دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 آبان 1400 - 12:21
خطیب زاده:

قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران بر پایه آرای ضعیف و متفرق بین‌المللی صادر شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: طرح قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود است.
کد خبر : 622084
سعید خطیب زادهبه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، سعید خطیب زاده در واکنش به قطعنامه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، طرح این قطعنامه در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌وسیله کانادا با حمایت برخی کشورهای غربی و تکرار ادعاهای بی‌اساس مبتنی بر اطلاعات نادرست و تعمیم های غیرصادقانه را فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود دانست.


وی افزود: این قطعنامه بر پایه آرای ضعیف و متفرق بین‌المللی است و بخشی از آرای مثبت آن حاصل فشارهای سیاسی و تهدیدهای گوناگون بوده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اعتیاد کانادا و دیگر بانیان اصلی این قطعنامه به استمرار پروژه شکست‌خورده بدنام کردن ایران عنوان کرد: شوربختانه برخی بازیگران که خود سابقه طولانی در نقص فاحش حقوق انسان‌ها ازجمله به‌وسیله فروش سلاح به رژیم‌های خودکامه، اشغالگر و متجاوز دارند، حقوق بشر را ابزار پیشبرد مطامع و اغراض سیاسی خود کرده‌اند.


چنین تحرکات غیراخلاقی و غیرموجه نه‌تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در جهان نمی‌کند، بلکه صرفاً موجب دامن زدن به کلیشه‌سازی های منفی و برچسب‌زنی سیاسی علیه ملت‌ها می‌شود.


خطیب زاده افزود: اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه که مصداق بارز سوءاستفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته بینانه سیاسی است را محکوم میکنیم و آن را فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می‌دانیم.


خطیب زاده با بیان این واقعیت که همچون سال قبل از بین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، ۱۱۴ کشور با رأی منفی یا ممتنع نارضایتی خود را از رویکرد ریاکارانه بانیان قطعنامه ابراز کرده‌اند، گفت: توصیه سال قبلم را به مقام‌های کانادا تکرار می‌کنم که به جای دلسوزی منافقانه برای حقوق بشر مردم ایران، از همراهی با تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران دست بردارد و میزبانی مفسدان و سارقان ثروت‌های مردم ایران که کانادا را خانه امنی برای انتقال و سرمایه‌گذاری اموال به یغمابرده یافته‌اند، متوقف کند.


سعید خطیب زاده با معنادار توصیف کردن حامیان قطعنامه ضد ایرانی، اقدام کانادا در گردهم آوردن جمعی از حکومت‌های بدسابقه در عرصه حقوق بشر شامل رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس برای آموزش حقوق بشر به مردم ایران را مایه شرمساری دانست و از مقام‌های کانادا خواست بهتر است در راستای اصلاح عملکرد ضد بشری خود در داخل و خارج از این کشور برآیند و علاوه بر توقف سیاست نظام‌مند این رژیم در نسل‌کشی بومیان کانادا، پاسخگوی هم‌دستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین باشند.


سخنگوی وزارت امور خارجه با تصریح بر اینکه ایمان و باور راسخ دینی، زیرساخت مستحکم فرهنگی، چارچوب‌های متقن قانونی و رویه‌های ریشه‌دار اجتماعی و همچنین نگاه اعتقادی به حقوق بشر و صیانت از آن، یکی از ارکان اصلی حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد، افزود: جمهوری اسلامی ایران در مسیر حمایت از حقوق انسان‌ها هزینه‌های گزاف جانی و مالی بسیاری را پرداخته است که مبارزه با تروریسم، مبارزه با تبعیض نژادی در عرصه بین‌المللی، مبارزه با باندهای بین‌المللی قاچاق مواد مخدر، پذیرایی از خیل عظیم مهاجران، افزایش میزان و مشارکت زنان در پست‌های مدیریتی عالی، ایجاد تحول نظام قضایی در پرتو قانون‌گذاری مبتنی بر نگاه اسلامی انسانی، تنها بخشی کوچکی از آن است.


انتهای پیام/۴۰۳۳/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته