دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 اسفند 1400 - 19:44
کتابخانه آنا| ۴۹

«هفت کوتوله و تمساح»؛ نمایشنامه‌هایی برای تفکر بر زیست انسان در جهان پیرامون+ فیلم

کتاب «هفت کوتوله و تمساح» شامل مجموعه هشت نمایشنامه کوتاه از سیروس همتی، بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر است.
کد خبر : 645625
هفت کوتوله و تمساحبه گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، کتابخانه آنا هر هفته اثری را به مخاطبان خود پیشنهاد می‌کند. در ۴۹امین شماره این پرونده آنا، عبدالرضا فریدزاده کتاب «هفت کوتوله و تمساح» نوشته سیروس همتی را معرفی کرده است.


عبدالرضا فرید زاده متولد سال ۱۳۳۱ در بروجرد دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است. با آغاز دهه چهل با چاپ شعر و قصه‌ در مطبوعات و بازی در نمایش‌های دبیرستانی به دنیای هنر و ادبیات وارد شد.


کتاب «هفت کوتوله و تمساح» شامل مجموعه هشت نمایشنامه کوتاه از سیروس همتی، بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر است. این کتاب نمایشنامه‌های خود را در قالبی تازه و کمتر مورد استفاده در ایران روایت کرده است که به قول نویسنده نیاز ذاتی امروز جامعه ایرانی است.


همتی در این زمینه عنوان کرده است که نمایشنامه‌های کوتاه؛ همان‌طور که این کتاب سعی در بازگویی آن را داشته است، متن‌هایی است با تعداد کاراکتر کم و زمان اجرای کوتاه. این متن‌ها به شکلی نوشته می‌شود که مخاطب آن بتواند در کمترین زمان ممکن نگاهی گذرا به یک موضوع یا قصه یا مفهوم داشته باشد و مخاطب نمایش یا نمایشنامه را به سرعت و در عین حال دقت توامان با زیبایی به درکی از مفهوم مورد نظر نویسنده برساند.


همتی در مقدمه خود بر این کتاب عنوان داشته است که ایجاز این دست متون ابزاری است برای ایجاد لذت حداکثری در مخاطبان. وی در عین حال این موضوع را نیز مورد توجه قرار داده که در نگارش این متون تمامی قواعد و اصول حرفه‌ای نگارش آثار داستانی نمایشی مورد توجه قرار گرفته است و حتی شاید نگارش این متون به سختی و دقت نظر نگارش داستان کوتاه نیز باشد هرچند که بسیاری از متون نمایشی کوتاه هستند که از ساختار فعلی ایجازگونه این متون پیروی نمی‌کند و در عین حال متن نمایشی کوتاه به شمار می‌رود.


همتی در نمایشنامه‌های خود در این کتاب به‌طور عمده سعی در واکاوی معضلات اجتماعی پیرامون خود دارد. زمانی که در این واکاوی در بستر داستانی در جغرافیای ایران انجام می‌شود معضلات اجتماعی و آسیب های موجود در روابط اجتماعی و زیست ایرانی مورد توجه وی قرار می‌گیرد و وقتی داستان در جغرافیایی خارج از ایران صورت می‌پذیرد. او بیشتر به روابط انسان‌ها و نحوه شکل‌گیری آن و نوع اندیشه در میان آن‌ها توجه نشان می‌دهد و سعی دارد از این منظر به نوعی نقد و جریان‌سازی انتقادی دست پیدا کند.


نمایشنامه‌های کوتاه همتی در این اثر به هیچ روی آثاری تفننی به حساب نمی‌آید. تمامی این داستان‌ها ایستگاهی است برای آنی ایستادن و تفکر کردن بر وضعیت جاری، بر ساختار زندگی و زیست انسان در جهان پیرامونش، در لحظه‌های جاری و ساری بر زندگی او.


سیروس همتی در مقام نویسنده تاکنون آثاری با عنوان «پناه بر رویا»، «ننه کاراته»، «ایست تردست»، «گل سر»، «مُزا مُزا»، «ریحانه» و «الهه» را منتشر کرده است.

انتهای پیام/۱۱۰/انتهای پیام/

ارسال نظر