دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 آبان 1401 - 12:16
آنا گزارش می‌دهد؛

جبهه مقاومت چگونه معادله آمریکا را به هم زد؟

جبهه مقاومت چگونه معادله آمریکا را به هم زد؟
از دستاوردهای بزرگ مقاومت در منطقه می توان به بر هم زدن تعادل قدرت آمریکا به عنوان ابر قدرت و ازبین بردن تمرکز بر رهبری او در سطح دنیا اشاره کرد.
کد خبر : 815221

گروه سیاست خبرگزاری آنا- م. کریمی: در اصطلاح محور مقاومت یا جبهه مقاومت عنوانی است برای ائتلاف نانوشته میان چند کشور اسلامی از جمله ایران، سوریه، عراق و حزب الله لبنان که هدف آن مبارزه با استکبار  غرب در منطقه و پایان دادن به سلطه امریکا و دفاع از حقوق سایر مسلمانان است.

پدیده ائتلاف جبهه مقاومت در غرب آسیا در سال‌های اخیر دستاوردهای مهمی داشته است از جمله آن می‌توان به عقب‌نشینی صهیونیست‌ها در قسمت‌هایی از لبنان و نجات پیدا کردن عراق و سوریه از دست داعش اشاره کرد.

در اصل هدف این جبهه، مقاومت در برابر استکبار جهانی می باشد و در حقیقت این مقاومت برای تداوم و استمرار انقلاب اسلامی لازم و ضروری است. توسعه و پیشرفت در بیشتر زمینه های علمی، یکی دیگر از ره آوردهای استقامت و پایداری است که در سال‌های اخیر با وجود فشارهای تحریم اقتصادی و جنگ نرم علیه ملت ایران شاهد آن بوده‌ایم.

خودکفایی در بسیاری از صنایع دفاعی و رسیدن به قله‌های مرتفع ترقی علم و دانش، پیشرفت در دانش بنیان‌ها در سطح بین المللی مرهون همین مقاومت و ایستادگی است. اگر این استقامت استمرار داشته باشد نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه نیز شاهد حرکت ملت‌های مسلمان به سوی توسعه و پیشرفت خواهیم بود، طوری که ابهت جعلی و پوشالی آمریکا و استکبار در منطقه شکسته خواهد شد و دول اسلامی در مسیر عزت و توسعه گام بر خواهند داشت.

از دلایل اصلی استقامت و پایداری برای حفظ منافع کشور در منطقه، حضور جبهه استکبار و سلطه است که به فرموده مقام معظم رهبری: «دیو مهیب ونفرت‌انگیز سلطه، همه‌ی ملت‌ها را تهدید می‌کند و این تهدید فقط متوجه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه متوجه همه‌ی دنیا و اصل و اساس انسانیت است...» و یا اینکه در جای دیگر فرمودند: «دلیل تقابل با نظام سلطه هم روشن است. اگر استکبار و دستگاه سلطه توانست بر کشوری تسلط یابد و در آن نفوذ پیدا کند، منافع آن ملت نادیده گرفته خواهد شد.»

در واقع جلوگیری و مهار این دیو مهیب تنها از طریق مقاومت و ایستادگی محقق خواهد شد. پایداری همراه با ایمان و باور به راه صحیح و درست اسلام باعث پیشرفت و پیروزی خواهد شد. اصرار و مقاومت در مسیر صحیح راهی است الهی که در این باره خدای متعال و عده قطعی داده آنجا که می فرمایند:

«إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَ‌بُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا»: «همانا كسانى كه گفتند پروردگار ما خداست، پس (بر اين عقيده) مقاومت نمودند، فرشتگان بر آنان نازل مى‌شوند (و مى‌گويند:) نترسيد و غمگين مباشيد و بشارت باد بر شما به بهشتى كه پى در پى وعده داده مى‌شديد.»

از آیه چنین برداشت می شود که آن چه ايمان را بارور مى‌كند و به نتيجه مى‌رساند، مقاومت است وگرنه چه بسيار مؤمنانى كه بد عاقبت شدند.

استقامت، در كنار ايمان ارزشمند است وگرنه كفّار نيز بر باطل خود استقامت دارند. مقاومتِ در راه حقّ، ترس از آينده را نیز برطرف مى‌كند.

پس قطعاً میوه ایستادگی و مقاومت شیرین و دلپذیر خواهد بود. یکی از رموز پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز برخاسته از همین مطلع مقاومت بود که به برکت آن چراغ مقاومت در سایر جوامع اسلامی نیز روشن شد و همان گونه که رهبر انقلاب نیز در منویات خود به آن اشاره داشتند: «در مقابل بدخواهی و بددلی دشمن، تنها راهی که وجود دارد، ایستادگی ملت‌هاست.

همچنان که ملت ایران این را تجربه کرد و ایستاد. شما با ایستادگی خودتان پیروز شدید و اگر این ایستادگی نبود، تا امروز بارها دشمن اغراض پلید خود را در ایران عزیز و میهن اسلامی ما اعمال و اجرا می‌کرد. ملت‌های دیگر هم راهی جز ایستادگی ندارند.

اگر ملت‌ها ایستادگی کنند، خدا به آنها کمک می‌کنند. «وَلَیَنصُرَ‌نَّ اللَّـهُ مَن یَنصُرُ‌هُ» وعده الهی این است که اگر شما خدا را نصرت کردید، خدا هم شما را نصرت می‌کند. نمونه‌اش انقلاب اسلامی بود که شما خدا را نصرت کردید. خدا هم شما را نصرت کرد. نمونه دیگرش جنگ تحمیلی بود که شما خدا را نصرت کردید، خدا هم شما را یاری نمود و پیروز کرد. اگر کمک خدا نبود، امروز آمریکا روزگار سختی را برای کشور و ملت ایران پیش آورده بود و انتقام کشیده بود. تنها راه، ایستادگی است.»

