دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 مهر 1400 - 15:40

کلیسای کاتولیک به دلیل دخالت در نسل‌کشی بومیان کانادا عذرخواهی کرد

کلیسای کاتولیک کانادا از بومیان این کشور به خاطر یک قرن سوءاستفاده، نسل‌کشی و تخلفات حقوق بشری در مدارس شبانه‌روزی تحت مدیریت کلیسا عذرخواهی کرد.
کد خبر : 610214
گور دسته جمعی کانادابه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا از ای.اف.پی، کلیسای کاتولیک با صدور بیانیه‌ای ضمن تأکید بر تعهد کامل به مصالحه و آشتی اعلام کرد ما اسقف‌های کاتولیک کانادا پیشیمانی عمیق خود را از نسل‌کشی بومیان در مدارس شبانه‌روزی این کشور ابراز و بی چون‌وچرا عذرخواهی می‌کنیم بااین‌حال رهبران بومی کانادا همچنان منتظرند که شخص پاپ این گناه را گردن بگیرد.


این عذرخواهی پس‌ازآن عنوان شد که حدود یک هزار و ۲۰۰ قبر بی‌نام‌ونشان در سه مکانی که کودکان بومی کانادا آنجا در مدارس ساکن بودند، کشف شد.


درمجموع حدود ۱۵۰ هزار کودک هندی، متیس و اینوئیت از اواخر سال‌های ۱۸۰۰ تا سال‌های ۱۹۹۰ میلادی در ۱۳۹ مدرسه مسکونی در سراسر کانادا ثبت‌نام کردند و ماه‌ها یا سال‌ها از خانواده‌هایشان دور بودند.


جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا مراسم یادبود رسمی برای هزاران کودک بومی که در این مدارس جان باختند یا مفقود شدند، مشخص کرد. وی چندی پیش گفت که کانادایی‌ها از نحوه رفتار کشور ما وحشت‌زده و شرمنده شده‌اند.


در همین حال، کلیسای کاتولیک در بیانیه خود به رنج کودکان بومی و تخلفات حقوق بشری شدید این کودکان شامل بدرفتاری‌های جسمی، روانی، عاطفی، روحی، فرهنگی و جنسی به دست مدیران و معلمان اذعان کرد.


در این بیانیه آمده است: بسیاری از جوامع مذهبی و قلمروهای اسقف‌نشین کاتولیک در این سیستم مشارکت داشتند که منجر به سرکوب زبان، فرهنگ و معنویت بومی شد و از احترام به تاریخ غنی، سنن و خرد مردم بومی خودداری کرد.


همچنین، یک کمیسیون مصالحه و حقیقت‌یاب به این نتیجه رسید که سیاست شکست‌خورده دولت کانادا به‌مثابه «نسل‌کشی فرهنگی» است.


امروزه، تجربیات مدارس شبانه‌روزی عامل موارد بالای فقر، اعتیاد به الکل، خشونت خانگی و آمار زیاد خودکشی در جوامع بومی کانادا محسوب می‌شود.


در پی کشف گورهای جمعی در استان‌های بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان کانادا، جستجوها برای مکان‌های احتمالی بیشتر با استفاده از سیستم‌های راداری جریان دارد.


در این میان، قبایل در حال جمع‌آوری اسناد قدیمی هستند که ممکن است به شناسایی متوفیان در گورهای جمعی کمک کند و بر سرنوشت افرادی که هرگز به خانه بازنگشتند، روشنایی افکند.


گروه‌ها و رهبران بومی کانادا از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خواسته‌اند به خاطر نقش کلیسا در مدارس شبانه‌روزی، از بومیان کانادا در خاک این کشور عذرخواهی کند.


رهبران بومی می‌گویند از عذرخواهی کلیسا استقبال می‌کنند، اما زمانی معنای بیشتری می‌یابد که از طرف شخص پاپ انجام شود.


قرار است هیئتی از بومیان کانادا در ماه دسامبر (آذر) به واتیکان سفر و با پاپ دیدار کند. همچنین بناست برنامه سفر پاپ به کانادا برای این روند التیام دهنده برقرار شود.


نخستین مدارس شبانه‌روزی دینی در دهه هشتم قرن نوزدهم میلادی و با هدف همسان‌سازی بومیان کانادا با فرهنگ مهاجران آغاز به کار کرد. دولت بودجه مدارس را تأمین و کلیسای کاتولیک آن‌ها را اداره می‌کرد. تا سال ۱۹۹۶ حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی در این مدارس آموزش دیدند که از میان آن‌ها حدود ۶ هزار نفر، به دلایل گوناگون جان خود را از دست دادند و برخی نیز مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفتند. به دلیل اعتراض‌های گسترده، روند تعطیلی این مدارس از سال ۱۹۸۶ آغاز و در سال ۱۹۹۶، آخرین مدرسه شبانه‌روزی دینی بسته شد.


در ماه‌های اخیر و با کشف اجساد نزدیک به هزار کودک در ساختمان‌های متروکه این مدارس، بار دیگر خاطره سوء رفتار با بومیان در اذهان ساکنان اصلی کانادا زنده شد و اعتراض‌ها به‌جایی رسید که در روز ملی این کشور هزاران معترض نمادهای صدها سال استعمار این کشور آمریکای شمالی را پائین کشیدند.


انتهای پیام/۴۱۵۵/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته