دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گفت‌وگو با آنا مطرح شد؛

انحصار زدایی با تسهیل در صدور مجوز کسب‌وکار

دبیر انجمن کارفرمایان گفت: طرح تسهیل مجوزهای کسب‌وکار مجلس از دو جهت یکی پسینی کردن نظام مجوزها و دومی رفع انحصار درزمینه ارائه خدمات حقوقی بسیار به نفع اقتصاد کشور است. بنابراین تولید از قانون جدید مجلس نفع بسیاری خواهد برد.
کد خبر : 611692
سیفی

حمیدرضا سیفی در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، با اشاره به لزوم تسریع در فرآیند مجوز دهی توسط دستگاه‌های اجرایی اظهار کرد: برای شکل‌گیری هر چه سریع‌تر کسب‌وکار باید اخذ مجوز زمان کمتری لازم داشته باشد تا بنگاه اقتصادی سریع‌تر شروع به کار کند. در مدل جدید مجلس، علاوه بر تسریع در اعطای مجوزها توسط دستگاه‌های اجرایی، بخش بسیار خوبی از مجوزها نیز به‌صورت ثبت محور و پسینی شده است.


دبیر انجمن کارفرمایان درباره روند اخذ مجوز کسب‌وکار در کشورهای پیشرفته،‌تصریح کرد: در طرح تسهیل مجوزهای کسب‌وکار اخذ مجوز یک روز الی یک هفته زمان می‌برد. کاهش زمان اخذ مجوز به‌یقین می‌تواند در رشد اقتصادی نقش بسزایی داشته باشد. کشورهای پیشرفته نیز به همین نحو هستند. تمام حوزه‌ها برای رفع انحصار اخذ مجوز در حال بررسی است امید می‌رود که در این صورت زمان اخذ مجوز بسیار کوتاه‌تر شود و ثمرات آن در اقتصاد به‌خوبی نمایان خواهد شد.
بیشتر بخوانید:


اصل اشتغال در کارگاه خرد است نه مگاپروژه
وی در پاسخ به این سؤال که آیا کمبود وکیل موجب افزایش قیمت خدمات وکلا شده است، گفت: تولیدکنندگان در بحث دریافت خدمات حقوقی، بسیار مورد ظلم قرار می‌گیرند. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط توانایی پرداخت سنگین هزینه‌های وکیل را ندارند و همین نکته باعث محروم شدن آن‌ها از خدمات حقوقی خواهد شد. اگر در قانون این مورد لحاظ شود که افراد بتوانند نمایندگان حقوقی خود را به دادگاه بفرستند به‌یقین می‌تواند فرایند ارائه خدمات حقوقی به تولیدکنندگان را اصلاح کند. این نکته بسیار مهمی است که نمایندگان مجلس برای مانع زدایی از تولید باید مدنظر خود قرار دهند. اصلاح روند مجوزها مانع زدایی بزرگ است و اصلاح انحصار ارائه خدمات حقوقی نیز به همان اندازه مهم و بااهمیت است.


دبیر انجمن کارفرمایان در رابطه با از بین رفتن انحصار در اخذ مجوز یادآور شد: اصلاح قوانین اخذ مجوز می‌تواند باعث از بین رفتن انحصار شود؛ در حال حاضر با توجه به اینکه اخذ یک مجوز حداقل شش الی هشت ماه به زمان نیاز دارد ازاین‌رو بنگاه اقتصادی باید از قوانین را دور بزند و یکی از دلایل مهم حجم بالای اقتصاد زیرزمینی مابعد از مالیات، همین بحث مجوزها است. دولت برای پشتیبانی از تولید نیز باید به بحث مالیات‌های سربار تولید نیز ورود کند، در حال حاضر تنها بخش اقتصاد که مالیات پرداخت می‌کند، همین بخش مولد اقتصاد است.


سیفی در پایان خاطرنشان کرد: طرح تسهیل مجوزهای کسب‌وکار مجلس از دو جهت یکی پسینی کردن نظام مجوزها و دومی رفع انحصار درزمینه ارائه خدمات حقوقی بسیار به نفع اقتصاد کشور است. بنابراین تولید از قانون جدید مجلس نفع بسیاری خواهد برد.


انتهای پیام/


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته