دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 مرداد 1401 - 11:53
در مقاله‌ای پژوهشی ارائه شد؛

طراحی و بهبود حسگر گاز مبتنی بر تار بلور فوتونی

طراحی و بهبود حسگر گاز مبتنی بر تار بلور فوتونی
مقاله‌ای پژوهشی با عنوان «طراحی و بهبود حسگر گاز مبتنی بر تار بلور فوتونی با هدایت ضریب شکست (هسته جامد)» در نشریه OPTIK به چاپ رسید.
کد خبر : 801275

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا از سرخس، مقاله امین مولائی‌فرد استاد و مدرس حق التدریس گروه برق دانشگاه آزاد اسلامی سرخس با عنوان «طراحی و بهبود حسگر گاز مبتنی بر تار بلور فوتونی با هدایت ضریب شکست (هسته جامد)» «Design and optimization of index guiding photonic crystal-based gas sensor» در یکی از ژورنال‌های بین‌المللی که از معتبرترین نشریات در زمینه برق - الکترونیک است با نام OPTIK با رتبه ISI از سوی انتشارات Elsevier پذیرش و به چاپ رسید.

امین مولائی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار آنا درباره این مقاله اظهار کرد: تحقق این مهم با حمایت و قرار داد همکاری پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد صورت پذیرفت.

وی افزود: حسگر‌های نوری و به‌ویژه بلور فوتونی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که می‌توان از میان آنها دقت، سرعت و حساسیت بالا، نبود خطر انفجار در محیط‌های اشتعال پذیر و سمی به دلیل اینکه پالس الکتریکی در آن وجود ندارد را ذکر کرد.

 استاد دانشگاه آزاد اسلامی سرخس ادامه داد: امیدوارم بتوانم با حمایت‌های رئیس این مرکز آموزشی، مدیریت شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد و پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه ساخت حسگر گاز مبتنی بر تار بلور فوتونی با هدایت ضریب شکست (هسته جامد)، ابزار دقیق و مورد نیاز صنعت نفت و گاز مانند طراحی و بهینه سازی آن موفق باشیم.

انتهای پیام/۴۱۲۱/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته