوباره آغاز به کار خواهد کرد و در آن از همه کشور‌های عربی-اسلامی بهره خواهد برد

انتهای پیام/

ارسال نظر