مقاومت در تمام اعصار از گذشته تا کنون با جان و دل مردم ایران عجین گشته است. هر حرکت و رفتار ملت در مقابل جبهه غرب و استکبار پیامی را مخابره می‌کند که به گفته رهبر عزیز انقلاب: «همه‌ی کارهای شماها و ماها، همه، و حرفهایمان و حرکاتمان یک پیامی به بیرون کشور میفرستد. مواظب باشیم ببینیم ما چه پیامی میدهیم. پیام لازم نیست به زبان باشد؛ گاهی کیفیّت نشستن شما پیام دارد؛ گاهی تجمّع شما در یک جا پیام دارد؛ گاهی شعاری که میدهید پیام دارد. مراقب این پیامی که به دنیا می‌دهید باشید.

من میگویم مهم‌ترین چیزی که باید از طرف ملّت ایران و از طرف جوانان ایران به جبهه‌ی دشمن منتقل بشود، عبارت است از قدرت مقاومت ملّت ایران. ملّت ایران، جوانان ایران، باید با اقدام‌های خود، با حرکات خود، با شعارهای خود، با کارکرد خود به دنیا بفهمانند ــ که البتّه دشمن هم خواهد فهمید ــ که ملّت ایران قدرت مقاومت دارد، عزم راسخ دارد برای ایستادگی در مقابل زورگویی.»

نکته حائز اهمیت این است که استقامت و مقاومت و پافشاری باید همراه با تدبیر در امور باشد. اهداف انقلاب اسلامی الهی می باشند و عدول از این مبانی و ارزش ها قابل قبول نیست.

باید دانست که در زمینه اهداف الهی باید استقامت داشت، نه در راه حل و رسیدن به این اهداف چراکه راه حل ها با آزمون و خطا و همراه است. گاهی باید از یک روش برای رسیدن به هدف دست برداشت و به دنبال راه حل های دیگری بود.

اصل همان استقامت در هدف است و رسیدن به آن با آزمون و خطا میسر می شود. آنچه که ملت ایران را متفاوت می کند نیروی اراده و ایمان است که با قدرت آن دو پایداری بیشتری برای رسیدن به نقشه ها و آرمانهای خود را دل پرورانده و قدم های سریع تر و استوارتری را در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی بر خواهند داشت.

مسئله ای که آیت الله خامنه ای به آن اشاره کرده و در این باره فرمودند: «ملت‌هایی که برای هدف‌های خود ایستادگی می‌کنند، موفقند. ممکن است این موفقیت در کوتاه‌مدت به چشم آدم‌های کوتاه‌بین نیاید اما بدون تردید این موفقیت تثبیت شده است و برو برگرد ندارد... موازنه قدرت در دنیا همه‌اش به یال و کوپال ظاهری و به چهره ابرقدرتی نیست؛ ایستادگی لازم است. ملت ما هم ایستادگی کرد و پیروز شد -هم در انقلاب، هم در جنگ،‌ هم در دوران بعد از جنگ- امروز هم ایستادگی می‌کند و پیروز می‌شود. این فشارهایی که شما مشاهده می‌کنید - فشار تبلیغاتی، سیاسی، اقتصادی، یارگیری‌های خائنانه و رذالت‌آمیز از درون کشور به وسیله دشمن- به خاطر این است که ملت ایران طبق آیه شریفه «قَالُوا رَ‌بُّنَا اللَّـهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا» سخن حق و خواسته مشروع و منطقی خود را -که در دست گرفتن امور خود و قطع دخالت بیگانگان و تکیه به حکم و دین الهی است- با صدای رسا اعلام کرده و پای آن محکم ایستاده است. اما چه کسی در این خصوص پیروز خواهد شد؟ ملت و ایستادگی اوست که پیروز خواهد شد.»

بیش از چهل سال مقاومت ملت سر افراز ایران پیام های زیادی برای سران سلطه در جهان داشته است. موفقیت های فرزندان برومند ایران در زمینه های «سلامت و بهداشت»، «امنیت»، «آموزش عالی، تحقیقات و فناوری»، «اقتصاد دانش بنیان»، «صنعت»، «قانون‌گذاری» و ... ما حصل تلاش و اراده و مقاومت این ملت است.

از دستاوردهای بزرگ مقاومت در منطقه می توان به بر هم زدن تعادل قدرت آمریکا به عنوان ابر قدرت و ازبین بردن تمرکز بر رهبری او در سطح دنیا اشاره کرد. ظهور قدرت‌های نوظهور موجب پیدایش نظم جدیدی در دنیا خواهد شد و ایران به عنوان یکی از این قدرتهای نوظهور به همراه همپیمانان خود می تواند جایگاه برجسته ای در این نظم جدید داشته باشد. همان گونه که رهبر انقلاب در سخنان اخیر خود به این مهم تاکید کردند: «علائم زیادی وجود دارد که نظم کنونی جهان دارد تغییر پیدا میکند... در این دنیای جدید ایران چه کاره است؟... این، آن چیزی است که باید شما روی آن فکر کنید، باید شما خودتان را برایش آماده کنید؛ این آن چیزی است که جوان ایرانی میتواند انجام بدهد. ما میتوانیم در این نظم جدید یک جایگاه برجسته‌ای داشته باشیم.»

امید است با همت جوانان کشور ایران اسلامی به این جایگاه رفیع با افتخار دست یابد. «ان‌شاءالله»

انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۱ نظر
رضا
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
۰
مرگ بر آمریکا مرگ بر انگلیس مرگ بر اسراییل و مرگ بر عالسعود خاعن